Afganistan

RAWA: Taliban'a karşı kadınların mücadele bayrağını yükseltmeye devam ediyoruz

Afganistan Devrimci Kadınları Derneği (RAWA) Afganistan işgalinin 1’inci yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayınladı.

Afganistan’da kadınlar “İş, ekmek, özgürlük” sloganıyla sokağa çıktı

Afganistan'ın Taliban tarafından işgal edilmesinin birinci yıldönümü arifesinde Kadınlar Kabil'de sokağa çıktı. Taliban havadan ateş açtı.

Dr. Zerguna Azizi: Türkiye’ye geldim, emeğimle para kazandığım bir hayat istiyorum

Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da ‘Üniversitede Mülteci Farkındalığı Forumu’ gerçekleşti. Etkinliğe katılanlardan Afgan Kadın Doğum Uzmanı Zerguna Azizi Ekmek ve Gül’e konuştu.

Afganistan’da kız öğrenciler eğitimden mahrum bırakılıyor

Afganistan’daki Taliban yönetimi, kız öğrencilerin orta okul ve liselere dönüşü konusunda yeniden geri adım atarak, öğrencileri evlerine gönderdi.

Afganistan'da sığınma evindeki kadınlar şiddet gördüklere eve geri gönderiliyorlar

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapor, kadınlara destek kuruluşları ile barınma evleri ağının tamamen yok edildiğine işaret ediyor.

Afganistan'da televizyon dizilerinde kadınların yer aldığı sahneler yasaklandı

Taliban, televizyon dizilerinde kadın oyuncuların oynadığı sahneleri yasakladı.

Afganistanlı kadınlardan uluslararası sessizliğe tepki

Kabil’de bir araya gelen kadınlar, Taliban’ın uygulamalarına karşı uluslararası kamuoyunun sessizliğine tepki gösterdi.

Milli Voleybolcu Mahjabin Hakimi’nin Taliban tarafından katledildiği iddia edildi

Afganistanlı kadın voleybol oyuncusu Mahjabin Hakimi'nin, Taliban militanları tarafından kafası kesilerek öldürüldüğü iddia edildi. Voleybol takımı hocası Hakimi'nin öldürüldüğünü doğruladı.

Taliban’ın Türkiye ziyareti: Kadınlar Taliban’ı tanımıyor, Taliban’ı tanıyanı da tanımıyor

AKP’nin Taliban yönetiminin tanınması, meşrulaştırılması anlamına gelen ziyareti organize etmesi Türkiyeli kadınlara “Biz de sizi tanımıyoruz, ne istediğinizi zerre umursamıyoruz” dediğini gösteriyor.

Almanya’da bir mülteci kadın Samiya: Her karanlıktan sonra tekrar güneş doğar

İki senedir yaşamını Almanya’da sürdürüyor. 11 ay mülteci kampında kaldıktan sonra vize başvurusu kabul edilen Afgan Samiya, Afganiztan’da yaşananları anlattı.

Taliban'ın atadığı rektör, kadın hoca ve öğrencilerin üniversiteye girişini yasakladı

Taliban'ın Kabil Üniversitesi'ne atadığı yeni rektör, kadınların üniversitede ders vermelerini ve eğitim almalarını yasakladı.

Afganistan'da yeni hükümetin Yüksek Eğitim Bakanı: Üniversitelerde karma eğitim olmayacak, kadınlar İslam'a uygun giyinecek

Afganistan'da Taliban hükümetinin Eğitim Bakanı: Karma eğitim olmayacak, ders içerikleri gözden geçirilecek, kadın öğrencilere kadın öğretmenler eğitim verecek, kadınlar İslam'a uygun giyinecek.

BM temsilcisi: Afganistan’da kadınlar korku içinde yaşıyor

BM Kadın Birimi Temsilcisi: Afganistan’da Taliban’ın kadınlar konusundaki tavrının hâlâ açık olmaması yüzünden ülkede kadınlar korku içinde yaşıyor.

Taliban kadın protestocuları kablolarla kırbaçlıyor

Af örgütü: Taliban protestolarda, protestoculara ve gazetecilere karşı hukuka aykırı güç kullanıyor, kabalıkları dağıtmak için ateş açıyor ve kablolarla kadın protestocuları kırbaçlıyor.

İzmir’de LGBTİ bireyler: Sınırları da LGBTİ+ fobiyi de tanımıyoruz!

Kızıl Okyanus LGBTİ+ ve Direniş Renkleri, Afganistan’da Taliban tarafından ölümle tehdit edilen LGBTİ’ler ve Azerbaycan’da yakılarak katledilen trans kadın Nuray için basın açıklaması yaptı.

Taliban’dan kadın öğrencilere peçe, sınıflara perde zorunluluğu

Afganistan’da Taliban, yüksek öğretime dair genelge yayımladı. Sınıfları cinsiyetlerine göre birbirinden ayıran perde zorunluluğu getirilirken, kadın öğrencilere de peçe zorunluluğu getirildi.

Revolutionary Association of the Women of Afghanistan (RAWA): We are here, we keep fighting!

RAWA: ‘We have common enemy, Afghan women and other women from rest of the world shouldn't forget their enslaved sisters in Afghanistan. They can be our strong voice.’

Afgan kadınlar hakları için sokağa çıktı: Korkmayın, korkmayın biz yan yanayız

Taliban’ın yönetimi ele geçirmesiyle birlikte seslerini duyuramaz olan Afgan kadınlar, Harat’ta yaptıkları eylemle karanlığa teslim olmayıp haklarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Bu 1 Eylül’de barışı daha çok konuşmalıyız

Belki de barışı en çok konuşmamız gereken 1 Eylül’lerden biri bu. Ülkemiz için ve tüm dünya için. Dayanışma ile nefes alan, ayakta kalan biz kadınlar için mücadeleyi büyütmek aslında hiç de zor değil.

Londra'da Taliban'a karşı Afganistan halkıyla dayanışma eylemi

Binlerce kişi Cumartesi günü Afganistan'ın Taliban tarafından ele geçirilmesini protesto etmek için Londra'nın merkezinde toplandı.