Tatilin hayali bile uzak
Emekçi kadınlar için tatil hayal. Yıllarca çalışıp emeklilikte tatilin hayalini kuran Şule, 'Tatil falan yok, ucuz domates bulabilirsek konserve yapacağız' diyor.

Havalar ısındı, güneş iyice yüzünü gösterdi, tatil için koşullar hazır diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ülkede binlerce kadın için tatilin koşulları ne havanın ısınması ne de güneşin çıkması; onlar için tatil masraflarını karşılayabilecek bir gelir, mutfağa girecek ekmeğin varlığı, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir refah seviyesi öncelikli koşul. Bu koşullar ise giderek derinleşen ekonomik krizde eskisinden çok daha zor sağlanıyor. İşçi havzası Çorlu’da da binlerce emekçi kadın için tatilin hayali bile uzak.

Kurban Bayramı’na ve okulların tatil olmasına sayılı günler kaldı. Tatil için uygun bir zaman olsa da bu Çorlu’da işçi bir aile için ne kadar mümkün, ne kadar uygun?

‘TATİL PLANINI HEP ERTELEDİM’

Şule emekli, tam da tatil yapma zamanında. Yıllarca çalışıp emekliliğinde de rahat etmenin, daha keyifli günlerin hayalini kurmuş. Ancak tatile dair kurduğu cümle şu oluyor: “Tatil falan yok, ucuz domates bulabilirsek konserve yapacağız.”

“Yıllarca çalıştım, çalışırken tatil planlarını hep erteledim” diyen Şule, tatil planlarını hep emekliliğe saklamış. Ama emekliliğe sakladığı o tatile çıkmak hayal: “Emekli oldum olmasına ama aldığımız maaş belli, hayat pahalı olduğundan yine ertelemek zorunda kalıyoruz tatili. Tatili bırak, dışarıda yemek yemek bile biz emekliler için lüks oldu.”

‘5 GÜN DE OLSA DİNLENMEK İSTİYORUM AMA...’

Eşi yurt dışında çalışan ve çocuğu ile yaşayan Şirvan ise tatil gündemine çok uzak çünkü bunu karşılayacak maddi olanaklara sahip değil. Aslında tatile çok da ihtiyacı var: “Çocuğum bu yıl lise sınavlarına hazırlanıyor, ikimiz de çok yorulduk. İş yerinde izin tarihlerini yazdım ama bunu nasıl değerlendireceğimi bilmiyorum. 5 gün de olsa dinlenmek, bir yerlere gitmek istiyorum” diyen Şirvan bütçesinin kısıtlı olduğunu söylüyor.

‘BU YAZ BANA TATİL YOK’

Elif ise işe 3 ay önce başladığı için izin alıp tatile çıkması mümkün olmayan işçi bir kadın. “Bu yaz tatil bana yok. Torunum olacak. Doğuma nasıl izin alıp giderim diye kara kara düşünüyorum” diyerek yaşadığı çıkmazı anlatıyor.

HER GİDİŞİN BİR DE DÖNÜŞÜ VAR

Tatil için bir planı olan Meryem ise olanak yaratmak için erkenden kampanyalı bilet almış ama “Ya bunun dönüşü?” diye düşünüyor ve anlatıyor: “Bu yıl eşimin köyüne gitmeyi düşündük, kampanya yakaladık. Gidiş biletlerini çok uygun bir fiyata aldık. Ama şimdi düşünüyorum da bunun bir de dönüşü var. Çocuklarla birlikte 4 kişiyiz. Bir de yeme içme dersek... Hayat çok pahalı. Nasıl yapacağız hiç bilmiyorum.”

Fotoğraf: Bing create

İlgili haberler
Biz nasıl nefes alacağız?

'Özel çocuklarımızla birlikte toplum tarafından dışlanmış olduğumuz için parka gitsek ayrı, yakın bi...

Güzel bir gelecek için

'Konuştuklarımızı masada bırakmayarak çözüm üretmeliyiz. Toplum olarak hepimizin buna ihtiyacı var.'

Her kitap ayrı bir tecrübe

‘Kitap okumayı unutan bir insanın kitaplara olan ilgisini artırmayı başarmıştı yoldaşlarım. Nasıl iy...