Tuzluçayır kadınlar atölye çalışmalarıyla bir araya geliyor
Tuzluçayır’da kadınları bilgilendirmek, kadınlardan bilgilenmek, istismarı, şiddeti kadınlar ve çocuklara dair her tür konuyu tartışmak konuşmak için atölye çalışması başlattı.

Uzun bir süredir bir araya geldiğimizde tartıştığımız çokça konuya dair bilgi sahibi olmak, “Neden dernekteyiz, nelere tepki gösteriyoruz, nasıl yan yana geliyoruz?’ sorularına yanıt aramak için atölye çalışmalarına başladık. Kadın ve çocukların yaşadıkları sorunlar ve yapılabilecekler üzerine daha ayrıntılı ve karşılıklı tartışmalarla sürdüreceğimiz atölyenin ilk buluşmalarını gerçekleştirdik. Konularımızı birlikte belirlediğimiz ve tahmini olarak bir buçuk ay sürdüreceğimiz bir planlama yaptık. İlk geri dönüşler oldukça olumlu ve güzeldi. Verimli ve keyifli zaman geçirdiklerini söyleyen kadınlar benzer çalışmalarımızı artırmamız üzerine önerilerde bulundular.

Her hafta içi çarşamba günleri yarım saat sunum, yarım saat sohbet şeklinde yapılacak olan atölye, çalışan kadınların da katılabilmeleri için pazar günleri aynı şekilde tekrarlanıyor.

DAHA ÇOK KONUŞMAK VE ANLATMAK İÇİN...
“Çocuk istismarı” başlığıyla başladığımız ilk buluşmada vurgulanan cezalandırma yöntemlerinden önce “Bu olaylar nasıl önlenebilir” sorusu üzerine düşünmek oldu. Devletin önleyici sistemlerinin işletilmesi, cezai yaptırımların esnetilmemesi üzerine konuşuldu. Hadım ve idamın neden bir çözüm olmayacağı noktasında, kimsayal hadım uygulayan ülkelerde suç oranlarında çok değişiklik olmadığını gösteren veriler ve tek tek idamla bir sonuca varılmayacağı üstünde duruldu.

En temel şeyin ise 18 yaşından küçük herkesin çocuk olduğu ve sadece cinsel istismar değil, kendi rızası dışında üzerine kurulan her tür baskı ve uygulanan şiddetin de istismar olduğunu unutmamak olduğunu tartıştık kadınlarla. Derneğe başvuru yapıldığında nasıl bir yol izleyeceğimiz üzerine bilgilendirme yaptık.

Atölyemizin gelecek başlığı ise kadın yönelik fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet ve bunun tarih boyunca nasıl şekillendiği olacak. “Erkekler bir gün dünyaya düştüler ve kadınları ezelim mi dediler? Bizler böylesi ezilir hale nasıl geldik?” soruları üzerinden yürüteceğiz tartışmamızı. Benzer çalışmaları artırmak ve derneğimizde konuştuklarımızı, edindiğimiz bilgileri çevremize de anlatmak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

İlgili haberler
Tuzluçayır’da kadınlar ‘Susmayacağız’ dedi

8 Mart’ı Tuzluçayır’da kutlayan kadınlar Tekmezar Parkı’nda açıklama yaptı. Eşitsizliğe, baskıya, şi...

İl il ‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız’ Kampanyas...

Türkiye’nin bir çok ilinde çocuk istismarına karşı ‘Çocuk İstismarını Aklatmayacağız’ diyerek kampan...

Kapı kapı, sokak sokak gezip anlatacağız

Kampanyamız sadece stant başında imza toplamakla kalmayacak. Asıl çözümün ne olması gerektiği ve nel...