Yeni bir örgütlülük ve iyi bir sözleşmeyle ilk 1 Mayıs
Kısa süre önce Genel- İş İzmir 7 Nolu Şubede örgütlenen ve ilk defa TİS imzalayan Kemalpaşa Belediyesi işçisi Evrim, 1 Mayıs’ı ilk defa sendikalı olarak Kemalpaşa’da kutladı. İşte duyguları…

Evrim Çam, Kemalpaşa Belediyesi işçisi… Kısa bir süre önce Genel-İş 7 No’lu Şube’de örgütlendiler ve yaklaşık 2 ay önce ilk defa toplu iş sözleşmesi imzaladılar. Ve bu yıl ilk defa 1 Mayıs kutladı belediye işçileri kendi ilçelerinde. Yürüyüş gerçekleştirmelerine polis izin vermese de Anıtpark’ta emek ve demokrasi güçleriyle birlikte 1 Mayıs halayı çekti.

İşte bu halayda bulduğumuz küçük fırsatta konuştuk Evrim’le. Daha önce 1 Mayıs’a katılmış ama “bu sefer başka” diyerek coşkuyla yanıt veriyor sorularıma: “1 Mayıs’ı ilk defa Kemalpaşa’da kutluyoruz. İşçiyiz ama ilk defa meydanlarda biz işçiyiz diyebileceğimiz platform sağlanmış oldu sendikamızla. Biz çok büyük başarı olarak görüyoruz sendikal örgütlülüğümüzü. İlk sözleşmeye göre yüzde 100 zam kolay kolay elde edilecek bir şey değil. O yüzden belediye çalışanları için heyecanlı bir gün bugün. Hakkımız verilmiyor olsaydı burada farklı bir atmosfer olurdu ama TİS’le haklarımızı aldık ve bayram coşkusuyla kutluyoruz.”

Kadınlar olarak özgün taleplerini eşitlik ve şiddetsiz bir yaşam olarak tarif ediyor: “Sendikayla hem İstanbul Sözleşmesi hem de ILO 190 sözleşmemize girmiş durumda. Bizim için adım atılmış durumda belediyede. Türkiye açısından ise daha çok yolumuz var. Ama kadınlar hayatta söz sahibi olduğu için artık bazı şeyleri çok daha güçlü dile getirebiliyoruz. Tamamen eşit şartlarda yaşıyoruz diyemeyiz, kadının sürekli yerini tanımlayan bir iktidar var. Ama kadınlar mücadeleden vazgeçmiyor. Ben umutluyum bir devrim, değişim yaşanacak bu ülkede… Kadınlara çağrım korkmamaları, birleşerek ses çıkarmaları. Buradan işçi kadınlara sesleniyorum, örgütlensinler ve muhakkak birlikte hareket etsinler. Hak istenmez alınır” diyor.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
1 Mayıs mektupları: Kendimizi güçlü hissettiğimiz...

1 Mayıs kutlamalarına ilk kez katılan kadınlar yazdı…

1 Mayıs 2022 | Dünyayı değiştirmek için kadınlar #...

1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde emeğin, barışın, özgürlüğ...

Daha güçlü, daha örgütlü bir mücadele için soru an...

İşçi sınıfının ihtiyacı politika, kadın işçilerin ihtiyacı daha çok politika. Soru anahtarı az çok o...