Adalet Bakanlığı

Av. Yolaşan: ‘Adalet Bakanlığının tutumu LGBTİ’lere hak ihlallerinin önünü açıyor’

Adalet Bakanlığının AYM'ye verdiği cevapta, eşcinselliğin İslam'a göre haram olduğunu belirterek tutuklamaların kanuna uygunluğunu savunmasını Av. Çağla Yolaşan değerlendirdi.

Avukat Selin Nakıpoğlu: Yasaların uygulanmamasını kadınlar canlarıyla ödüyor

Dünya Ekonomik Forumunun 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporunda Türkiye’nin notunun ‘en kötü’. Av. Selin Nakıpoğlu, iktidarın şiddetle mücadele ediyor‘muş’ gibi yapmaktan öteye gitmesi gerektiğini söyledi.

Bakanlığın kadına yönelik suçlara ilişkin verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Hizmetlerinde 2020 yılı verileri kadına yönelik suçlara karşı devletin etkin korumasının arttığını ve kadın cinayetlerinin azaldığını söylüyor. Peki Bakanlık verileri ne kadar gerçekçi?

Adalet Bakanı, çocuğa istismar suçundan 12 bin hükümlü, 2 bin tutuklu olduğunu söyledi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuğa yönelik istismar suçundan 12 bin 942 hükümlü ve 2 bin 550 tutuklunun olduğunu açıkladı.

‘Acı Reçete’: Ekonomik Seferberlik’in kadınlara faturası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2021 bütçesinde ne var ne yok, 'aile arabuluculuğu' neden yeniden gündeme getirildi, istihdam paketinde iki maddenin çekilmesi ne anlama geliyor?

Avukat İlke Işık: Yeni önlemler ‘Gereğini yapmıyoruz’un bir itirafı

Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele için yeni önlemler yayımladı. Önlemleri değerlendiren Av. İlke Işık, Bakanlığın ‘Gereğini yapmıyoruz’ itirafında bulunduğunu vurguladı.

Çocuğa istismar suçunda artış: Bir yılda 28 bin 360 dava

Adalet Bakanlığının 2019 yılına ilişkin adli istatistik verilerine göre çocuk istismarı suçu 4 yılda yüzde 50 arttı.

GÜNÜN DİKKATİ: Genelge gerçek ihtiyaçlara cevap vermiyor

Adalet Bakanlığı’nın 6284 sayılı kanunun uygulanmasındaki eksiklere dikkat çekmek için yayınladığı genelgeye kadın örgütlerinin tepkisi sürüyor. Mor Çatı genelgenin eksiklerine dikkat çekti.

Adalet Bakanı’na: Bildiklerinizi görmezden gelmeyin!

Adalet Bakanı kendi yarattığı sisteme dönüp bakmalı acilen. Mesele birkaç sorumlu bulup, onlara ceza vereceğiz işte diye açıklanabilecek bir mesele değil.

Bakanlığın kadına şiddette uzlaştırma talimatı ortaya çıktı

Adalet Bakanının “Kadına karşı şiddete toleransımız olamaz” dediği gün Bakanlığın Eskişehir’deki bir başka kadına yönelik şiddet dosyasına gönderdiği yazıda ‘uzlaştırma’ talimatı verdiği ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı savcılıklara ‘cinsel istismar’ genelgesi gönderdi

Adalet Bakanlığının savcılıklara gönderdiği genelgeyi Avukat Selin Nakıpoğlu değerlendirdi: ‘Hâlâ bu kadar geri bir noktada olmak üzücü.’

Mor Çatı: Adalet Bakanlığı gündem değiştirmesin

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı yaptığı açıklamayla cinsel suçlara karşı hadımı ve idamı önerenlere tepki göstererek çözümün bu suçlara karşı güçlü politikalar oluşturmak olduğunu söyledi.

Boşanmalarda ‘ara bulucu’ dönemi: HADİ, EŞİTMİŞ GİBİ UZLAŞIN BAKİİİMM

“İsteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek” diyenler “İsteseniz de istemeseniz de bu evlilik devam edecek” noktasına hızla vardı. Daha neler olacağını tahmin etmek de ne yazık ki zor değil!

GÜNÜN RAKAMI: Cinsel suçlar artıyor, cezalar azalıyor

Cinsel suçlarda yıllar geçtikçe azalma olması beklenirken Adalet Bakanlığı rakamları bunun tersinin gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Cinsel suçlar artmasına rağmen verilen cezalar azalıyor.