25 Kasım 2021

Küçükçekmece’de kadınlar şiddeti ve çözüm yollarını konuştu

Küçükçekmece Ekmek ve Gül Grubu ve Avrupa Yakası Dersimliler Derneği, Atatürk Mahallesi’nden yaşayan kadınlarla etkinlikte buluştu. Etkinliğe DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Olcay Ozak katıldı.

2021’den 2022’ye umut ve sorumluluk taşıyan bir 25 Kasım’ın ardından

Kadın mücadelesinin çeperini genişletmek zorunda bırakan ağır koşulların, aynı zamanda daha çok kadını bu mücadelenin etkin bir parçası, öznesi olmaya da meylettiren koşullar olduğunu unutmayalım.

Bugün değişerek eve gidiyorum

Kemalpaşa Belediyesinde kısa bir süre önce örgütlenen Genel İş İzmir 7 Nolu Şube, 25 Kasım vesilesiyle İşçi Kadın Buluşması yaptı. Bir kadın işçi etkinlikten kendine kalanları Ekmek ve Gül’e yazdı.

‘Bir sonrakinde herkes bir arkadaşını getirsin’ diye biten buluşma

Korkuya, baskıya, yok sayılmaya karşı ancak yan yana gelirsek ‘iyi oluyoruz’. Bir kez daha hissettik ki ne çok ulaşacak sesimiz ne çok birbirimizden alacak gücümüz var.

'Mücadele bir gün değil, her gün her yerde'

25 Kasım yürüyüşüne ilk defa katılan bir genç kadın, hissettiklerini ve eşit, adil bir dünya talebini kaleme aldı.

‘Verdiğim savaşlarda yalnız olmadığımı biliyorum’

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sema, İstanbul'da katıldığı 25 Kasım yürüyüşünden sonra hissettiklerini ve şiddete karşı mücadeleye dair düşüncelerini yazdı.

Gebze’den kadın işçiler anlatıyor: Şiddete karşı mücadelenin bir merkezi de fabrikalar olmalı

Kadına yönelik şiddetin kendi yaşamlarına yansımasını konuştuğumuz üç metal işçisi kadın, hayatlarını bir yumak gibi sarmalayan baskıyı, şiddeti, güvensiz hissetme halini anlatı.

Malatya Demokratik Kadın Platformu: Ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı savunuyoryuz

25 Kasım dolayısıyla Soykan Parkı’nda açıklama yapan Malatya Demokratik Kadın Platformu üyesi kadınlar, eşitlik ve özgürlük ve barış taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Kemalpaşa Belediyesi kadın işçileri: Hiç bilmiyormuşuz 25 Kasım’ı

Kemalpaşa Belediyesinde yeni örgütlenen Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube ve Kemalpaşa Belediyesinin etkinliğinde buluşan kadın işçiler etkinlikle 25 Kasım’ın önemini daha iyi anladıklarını söyledi.

Ege Üniversitesi öğrencisi kadınlardan kadın mücadelesi sergisi

Ege Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu üyesi üniversiteli kadınlar, açtıkları sergiyle şiddete karşı mücadelenin eşitsizliklere karşı bütünlüklü bir mücadele olduğuna dikkat çekti.

Dünyada 25 Kasım'da kadınlar sokaktaydı

Dünyanın dört bir yerinde kadınlar aynı duygularla, aynı öfkeyle sokakları doldurdu:

ODTÜ’de ‘Biyolojik Bilimler Kadınları’ dayanışma ağı kuruldu

Biyolojik Bilimler Kadınları olarak kadınların kendini güvende hissedeceği bir alan oluşturmak ve tüm kadınlarla dayanışmak istiyoruz.

Almanya'da 25 Kasım: 'Taleplerimizin yaşama geçirilmesi için daha kaç koalisyon kurulması gerekiyor?'

Almanya'da kadına yönelik şiddet artarken 25 Kasım'da kadınlar şiddete karşı bütüncül önlemler, kadına bütçe talebiyle sokakları doldurdu.

Ne Var Ne Yok? | 25 Kasım 2021

Ne Var Ne Yok’ta bugün yapılan buluşmalardan, etkinliklerden notlar, iktidar sözcülerinin 25 Kasım açıklamaları, kadınların bu açıklamalara cevapları var.

Bornova’da işçi kadınların 25 Kasımı: Bu eylemin her şeyini biz yaptık!

Bornova Belediyesi işçisi kadınlar 25 Kasım hazırlıklarına erkenden başladı, kadın işçi komitesi birim birim buluşmalar, tek tek görüşmeler ile tüm işçi kadınları hazırlıkların parçası yaptı.

İL İL 25 KASIM | Şiddet ve yoksulluğa karşı kadınlar sokakta!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününde kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında şiddete, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı hakları ve hayatları için sokakta.

İş yerlerinde 25 Kasım açıklaması: Eşitlik mücadelemizden vazgeçmiyoruz

25 Kasım dolayısıyla açıklama yapan emek ve meslek örgütleri şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin, ayrımcılığın, eşitsizliğin son bulmasını istedi.

Cezaevindeki Öznur Efeoğulları’ndan kadınlara: Korkmayın, susmayın

47 yıl boyunca şiddetine maruz kaldığı Osman Efeoğulları’nı ölmemek için öldürmek zorunda kalan Öznur Efeoğulları, 25 Kasım'da kadınlara, ‘Sakın korkmayın, utanmayın, susmayın’ mesajı gönderdi.

Kadınlara ayrılan bütçe sarayın 21.6 milyonluk elektrik faturasına eşit

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, iktidarın kadın ile erkeğin eşit olmasını ‘fıtrata ters’ olarak gören anlayışının kadına yönelik şiddeti önlemesinin mümkün olmadığını söyledi.

‘Kelebekler’in izinde

‘Kelebekler’in mücadelesini bugün hâlâ yaşatan kadınlar, kadın düşmanlarına gereken cevabı elbette yine mücadeleyle verecek; kadınlar asla haklarından da hayatlarından da vazgeçmeyecek.