Sansüre karşı mücadele edeceğiz!
'Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak bu homofobik sansürün karşısındayız ve sonuna kadar mücadelemizde direneceğiz.'

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Kayyum Rektör Naci İnci yüzünden okul öğrencileri ve akademisyenleri büyük bir baskı ve sansür ile mücadele ediyor. Daha öncesinde kampüste hakim olan farklı fikir ve düşüncelerin bir arada barındığı barışçıl alan her geçen gün zarar görüyor. Boğaziçi Üniversitesi kampüsleri kayyum rektörün sadece kendi gibi düşünenlerin barınmasına izin verdiği, düşünce özgürlüğünden uzak bir alana dönüşüyor. Bu anlayış doğrultusunda okul kulüplerinin yapacakları etkinlikler sansüre uğrarken buna direnen öğrencilere ise disiplin soruşturmaları açılıyor.

Yakın zamanda Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü tekrardan bir sansür ile karşılaştı. 2022 yılında ders vermesi hukuksuzca engellenen akademisyen Can Candan’ın “Benim Çocuğum” belgeselinin gösterimi kayyum rektör tarafından sansürlenmişti ve sonrasında kulüp bir aylığına kapatılmıştı. 19 Aralık 2023 tarihinde de “Benim Çocuğum” belgeseli yine gösterime 2 saat kala iptal edildi. Gösterimi iptal eden Kültür ve Sanat Müdürü yeterli bir açıklamada bulunmazken söyledikleriyle sıklıkla çelişti. Öncelikle iznin eksik veya yanlış olduğunu iddia etti. Sonrasında bu konuda problem olmadığını bildiği için bir devlet üniversitesinde “daha nizami filmler” izlenmesi gerektiğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak bu homofobik sansürün karşısındayız ve sonuna kadar mücadelemizde direneceğiz.

Fotoğraf: Mürsel Ç.


İlgili haberler
Boğaziçi Üniversitesinde kadınlar şiddete karşı ya...

Boğaziçi Üniversitesinde kadınlar, 25 Kasım öncesinde yaşamı savunmak için "şiddete karşı kadın zinc...

Boğaziçi Üniversiteli kadınlar ve LGBTİ'ler seslen...

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi kadınlar ve LGBTİ’ler Hisarüstü Mahallesinde Doğatepe Parkı’nda iki...

LGBTİ ve kadınlara dönük özel saldırıların gösterd...

Kadınların ve LGBTİ'lerin eşitsizliğe uğramadığı, karar süreçlerinde söz sahibi olduğu, şiddete karş...


Önceki haber
2024 dünyasına mercek
Sıradaki haber
‘Öyle bir dünya yok’