Almanya

Uluslararası Güvenli Kürtaj Günü’nde Almanya’da eylemler yapıldı: Güvenli kürtaj haktır!

Alman Ceza Kanunu’nun 219/a maddesi geçmişte kalmış olsa da Ceza Kanunu’nun 218. maddesi uyarınca kürtaj hâlâ cezai bir suç.

Kaethe Kollwitz yolumuza ışık tutmaya devam ediyor

Kaethe Kollwitz tarafsız bir ressam değil daima kadınların, ezilenlerin ve işçi sınıfının yanında yer alan bir sanatçıdır. Eserleri savaşa, yoksulluğa karşı bir başkaldırıdır.

Görünmeyenleri görünür kılmak: Bochum hastanelerinde çalışan kadın temizlik işçileri haklarını istiyor

Bochum DİDF hastane temizlik işçisi kadınlara yönelik bir örgütleme faaliyeti başlattı. Birleşik Hizmet Sendikası (ver.di) ile birlikte yapılan çalışmayı Sevim Sarualtun anlatıyor...

Almanya'da hemşirelerin dörtte biri işini bırakmak istiyor

Çalışma koşulları, hemşireleri, yoğun bakım çalışanlarını Almanya'da işlerini bırakmaya itiyor.

Almanya'da pandemi araştırması | Her beş anneden biri çalışma süresini azalttı

Almanya'da bakım yükünün artışı, ücret eşitsizliği, ağır çalışma koşullarının kadınlar üzerindeki yıkıcı etkisini Ekonomik ve Sosyal Bilimler Enstitüsü WSI'nın araştırması ortaya koyuyor.

Almanya’da 8 Mart’ın ardından

Almanya’da bu yılın 8 Mart’ı kitlesel bir katılımla gerçekleşti. Pek çok şehirde Ver.di Sendikası üyesi işçiler hakları için greve çıktı, daha iyi çalışma koşulları ve daha iyi bir ücret talep etti.

Almanya’da 8 Mart 2022 | Daha iyi çalışma koşulları, daha iyi bir yaşam için!

Almanya'da 8 Mart'a eğitimcilerin grevi damga vurdu, Almanya'nın çeşitli şehirlerinde son yılların en kitlesel 8 Mart eylemleri gerçekleşti.

Amazon Almanya’da grev: Toplu sözleşme yok, koşullar ağır, ücretler düşük

Amazon tekelinin Almanya’daki 6 lojistik merkezinde 7 ve 8 Mart günleri grev yapıldı. Toplu sözleşme hakkı için mücadele eden Amazon işçileri, ‘görüneni ve gerçeği’ ortaya koymak için greve çıktı.

Hak ettiğimizi almak için daha fazla eylem!

Ver.di, Sosyal ve Eğitim Hizmet iş kolunda devam eden TİS görüşmeleri nedeniyle 8 Mart’ta tam günlük uyarı grevine çağrı yaptı. Alınan grev kararını ve çalışma koşullarını kadınlarla konuştuk.

Almanya’da Ver.di sendikası 8 Mart’a greve çağırıyor

Almanya’daki Ver.di sendikası, Sosyal ve Eğitim Hizmet iş kolunda devam eden TİS görüşmeleri nedeniyle 8 Mart’ta kadınlara grev çağrısı yaptı.

Almanya’da 2021’den 2022’ye kadınlar: Kadınları yeni yılda da mücadele bekliyor

2021 yılı Almanya’da da kadınlar açısından pek çok sorunla geçerken, mücadele örnekleri de ortaya çıktı. Ancak 2022’de de kadınları haklarını elde etmek için mücadele bekliyor.

Almanya'da imzalanan koalisyon sözleşmesi kadınlara ne söylüyor?

Almanya'da yeni hükümet kurulurken koalisyon sözleşmesi imzalandı. Olumlu değişiklikler kadınların taşan öfkesinin kazanımlarıyken sözleşmedeki pek çok konuda muğlaklıklar öne çıkıyor.

Köln’de kadınlar katledilen Derya’yı andı: Bir kişi daha eksilmeyeceğiz

Almanya’nın Köln şehrinde kadınlar kasım ayı sonunda ayrıldığı erkek tarafından öldürülen Derya ve oğlu Kian’ı andı. Kadınlar ‘Birimizi öldürürseniz hepimizi karşınızda bulacaksınız’ dedi.

Almanya'da yeni hükümet ve kadınlar…

Almanya'da koalisyon hükümeti görevine başladı ancak değişiklikler kürtajı belli kurallara bağlayan ve bunlara uyulmadığı takdirde cezayı içeren 218 sayılı paragrafın kaldırılmasını kapsamadı.

Almanya’da mücadele sonuç verdi: 219a kaldırılacak

Almanya’da kurulacak olan koalisyon hükümeti doktorların internet sayfalarından kürtajla ilgili bilgi vermesini suç kapsamına alan 219a paragrafının iptal edileceğini duyurdu.

Almanya'da 25 Kasım: 'Taleplerimizin yaşama geçirilmesi için daha kaç koalisyon kurulması gerekiyor?'

Almanya'da kadına yönelik şiddet artarken 25 Kasım'da kadınlar şiddete karşı bütüncül önlemler, kadına bütçe talebiyle sokakları doldurdu.

Göçmen Kadınlar Birliği'nden kadınlar çalışmalarını anlatıyor

Frankfurt'ta 8. Kongresi'ni gerçekleştiren Göçmen Kadınlar Birliği'nden delege kadınlar çalışmalarını, pandemide karşılaştıkları zorlukları, kadınların yan yana gelme kararlılığını anlattı.

Almanya'da kadınlar 25 Kasım'da sokağa çıkıyor

25 Kasım, hala kadınların artan şiddetle mücadele etmek zorunda kaldıkları bir gün. Bu yıl da Almanya'nın hemen hemen heryerinde eylemler yapılacak. Çünkü bilanço ağır!

Kadınlar: Almanya‘ya geliş ve kalış…

Çoğumuz özellikle göç sürecindeki kadınları, 'gurbet'le 'vatan' arasında gidiş gelişleri, Almanya'ya alışamamaları, dil bilmezlikleri, acıları, hasretleriyle tanırız. Ama bu iki kadın öyle değil...

‘Misafir’ kadın işçiler: 60 yıllık tanınma ve eşitlik mücadelesi

‘Misafir’ işçiler yabancı, göçmen, Alman-Türk veya göç geçmişi olan kişiler oldu. Onlara ilk nesilden kadınlar da dahildi.