‘Zam’ denilince akla gelen…
Fırınında çalışan kadınlarla görüşüp asgari ücret zammını soruyoruz. Kadınların aklına ‘zam’ denildiğinde maaşlarına gelen zam değil, her gün bir başka temel ihtiyacımıza gelen zamlar geliyor

Son dönemde hepimizin hem aklında hem de dilinde malum zamlar var. Ben de gıda işçisi kadınlarla yaptığımız sohbeti sizlere aktarmak istedim. Hazır gıda imalathanesinde çalışan kadınlara “Zam hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sorduğumuzda “Yine neye zam geldi?” diye tepki verdiler. ‘Zam’ denildiğinde kadınların aklına maaşa değil, her gün bir başka temel ihtiyacımıza gelen zamlar geliyor işte.

‘ELİMİZE GELMEDEN UÇTU, GİTTİ’

Bir market zincirinin fırınında çalışan kadın işçiler ilk zamlı maaşlarını şubat ayında alacak. “Daha zamlı maaş gelmeden biz zaten her şeyi zamlı ödüyoruz, resmen bir ay geriye gittik” diyerek başlıyorlar söze. İçlerinden biri şöyle anlatıyor: “Ev kiralarından yiyecek, içeceğe kadar her şeyin fiyatı öyle arttı ki ücretimize zam olsa da ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Borç ödemekle geçiyor tüm zaman, zaten gelen zam da borca gidiyor, elimizde yine bir şey kalmıyor.”

Aslında hangi iş yerinde kiminle konuşsak hepsinin ilk cümlesi ortak; “Asgari ücret zammı elimize gelmeden uçtu gitti.”

ÇAMAŞIR DETERJANI YARIM GÜNLÜK YEVMİYEM DEMEK

Aynı fırının bir başka şubesinden bir kadın ise “Zamlar, geçim sıkıntısı herkesi etkiliyor tabii ama biz gece uyku uyumuyoruz. Mecburen mutfak, çamaşır, çocukların ihtiyacı hep bizde. Bir çamaşır deterjanı olmuş benim yarım günlük yevmiyem kadar. Yağa hiç gelmiyorum, TikTok’ta izledim, komik videolar yapmışlar yağ zammı için, ağlanacak halimize gülüyoruz ne yapalım.”

‘SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN BİR ARAYA GELMİYORUZ, ANCA SIZLANIYORUZ’

Bir başka kadın ise “Türkiye’de işçi olmak çok zor, ne enflasyonu hesap eden var ne evi nasıl döndüreceğimizi. Bizim kendimizi düşünmemiz, kendimiz için bir şeyler yapmamız gerekiyor ama bir araya gelip sesimizi duyurmayı beceremedik. Sonra da sızlanıyoruz” diyerek derdimize asıl çarenin ne olduğunu anlatıyor arkadaşlarına.

Fotoğraf: unsplash

İlgili haberler
Hem anne hem de çalışan bir kadın olamaz mıyım?

Esenyurt’tan Aycan yazdı: ‘Kadına değer vermeyen, kadının çalışmayıp evde oturup çocuğa bakmasını is...

‘Meğer dünya öküzün boynuzunda değil kadınların om...

'Görüntülü buluşmalar da olmasa kendimizi arka koltukta unutulmuş gibi hissetmemiz içten bile değil....

Ayaklarımda 3 kat çorap, kafamın içinde bir doğal...

‘Eyyy İGDAŞ, benim 1 aylık maaşıma karşılık 3 fatura göndermeyi nasıl başardın? Ayağımda 3 kat çorap...