Akbelen direnişçisi kadınlar: 'Taşını, toprağını, suyunu seven gelsin'
İkizköylü kadınlar, Akbelen Ormanı'nı korumak için açtıkları davaya çağırıyor. Toprağını ve ormanını korumak için mücadele eden kadınlar yaşadıkları baskıyı anlatan kadınlar 'Mücadele kazanacak' diyor

Akbelen’de Limak ve IC Holding’in ortak şirketi YK Enerji’nin ormanlık alana kömür madeni kurmasına ve Akbelen Ormanı'nın katline yönelik yurttaşların mücadelesi 5 senedir sürüyor. 13 Haziran'da ise yurttaşların Akbelen Ormanı'nın kesim izninin uzatılmasının iptali için açtıkları dava görülecek. İkizköylü kadınlar tüm kadınları ve halkı bu davaya destek olmak için saat 14.30'da Muğla 1. İdare Mahkemesine çağırıyor. Kadınlar bu süreçte yaşadıklarını, devletin takındığı tutumu anlatıyor.

'BEN JANDARMAYI BURADA GÖRDÜM'

İkizköylü kadınlardan biri; havasını, suyunu, toprağını seven herkesi bu davaya destek olmaları için çağırdığını söyledi. Kadın, "Ben jandarmanın ne olduğunu bilmezdim. Biber gazının ne olduğunu bilmezdim. Ben toprağımı, canımı korudum diye kötü muamele gördüm" dedi. Devletin köylülere yönelik baskı ve saldırısına dair ise kadın şu sözleri kullandı: "Benim tabancam yok, silahım yok. Dilimle konuşuyorum, bu yer benim dedim diye çok baskı gördük. Doğamızı savunmak, toprağımızı korumak suç mu?"

'BİZİ DE KESECEKLER Mİ?'

13 Haziran'da görülecek olan davaya çağrıda bulunan bir başka kadın ise şu sözleri söyledi: "Bizi rahat bıraksınlar. Bizim ağacımızı, ormanımızı kestiler. Bizi de kesecekler mi, bilmiyorum. Bizim insanca yaşamaya hakkımız yok mu? Devlet bizim yanımızda durmuyor. Halkın yanında olan yok." Jandarma müdahalesi sırasında yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor: " O kadar toma, o kadar biber gazı... Orada yığılmışım, bayılmışım. Ne için bayıldım. Toprağımızı, ormanımızı korumak için. Ben bayılınca bağırıyorlar ambulans diye. Ama hiç müdahale etmemişler. Asker böyle mi koruyacak insanını?"

MÜCADELEYE DEVAM

İkizköy Mahallesi Muhtarı ve Akbelen direnişçisi Nejla Işık ise davaya çağrıda bulunurken direniş sürecinde jandarmanın baskısına rağmen mücadeleyi bırakmadıklarını ifade etti. Şu an hali hazırda dinamitlerin patladığını ve Akbelen'in oyulduğunu ifade eden Işık, köylülerin bu köyü terk etmeyeceğini ve bu mücadeleye destek veren herkesi dayanışmaya davet ettiklerini belirtti.

İlgili haberler
Akbelen direnişçisi Nejla Işık, İkizköy muhtarı ol...

Akbelen direnişçi köylülerinden ve İkizköy Çevre Komitesi’nden Nejla Işık, İkizköy yeni muhtarı oldu...

Ormanlarını savunan İkizköylüler ifadeye çağırıldı

Ormanları ve doğaları için mücadele eden İkizköylüler söylemleri gerekçe gösterilerek ifadeye çağrıl...

Akbelen’de direnişinden kadınlar| Doğasını seven h...

Akbelen’de ağaç katliamına karşı direniş 13. gününde devam ediyor. Direnişteki kadınlar topraklarını...