Baskı ve yasaklara rağmen ODTÜ'de kadınlar Devrim’de pankartlarıyla yürüdü
ODTÜ Rektörlüğünün pankart yasaklamasına ve kapıya barikatlar kurmasına rağmen öğrenciler pankartlarıyla mezuniyet yürüyüşlerini gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası ODTÜ'lü kadınlara mikrofon uzattık.

Geçtiğimiz senelerde ODTÜ öğrencilerinin mezuniyetini iptal eden, türlü yasak ve kısıtlamalarla engellemeye çalışan atanmış rektör Verşan Kök ve ODTÜ rektörlüğü, bu sene öğrencilerin talepleri ve mücadelesi sonucunda resmi mezuniyeti Devrim Stadyumunda yapmaya karar vermiş olsa da, öğrencileri yine türlü kısıtlamalarla karşı karşıya bıraktı. Girişte öğrencilerin pankartlarını kontrol etmek üzere birçok güvenlik görevlisini devrim stadyumunun girişine yığan rektörlük, politik içerikli veya kendine yönelik eleştiri içeren pankartların alınmasına engel oldu. Suruç'ta öldürülen 33 kişiyi konu alan pankart ise güvenlik güçleri tarafından yırtıldı. Devrim Stadyumu girişinde bulunan ODTÜ öğrencileri bu müdahaleye tepki gösterdi. Müdahaleye karşı "Verşan Dışarı, Pankart İçeri" sloganları atıldı. Benzer şekilde ODTÜ Medya topluluğunun pankartı da girişte güvenlik görevlileri tarafından alana alınmazken öğrenciler birleşerek pankartlarını alana soktu.

KISITLAMALARA RAĞMEN ODTÜ MEZUNLARI PANKARTLARIYLA YÜRÜDÜ

Bütün baskı ve yasaklara rağmen ODTÜ Öğrencileri devrim stadyumunda açtıkları pankartla "Ne iktidar ne rektör ODTÜ bizimdir" diyerek Devrim’in de mezuniyetin de rektörlüğün değil öğrencilerin olduğunu bir kez daha vurgularken, tribünlerden "Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz" sloganları yükseldi. ODTÜ öğrencilerinin mezuniyet yürüyüşünde de en çok duyulan ses bu sloganın yanı sıra "Ne iktidar ne rektör ODTÜ bizimdir" ve "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları oldu. Öğrenciler ekonomik krizden depremin etkilerine öğretmen atamalarından rektörlüğün kısıtlamalarına kadar birçok konuya pankartlarında yer verdi.

BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

Ekmek ve Gül'e konuşan kadınlar tüm baskılara rağmen mezuniyette yer almaktan mutlu olduklarını ifade ederken geleceklerine dair kaygıları da dile getirdiler. Mezun oldukları bölümle ilgili iş bulma konusunda veya gelecekle ilgili kaygılı olduklarını ifade eden kadınlar, bu koşulların ancak birlikte mücadeleyle değişeceğini vurguladılar. 

İlgili haberler
ODTÜ’den İskenderun’a uzanan umut: Yalnız değiliz

8 Mart sürecinde ‘Dayanışmamız Yaşatır!’ sloganı ile depremzede kadınlar için hijyen kiti kampanyası...

ODTÜFans tartışması: Kadın bedeninin özgürleşmesi...

ODTÜfans’ı 'kadın bedeninin politikleştirilmesine karşı bir alan' olarak konumlandıranlar, adını ne...

ODTÜ’de Cinsel Tacizi Önleme Birimi deneyimi: Etki...

ODTÜ’de aktif ve düzgün çalışan Cinsel Tacizi Önleme Birimleri, üniversitelerdeki kadınların ve LGBT...