Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile Bakanlığı, nafakayı hedefe koyma, kadınları güçlendirecek politikalar geliştir!

Kadınların güçlendirilmesine ilişkin bir söz etmeyen ama nafaka hakkını hedefe koyan bir Aile Sosyal Politikalar Bakanı var karşımızda...

Bakan Göktaş’ın nafaka açıklaması tepki çekti: ‘Haklarımıza dokundurtmayacağız’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın nafaka hakkına karşı söylemlerini İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi'nden Birsen Baş Topaloğlu ve Av. İlke Işık Ekmek ve Gül'e değerlendi.

‘Sorun nafakanın süresi değil, ödenmemesi’

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Gökta’ın kadınların nafaka hakkına karşı söylemlerine tepki gösterdi.

CHP'li Nazlıaka, Bakan Yanık'a sordu: Yeni fotoroman siz misin?

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, ‘çocuğa istismar’ suçlamasıyla soruşturması süren Sadullah Alagöz ile fotoğrafları ortaya çıkan Bakan Derya Yanık'a sordu: ‘Yeni fotoroman siz misin?’

AKP'li vekilden “çocuklar aç” sözüne kızdıran yanıt: ‘Yok öyle bir şey’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçe görüşmesinde AKP’li vekiller Yaşar Kırkpınar ve Uğur Aydemir çocukların okula aç gittiği gerçeğini alenen reddetti.

SES: Bakanlık yoksullukla mücadele etmiyor, kendine bağımlı kılıyor

SES, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2023 yılı bütçesine ilişkin raporunu açıkladı.

TYS: ‘Ayrımcı liste’ uygulamasından vazgeçilmeli!

Türkiye Yazarlar Sendikası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının güncellediği "çocuk dostu kitaplar listesi"nin sansürcü, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı bir liste olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Sistematik sansür ve ‘Çocuk Dostu’ kitaplar

1093 kitabı ‘güvenli’ diye tanıtırsanız, diğer yüz binlercesini okuyan ya da okutanın her şeyden önce de yayımlayanların ne kadar tekinsiz bir alanda hareket ettiğini vurguluyorsunuzdur aslında.

Bakanlık koruma altındaki çocuğun ifşa edilmesine mazeret üretmeye çalıştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın 23 Nisan'da kamera önüne çıkardığı çocuğun koruma evinde kaldığını söylemesi üzerine gelen tepkilere Bakanlık açıklama yaptı, mazeret üretmeye çalıştı.

Bakanlığın bölünmesi hükümetin kadın politikaları açısından nerede duruyor?

Bakanlığın bölünmesi kararının ne ifade ettiğini Av.Tuba Torun, CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan ile konuştuk.

25 Kasım’da erkekler ekrana çıkmış ‘yarım kalma’ diyor... Şaka gibi! Ama değil...

Kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip bireylerdir mesele bu kadar basit, açık ve bilimsel aslında. Ama bunu görmemekte direnenler her bir kadının da faili işte.

Hükümetin krize karşı emniyet supabı: Aile

Aile Bakanlığı bütçe görüşmelerinde ortaya çıkan tablo: Hükümet ‘aileyi’ krize karşı emniyet supabı, kadınları da ‘sosyal yardımlarla aileyi ayakta tutmaya çalışan görevliler’ haline getirmek istiyor.

Nafaka hakkı hükümetin hedefinde

Aile Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘nafaka çalıştayını’ Canan Güllü değerlendirdi: Kadınların önündeki engeller kaldırılmadan nafaka sınırlandırılmak isteniyor.

Çocuk yaşta hayatı alt üst olan E: ‘Yeni bir yaşam için haklarımı istiyorum’

7 yaşında yetiştirme yurduna verilen, 13 yaşında kendisine verilen devlet desteği kesilen E, yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle tecavüze uğradı, yoksulluk içinde yaşadı; şimdi haklarını istiyor.

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı... Ne iş?

Bu birleşme, kadınların kaderiyle işçilerin kaderinin nasıl da birleştiğinin somut, sarih bir göstergesi aynı zamanda...

Çalışma da Aile de oldu sana Fıtrat Bakanlığı

Bu sistemin bize FITRATtan başka vadedeceği bir şey kalmamıştır. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bizlerin sorunlarına çözüm olmayacaktır.

Aile Bakanlığı tüm işleri askıya aldı, seçim yardımı dağıtıyor

SES açıkladı: ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tüm işlerini askıya aldı, ‘sosyal yardım’ dağıtıyor. Bunu da seçim kampanyası olarak yapıyor, tüm çalışanlar AKP’ye oy toplamaya zorlanıyor.’

Kadına şiddet teknik bir mesele değil, çözüm de KADES olamaz

KADES tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı kadına yönelik şiddetin yüzde 39 azaldığını söyledi. Kadınlar ‘Madem devletin elinde veriler var, o zaman açıklayın’ dedi.

Çocuk istismarında İngiltere örneği Aile Bakanının anlattığı gibi değil!

Aile Bakanının cinsel istismarda ağır cezalar için örnek gösterdiği İngiltere’de durum ne? Çocuk istismarı konusunda nasıl önlemler alınıyor? Yaş sınırı var mı? Uzmanı anlatıyor...

Mor Çatı: ALO 183 İstanbul Sözleşmesi’ne uygun değil

Şiddete ve ayrımcılığa uğrayan kadınlar için yaşamsal öneme sahip ALO 183 hattı kadınların ihtiyaçlarına karşılık veriyor mu? Mor Çatı ASPB’ye sordu...