‘7 bin 500 lira maaşla 12 bin liralık eve nasıl çıkayım? Torunumla sokakta mı kalayım?’
4 yıldır torununa bakan, annesinin emekli maaşı olan 7 bin 500 lira ile geçimini sağlamaya çalışan Ketgen anlatıyor...

4 yıldır torununa bakan Berrin Ketgen, annesinin emekli maaşı olan 7 bin 500 lira ile geçimini sağlamaya çalışıyor. Kirada oturan Ketgen evden çıkartılıyor ve kiraların en az 10-12 bin olduğu Ankara’da nasıl ev tutacağını bilmiyor:

“Ben bir babaanneyim, kirada oturuyorum. Şu anda ev sahibim beni evden çıkartıyor. Bir ay müddet vermişti, tekrardan süre istedim çünkü ev bulamadım. Annemden emekli maaşı alıyorum. 7 bin 500 lira maaş alıyorum ben. Verdiğim bin 500 lira kiraydı ve geçinebiliyordum. Ama şimdi ev arıyorum, 12 bin liradan aşağıya ev yok. Normal evleri bıraktım, kapıcı dairelerine bakıyorum; onu da bulamıyorum. Ne yapacağım ben? Kara kara düşünüyorum. Bir tane torunum var, ona bakıyorum. Bir tanesi yurtta. Annesi babası yok. 4 senedir ben bakıyorum torunuma. İlkokul 2. sınıfa gidiyor. Onunla sokakta kalacağım diye aklım çıkıyor. Çocuk Esirgeme Kurumuna alırlar diye korkuyorum. Ev olmasa ne yapacağım? Bir odası olması lazım, 15 günde bir gelip kontrol ediyorlar.
Gerçekten çok yoruldum. Pazara gidemez hale geldik. Markete gidemez hale geldik. Çocuk yemek yesin diye kendim yemek yemiyorum kimi zaman.
Çeşitli yerlere başvurdum. Çocuklara geçen sene kantin fişi verdiler. Velayeti olmadığı için alamadım. Maaşımın yeterli olduğunu söylediler. Belediyeye gittim, başkent kartına müracaat etmiştim, kesmişler, 7 buçuk lira yeterli bulmuşlar maaşımı. Kiraya çıkarsan kontrat getir diyorlar. 10 bin lira kirayı 7 bin 500 lira maaşla nasıl ödeyeyim? Üzerini nasıl tamamlayayım? Elektrik, su, yemek hariç. Taneyle yumurta alıyorum. Çocuğuma meyve alamıyorum ben.
Benim gibi nice insanlar var. İki-üç çocuğu olanlar nasıl geçinsin? Bir kalem olmuş 10 lira. Bir sene boyunca ne silgi ne kalem gider. İlkokula giden çocuk iki günde bir kalem değiştirecek.
Beslenme listesi verilmiş. Listenin her birini uygulayamam ki. Evde ne olursa onu koyacağım, zeytin, kuru ekmek… Peynire yaklaşamıyoruz zaten. Et diyorlar, eti bırakın tavuk alamıyoruz. Tanesi olmuş 180 lira. Önümüz kış, doğalgaz faturasını nasıl ödeyeceğiz. Ne yakacağız? Çocuklarımızı nasıl ısıtacağız biz? Duyun artık ya. Yoruldum… Bir babaanne olarak gerçekten çok yoruldum.
Hiçbir yardım almıyorum ben. Başvurdum, yeterli buldular maaşımı. Kendileri geçinebiliyorlarsa 7 bin 500 lirayla, vereyim ben onlara bir geçinsinler bakalım. Yardım alamıyorum. Geçen sene okuldan bir kırtasiye yardımı yaptılar o kadar. Velayeti öne sürüyorlar.”

İlgili haberler
Barınma sorunu genç kadınları riske açık hale geti...

Üniversite öğrencisi genç kadınlar barınma sorununun, yeterli ve nitelikli yurt olmamasının sonuçlar...

Barınma sorununa dayanışmayla çözüm ararken

Özge ve Birsen, boşanıp çocuklarıyla yeni bir hayat kurmak isteyen iki kadın. Onlara barınacakları b...

Bekar bir anne olan Ş.’nin ev sahibi ve kollukla i...

Ev sahibi tarafından tehdit edildiği için karakola giden Ş. 6284 uyarınca hızla geçici koruma kararı...