Şiddet, güvencesiz çalışma, artan kiralar Fatma ve oğlunu evsiz bıraktı
‘Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden biri aradı, gittik görüşmeye. Bize yol gösterdiler. Sayelerinde evimizi tuttuk, hemen eşya desteği sağladılar. O boş ev şimdi benle oğluma yuva oldu.’

Sizlere Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine yardım talebiyle ulaşan Fatma’nın yaşam mücadelesinden bahsetmek istiyorum. Fatma 48 yaşında bekar bir anne, 26 yaşında mental sağlık problemleri olan bir oğlu var. Eski eşi bu durumu kabullenmeyip bir de Fatma’yı aldatınca boşanmışlar. İlk başlarda kısa süre de olsa nafaka almış. Fatma’nın okuma yazması yeterli olmadığı için bir kağıt imzalatıp nafaka hakkını da elinden almış eski eş. Yıllarca ev temizliğine, merdiven temizliğine giden, bulaşıkçılık yapan Fatma’nın sigortası da yok. Tek derdi geçinebilmek. Oğlu da birçok yerde çalışmış ancak ne maaşını düzgün alabilmiş ne de sigortası olmuş. Sağlık problemi nedeniyle de her seferinde bir süre çalıştırıp işten çıkarmışlar ya da kendi ayrılmış. Mental sorunlarının yanı sıra ağır kalp hastası olan oğluyla birlikte hep bir mücadele içinde olmuş Fatma.

İş bulamayan, günübirlik işlerin karnını bile doyurmadığı bir günde ev sahibi kapıya dayanmış “Evimi boşalt” diye. “Ben de çıkmak istemiyorum çünkü biliyorum ki çıkarsam sokakta kalırım. Gidecek hiçbir yerim yok. Buna rağmen ev sahibim beni sokağa attı. Mart ayında o karın ortasında eşyalarım karın altında kaldı, koyacak yer de bulamadım. Sonra bir akrabamı aradım, yanına gittim ama eşyalar sokakta kaldı. Sadece ben ve oğlum gidebildik oraya iki gün sonra gittiğimde ise ev sahibim, tüm eşyalarımı sattığını kiraya saydığın söyledi. Eşyalarımdan da oldum. Akrabamın evine sığındım ama o da çok kısa sürdü. 1 hafta ancak kalabildim, eşi oğlumu istemedi. Akrabam belediyeyi arayıp sokakta kaldığımızı söyledi, geçici barınaklara götürüldük. Oğlum başka yerde ben başka yerdeydik. Bahar ayına kadar orada kaldım, oğlumdan doğru düzgün haber de alamadım. Çok endişe ediyordum çünkü ilk defa bu kadar süre ayrı kalmıştık ve çok nadir görüşüyorduk” diyerek yaşadığı süreci anlattı Fatma.

Bahar ayı gelince barınaktan ayrılan, parası olmadığı için belediyeye başvuran Fatma belediyeden de “Ev tut biz kira desteği sağlayalım” cevabı almış.  Ev tutacak parası olmayınca yine akrabasına sığındığını dile getiren Fatma, oğluyla birlikte yine istenmemiş orada da.

“Çevrede ev aramaya başladık. Ev bulsak kiralar o kadar pahalı ki üstesinden gelmezdim.  Bir gün Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden biri aradı. Bizim durumumuzu birileri anlatmış, gittik görüşmeye. Bize yol gösterdiler. Sayelerinde evimizi tuttuk, evde hiç eşya yok tabii. Hemen eşya desteği sağladılar sağ olsunlar. O boş ev şimdi benle oğluma yuva oldu” diye konuştu.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Arel Üniversitesi yönetiminin eşitlik anlayışı: Ka...

İşte üniversite yönetiminin ‘eşitlik’ anlayışı: Kadına şiddete uzlaştırma, kadın öğrencinin üzerine...

Ne yapacaksınız seneye ev işini?

Yan yana gelmiş beş altı kadın sohbet ederken bir soru atılıyor ortaya, suratlarda belli belirsiz bi...

Suriyeli Hena’nın hayali: Ortak bir gelecek

6 yıl önce Suriye’deki savaştan kaçarak Adana’ya gelmiş çocuklarıyla Hena. Korku dolu olsa da geçmiş...