Tuzluçayır’dan kadınlar: Okullar kapanmamak üzere açılsın
Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği çevrelerindeki kadınlarla okulların açılmasını ve açık kalması için yapılması gerekip yapılmayanları konuştu.

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği olarak son dönemde üyelerimizle, mahallemizdeki kadınlarla, işçilerle ve işçi eşleri ile sohbetlerimiz okulların açılması ve çocuklarımızın yüz yüze eğitime artık ulaşabilmeleri üzerine oluyor. Kadınlar bir yandan açılması kararını desteklerken bir yandan da tedirginlik içindeler.

SON İKİ SENEDE YAŞADIKLARIMIZ ESKİYİ ARATTI

Dernek üyemiz Handan “Çocuklarımın eğitim hayatları boyunca bir sürü sorunla boğuştuk. Eşitsiz, adaletsiz sistemde parası olanın düdüğü çaldığı bir eğitim ortamında çocuklarımı yetiştirmeye çalıştım. Ama bu son 2 senedir yaşadıklarımız eskiyi bile arattı. Pandemide ilk etapta okulların kapatılması doğaldı ama zaman ilerledikçe okulların açılmasının bir yolu aranıp bulunmalıydı” diyor. Ona göre bu “cahil toplum isteyenlerin fırsatçılığı”. Okulların açılacağı açıklamalarına güvenmediğini söylüyor ve talebi açık: “Okullarımızın kayıtsız şartsız açılması gerekiyor. Hükümet demiyorum, -Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasında artık her şey- onun için diyorum ki Tayyip Erdoğan artık okulları, gereken bütün önlemleri alıp, bir daha kapanma kararı vermemek üzere açmalıdır.”

‘ENGELLİ ÇOCUKLARIN UZAKTAN EĞİTİM ŞANSI YOK’

Özel eğitim görmesi gereken bir çocuğu olan bir kadın ise okulların açık kalmasının engelli aileleri için önemine dikkat çekiyor: “Engelli çocukların uzaktan eğitim alma gibi bir şansı yok. Yüz yüze eğitim engelli çocukların toplumda yer edinebilmesi için önemli. Okulları kapatmak yarını mahvetmek demektir. Okullardan önce uzaktan çalışabilecek kurumları öncelikli sıraya alıp kapatmak daha yerinde olur.”

DEVLET OKULLARI ÇOK KALABALIK HİJYEN İSE YOK
Neredeyse görüştüğümüz her kadın okulların açılmasını isterken bir yandan da önlem alınmayışından dolayı ciddi tedirginlikler yaşıyor. Örneğin ODTÜ’de temizlik işçisi bir kadının sözleri şöyle: “Okulların açılmasını istesek de bir yandan da tedirginiz çünkü sınıf mevcutları çok kalabalık. Sınıf mevcutları düşürülmeli. Okullarda gerekli hijyenin de sağlandığını düşünmüyorum. Devlet, bu konuda hiç yardımcı olmuyor okullara.”
ÇOCUKLAR EVDE SIKINTI YAŞIYOR

Dernek üyelerinden Şengül ise mahallesindeki kadınlarla sohbetinden şunları aktarıyor: “Anneler okulların bir an önce açılmasını istiyorlar. Bazıları çocuklar evde olduğu için çalışıp eve maddi destek veremediklerini, çocuklarla aile büyüklerinin evde sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor. Çocuklar iki sınıf birden atladı ama eğitim alamadı, dershanelere de maddi sıkıntıdan gönderemediklerini ifade ediyorlar.”

Görsel: Freepik

İlgili haberler
‘Okulların açık kalmasında bize düşen sorumluluk b...

Batıkent Kardelen Mahallesi Petrol-İş Sitesinde Ekmek ve Gül çağrısı ile yan yana geldiğimiz kadınla...

‘Güya okula gitmiş ama eğitim alamamış bir nesil o...

‘Online eğitim yüz yüze gibi olmuyor, kesinlikle öğretmenle göz teması olmadan olmuyor. Şefkatle baş...

Okullar açılırken Kadıköy'den velilere mikrofon tu...

İstanbul Kadıköy'den veliler okullar açılırken pandemide eğitimde yaşadıkları zorlukları ve alınan ö...