‘Sınava hazırlanırken takı yapıp satıyorum’
Akdere Mahallesi’nde açılan kadın seçim bürosunda tanıştığımız Ayşe’nin, söyleyecek sözü var ve Ekmek ve Gül aracılığıyla ülkenin her yanından kadınlara duyurmak istiyor.

Akdere Mahallesi’nde açılan kadın seçim bürosunda tanıştığımız Ayşe’nin, söyleyecek sözü var ve Ekmek ve Gül aracılığıyla ülkenin her yanından kadınlara duyurmak istiyor:

Ben Ayşe, geçtiğimiz yıl lise üçüncü sınıftaydım. Okul şartları çok zordu, bu yüzden üçüncü sınıfın ikinci döneminde okula açık öğretimden devam etmeye başladım. Bu yıl da bir yandan üniversite sınavlarına hazırlanırken bir yandan da evde takı yapıp satıyorum. Ancak üniversiteye hazırlanırken bile okuyup okumamak arasındayım. Çünkü üniversiteyi bitirdiğimde iş bulamamaktan korkuyorum. Sırf bu yüzden çalışmak zorunda hissediyorum. Sınava neredeyse bir buçuk ay kaldı. Aile içinde de hem maddi hem manevi olarak zorluklar yaşıyorum. Benim gibi zorluklarla mücadele edemeyen yaşıtlarımsa genç yaşta evleniyor. Çünkü hem yaşıtlarım hem de aileleri geçim sıkıntısına karşı çözümü erken evlilikte buluyor. Onlar gibi olmak istemediğim için bir yandan çalışıp bir yandan okurken bir yandan da gelecek korkusuyla başa çıkmaya çabalıyorum.
Ben ve benim gibi kız çocukları bunları çekmek zorunda değil. Bize bu kaygıları neden yaşatıyorlar? Umarım bu kaygıları hep birlikte ortadan kaldırırız. Kadın kadına destek olursak bu geçim sıkıntısını, kadına zulmü, kız çocuklarının evlendirilmesini ortadan kaldırabiliriz.
Kız Kardeşlik Köprüsü ve Ekmek ve Gül aracılığıyla kadınların gücünü ortaya koyacağız. Bu dayanışmaya katılacağız, çünkü kendimiz için özgürlük istiyoruz. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum.