Patronlar pandemiyi bahane ederek ramazan erzaklarını bile ödemek istemiyor!
Koronavirüs sürecinde Bursa’daki işçi kadınların yoksullukla başı dertte. Ücretsiz izne çıkarılan kadınların bu yıl patronları Ramazan erzaklarının ödemesini dahi kesti.

KOVİD-19 nedeniyle Bursa’da farklı firmalarda çalışan kadınların birçoğu bu süreçte izinli olarak evlerindeler, senelik izinleri olanlara izinlerinden kullandırılıyor, fakat senelik izni olmayanlar da var. Evde kaldıkları süre çoğunun 45 günü geçmiş fakat çalıştıkları firmalardan alacakları maaşlarına dair hiçbir bilgi alamadıklarını ve maaşlarının yatırılmadığını, zor durumda kaldıklarını söylüyorlar. Temel ihtiyaçlara her gün zam geldiğini, faturaları ödeyemez duruma geldiklerini söyleyen kadınlardan biri büyük bir firmada çalıştığını10 yıllık işçi olduğunu söylüyor ve firma yönetiminden telefonuna gelen mesajda bu dönem bayram erzaklarının ödenemeyeceğini, ileri süreçte duruma göre ödeneceğini, maaşların da 2 ay ödenmeyeceğini yazmışlar. İşçi kadın “Biz bu durumda işimizi kaybetmeme korkusuyla sesimizi dahi çıkaramıyoruz, faturalarımızı ödeyebilmek için ailemizden, arkadaşlarımızdan borç para istemek durumunda kalıyoruz” diyor.

METAL İŞÇİSİ KADIN KÖYE TAŞINMAYI DÜŞÜNÜYOR

Bir metal fabrikasında çalışan kadın işçi de çalıştıkları firmada 17 Mart’tan itibaren izne çıkarıldıklarını, 5 Nisan’da yatırılması gerekilen maaşın yatmadığını ve firmadan hiçbir bilgilendirme de yapılmadığını söylüyor. Ailesinin Bursa Kemalpaşa köyünde yaşadıklarını, onların desteğiyle ihtiyaçlarını giderebildiklerini söylerken bu süreç biraz daha uzarsa köye taşınmayı düşündüklerini söylüyor.

PATRON DA İŞÇİLERLE AYNI ZORLUKTAYMIŞ!

Kırtasiye işçisi olan bir kadın ise patronun işçilere izin verdiğini, kısa ödenek için İŞKUR’a müracaat ettiğini fakat bir buçuk ayı geçmesine rağmen para alamadıklarını söylüyor. Kırtasiyenin çok geliri olduğunu fakat patronun da maaş ödememek için sürekli işçileri arayıp, birçok bahanelerle süreyi uzattığını söyleyerek “Korkmayın sizi işten çıkartmam ben de sizin gibiyim bekleyip göreceğiz” dediğini ama asla aynı zor durumda kalmadıklarını bu nedenle böyle giderse kendilerinin işi bırakabileceklerini aktarıyor.

BELEDİYEDEN YARDIM GELMEYİNCE…

Metro markette çalışan başka bir kadın ise eşinin de giyim üzerine bir mağazada çalıştığını eşinin çalıştığı firmanın bu süreç nedeniyle kapandığını, iki küçük çocukları olduğunu kendisinin de astım rahatsızlığı olduğu için çalıştığı iş yerinden izin istediğini izin alamayınca ücretsiz 1 ay izne çıktığını söylüyor. “Bir ay sonra neler olacağını bilemiyorum, çocuklarım küçük en çok onlar için kaygı duyuyorum” diyor. Bursa Büyükşehir Belediyesinden durumlarını anlatıp erzak talebinde bulunmalarına rağmen bir cevap alamadıklarını anlatıyor. Mahallesinde oturan insanların daha çok destek olduğunu, ekonomik durumu iyi olmayanlara erzak yardımında bulunduklarını aktarıyor.

Hükümetin yardım etmek yerine sürekli telefonuna İBAN numarasını mesajla atarak kendilerinden para istenmesine çok tepkili olduğunu söyleyen market çalışanı kadın, “Ailelerimiz ve komşularımız da olamasa insanlar daha zor durumda kalacak o nedenle daha çok birlik ve dayanışma içinde olmalıyız” diyor. 

İlgili haberler
Sınırların ötesinde sağlık emekçileri neler yaşıyo...

Duyduklarımızın, izlediklerimizin çok daha kötüsü. İlk günden beri en önde olan sağlık emekçileri vi...

Salgını fırsata çevirip, hayatımıza kast edemezsin...

Kadınların ve çocukların ‘bir’ canı, ‘bir’ hayatı var. Bu hayatlar üzerinde at koşturmayı aklınızdan...

İnsanlar açlıktan korktuğu kadar ölümden korkmuyor...

‘Hepimizi açlık ve ölüm arasında bırakıyorlar. İnsanlar açlıktan korktuğu kadar ölümden korkmuyor. B...