Ulaşılabilir bakımevleri kurmak zor değil
Yıllarca çalışıp, yaşlanınca bir de torun bakmak, sağlık sorunları ve geçim derdiyle hayatın sonunun gelmesi… Daha güzel bir yaşlılığı hepimiz hak etmiyor muyuz? Peki çözüm yok mu?

Yıllarca çalışıyoruz. O çalışma yoğunluğunda çocuklarımızı büyütüyoruz. Evin işleri, yemek derken emekli olacağımız günler geliyor. Dört gözle dinleneceğimiz, gezeceğimiz günleri hayal ediyoruz. Tabii onca yıl sağlık sorunlarımızı da birlikte getiriyor. Evimizde yaşlı anne, baba veya büyüklerimiz varsa kendi sağlık sorunlarımızı unutuyor, onlara bakıyoruz. Pandemi koşulları evdeki yaşlılarımızı daha da kötümser yapıyor. Normal zamanlarda az da olsa dışarı çıkan yaşlılar izinleri olsa da dışarı çıkmaktan korkuyorlar ve hasta olma korkusu psikolojilerini bozuyor. 

Bütün sohbetlerde yemek yapmak, ev temizlemek bıkkınlıkla dile getiriliyor. Evde yaşlı babaannesi olan Serap bu işlerin yanında babaannesine bakıyor. Evde yaşlı birisine bakmak pandemi koşullarında daha bir zor. Yaşı ilerleyen babaanne artık kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Oysa Serap’ın da kendi sağlık sorunları var ama kendine yeterince zaman ayıramıyor.

Alışverişe giderken veya hastaneye kendisi için gittiğinde babaanneyi yalnız bırakamıyor. Birkaç kere yalnız kaldığında düşmüş. Oysa semtlerimizde gündüz yaşlı bakımevleri olsa yaşlılarımızı gündüzleri kendi akranlarının da olduğu bakımevlerine bıraksak hem kendi işlerimizi yapsak hem de onlar akranlarıyla zaman geçirseler çok mu zor? İhtiyaç olduğunda rutin sağlık kontrolleri evde yapılabilse, çok mu zor?

‘TALEPLERİMİZE YAŞLI BAKIMEVLERİNİ EKLEMELİYİZ’

Muhtarlık yaptığım mahallede, muhtarlık küçük bir parkın içindeydi. Her sabah yaşlı bir kadın geliyor, akşama kadar parkta oturuyordu. Merak ettim yanına gidip sordum her gün buraya geliş nedenini, adının Remziye olduğunu öğrendiğim kadına. Remziye Hanım oğlunun yanında kaldığını ama oğlu işe gidince gelini ona “Akşama kadar evde oturma, çık biraz dışarıda hava al, yürü” dediği için parka geldiğini ve oğlu geleceği sırada eve gittiğini anlattı. Eğer yaşlanabilirsek hepimiz için geçerli buna benzer durumlar. Bu sonuçları yaşamak zorunda olmamak için taleplerimize ulaşılabilir yaşlı bakım evlerini eklemek zorundayız.

Bu emekli maaşlarıyla zengin bir yaşlılık geçirmeyeceğimiz kesin. Eğer emekli maaşıyla evimizi ısıtıyor, faturaları ödeyebilirsek şanslı sayıyoruz kendimizi. Yıllarca çalışıp emekli olunca açlık sınırında yaşamak zorunda ve başkalarının bakımına muhtaç bırakılan yaşlılara devletin her türlü imkanı sağlaması gerekmez mi? Evde sağlık hizmeti vermek, ulaşılabilir bakım evleri çok da zor değil.

Görsel: Freepik

İlgili haberler
Bakım emeği üzerine...

Tülin Tankut bakım emeği üzerine yazdı: “Bakım emeği sömürülenlerin, ezilenlerin mücadelesini de kap...

GÜNÜN DİKKATİ: Avustralya’da bakımevlerinde cinsel...

Avustralya’da bakımevleriyle ilgili yapılan bir soruşturmada, yaşlılara ve bakımevlerinin diğer saki...

Koronanın kaldırdığı örtüler

Sağlıksız koşullara terk edilen emek gücünün ayakta kalma sorunu ortadayken yalnızca sermayenin ihti...