Afgan Kadın Haber Ajansı Başkanı Homeira Saqib: 'Taliban sokak gazeteciliğinden korkuyor'
Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib Afganistan’da yaşananları Ekmek ve Gül’e anlattı.

Taliban’ın Kabil’e girip Afganistan yönetimini ele geçirmesiyle birlikte Afganistan’daki gazetecilerin işyerlerine alınmadıklarına, yaşam güvenliklerini sağlamak için çalışmalarını, sanal varlıklarını yok etmeye çalıştıklarına dair, Taliban’ın gazeteciler için infaz listeleri hazırladığına dair Afganistan’dan haberler geliyor. Afganistan’da yaşananların Afganistanlı gazeteciler tarafından duyurulmaması için haber sitelerine Taliban tarafından erişim engeli getiriliyor. İngilizce ve Farsça haber siteleri Taliban tarafından hacklenip kapatılanlardan Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Başkanı Homeira Saqib, Ekmek ve Gül’e Afganistan’da yaşananları, gazetecilerin yaşadıkları zorlukları anlattı.

‘TALİBAN ŞİDDETİ VE CİNAYETLERİ MEDYADAN UZAK YAPIYOR’

Taliban’ın kadınlara tutumuna dair konuşan Saqib, “Taliban’ın farklı illerinde tutundukları tutum ve kadınlara davranma biçimleri hep aynı” diyor. Taliban’ın açıklamalarına dayanılarak değiştiğinin gündeme getirilmesine karşın Saqib, Taliban’ın zihniyetinin aynı olduğunu ifade ediyor. “Taliban’ın medyada bazı söylemleri dolanıyor, ‘İslam şariatı çerçevesinde kadınların çalışmasına izin vereceğiz’ gibi. Ama biz pratikte görüyoruz ki kadınları öldürüyorlar. Mesela, geçtiğimiz gün Balkh ilinde bir kadını kısa giyindiği için öldürdüler. Bir başka kadını Langehar ilinde uluslararası bir kuruluşta çalıştığı için öldürdüler” diye anlatan Saqib, Taliban’ın eskisinden farklı olarak şiddeti ve katliamlarını medyadan uzak yaptığını belirtiyor. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: “Çünkü iktidarlarının meşru sayılması ve dünyada siyasi konumunun oturması için böyle bir plan izlemeleri gerekiyor.” Taliban’ın uluslararası alanda siyasi meşruluğunu sağlaması için özellikle de kadın haklarına dair, göstermelik olarak az sayıda kadının çalışmasına izin vereceğini, bu göstermelik hareketlerinin de bir seneden uzun sürmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

‘HABER SİTEMİZE ERİŞİM KESİLDİ’

Afgan Kadın Haber Ajansı’nın Farsça ve İngilizce internet sitelerinin Taliban tarafından hacklendiğini ve erişimin kesildiğini ifade eden Saqib, “bu Taliban’ın asla değişmediğini gösteriyor” diyor. Ajans çalışanı gazeteci iş arkadaşlarının haber merkezine gidemediklerini ve çoğu hala Afganistan’da oldukları için hayatlarından endişeli olduğunu söylüyor.

‘SANSÜR ORTAMI HAKİM OLACAK’

Saqib, Afganistan’da halkın doğru habere erişimine dair yaratılan teknik engellemelerden bahsederken internet erişiminin kesildiğini, kısıtlı olduğunu, telefonların bile çoğu zaman çekmediğini belirtiyor. “Taliban sokak gazeteciliğinden korkuyor çünkü gazeteciler Afganistan’da yaşananların görüntülerini internette yayabilirlerdi” diyen Saqib, böyle devam ederse haber sitelerinin tek tek Taliban tarafından hackleneceğini belirtiyor: “Bir sansür ortamı hakim olacak. Biz de Afganistan’da gerçekten neler olduğunun bilgisine erişemeyeceğiz.”

‘AFGANİSTANLI KADIN MÜCADELE RUHUNA SAHİP’

Kadınlar arasında korkunun çok olduğunu söyleyen Saqib, “Evler dolaşılarak mimli kişilerin aranması, polis ve ordudan eski devlete bağlı kişilerin ortadan kaldırılması başladı. Bir de tanınmış kadın hakları aktivistleri ve sivil haklar aktivistlerinin ev adreslerini bulmaya çalışıyorlar. Taliban’ın sokaklarda istihbaratları var ve o sokakta kimlerin yaşadığı listesine böylece erişebiliyorlar” diyor. Taliban’ın tüm tehditlerine rağmen kadınların direncinden de bahseden Saqib, “Afganistan kadını 20 yıl önce ile çok farklı. Bu kadın, hakkını aramayı öğrendi, bu kadın mücadele ruhuna sahip, bu kadın hakkını talep eden bir birey. Sizin de gördüğünüz gibi protestolarda kadınlar önden yürüyen kitlenin içindeler. Sayıları fark etmiyor. Çok cesurca bir adım atıp sokağa çıkıyorlar” diye anlatıyor. Taliban tarafından çalıştırılmasına izin vermeyen kadınların, “Çalışmak istiyoruz” döviziyle protestolarını hatırlatıyor.

‘TÜM DÜNYADAN KADINLAR AFGANİSTANLI KADINLARI GÖRSÜNLER’

Afganistan’da yaşananların sadece Afganistan halkını değil tüm bölgeyi karıştıracağını hatta “tüm dünyanın başına bela olacağını” ifade eden Saqib, “Afganistan terörün yuvası olacak. Aşırı dinciliğin yuvası olacak. Ve bu sadece Afganistanlı kadınları değil, bölgedeki birçok yeri geriye götürecek. Hatta dünyayı etkileyecek” diyor.

“Tüm dünyadaki kadınlar, Afganistanlı kadınları görsünler. Çünkü büyük bir dayanışma ile tarihin tekrarlanmasının önüne geçmeliyiz. Afganistanlı kadıların o coğrafyada tekrar görünmez olmasına izin vermeyelim” diyerek Saqib, tüm dünyadan kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

İlgili haberler
Afgan kadın gazeteciler izlerini yok etmeye çalışı...

Kabil’de medyada çalışan kadınlar, Taliban’dan kaçınmak için kimliklerinin izlerini yok etmeye çalış...

Afganistanlı gazeteci Mariam, Taliban sonrası duru...

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesiyle ülkede yaşayan kadınlar ve çocuklar can g...

Afganistan'dan Türkiye'ye göçün hikayesi: 8 yaşınd...

Afganistan'dan 6 yıl önce Türkiye’ye sığınmak zorunda kalırken yolda kaçakçıların 8 yaşındaki kızını...