Anayasa

9. Yargı Paketi: Kadını aileye hapset, Anayasa’yı ihlal et

AKP iktidarı, çok açık yasa ihlal ederek kadının sadece kendi soyadını kullanmasının aile bütünlüğüne zarar vereceğini söylüyor, kadının bu hakkını kullanmasını engelliyor.

Bize neden sürekli doğurun buyuruyorlar?

Hesap belli; bir işçi ailesinin sadece kendi üyelerinin, yani anne babanın yerine geçecek kadar işçi üretmesi Türkiye gibi bağımlı kapitalist ülkeler açısından kabul edilebilir değil.

AKP’li Keşir, kadınların kaygılarına ‘sefil kurgu’ dedi: ‘Sefil kurgu dediği milyonlarca kadının gerçeği’

Haklarına sahip çıkan kadınları ve kadın örgütlerini hedefe koyan AKP kadın kolları başkanı ve milletvekili Ayşe Keşir’e EMEP milletvekili Sevda Karaca ve Avukat Yelda Koçak’tan cevap geldi

Kadınlar Meclis’ten seslendi: Tek bir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz

EŞİK Platformu'nun çağrısıyla 'Kadınlar Meclis'te' sloganıyla TBMM'yi ziyaretti, siyasi partilerin kadın milletvekilleriyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bu Anayasa değişikliği teklifi kadınların ihtiyacı değil

İzmir’den üniversite ve lise öğrencileri AKP tarafından gündeme getirilen Anayasa değişikliği teklifi üzerinden ilerleyen tartışmalara dair fikirlerini Ekmek ve Gül’e yazdılar.

Anayasa değişikliği Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldı?

Avukat İlke Işık ile Anayasa değişikliğinin Anayasa Komisyonunda nasıl tartışıldığını değerlendiriyoruz

CHP ve İYİ Parti, anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul’da ‘hayır’ diyecek

Ortak önergeleri Anayasa Komisyonu'nda reddedilen CHP ve İYİ Parti, AKP'nin laikliğe aykırı, ayrımcı anayasa değişikliği teklifine Genel Kurul'da ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı.

Yeni Anayasanın vadettiği tek şey: Eşitsizlik

AKP'nin yeni Anayasa dayatması: ‘Kıyafet özgürlüğü, kadınların özgürlüğü söylemleri altında bu teklifin tartıştırılmak istenmesi ise tam bir garabet esasında.’

DİH: Anayasa teklifine tereddütsüz hayır!

Demokrasi İçin Hukukçular, yeni anayasa değişikliği teklifine karşı Meclis'teki tüm milletvekillerine çağrı yaptı.

Anayasa değişikliği tartışmalarına yanıtımız: Açık seçik ‘Hayır’

Anayasa değişikliği doğrudan kadınların yaşamlarını ilgilendirirken, değişiklikte kadınların görüşü alınmaz, kadınlar ve LGBTİ’ler susturulmaya çalışılırken Ekmek ve Gül olarak değişikliğe ne diyoruz?

Bu teklif çok tehlikeli!

‘Herkesin bu teklife HAYIR demesi zorunlu ve gerekli. Zira bu ülke vatandaşlarının ne böyle bir teklife ihtiyacı var ne de bu düzenleme topluma huzur getirecek.’

Cumhur İttifakı'nın başörtüsü ve aile düzenlemesini içeren anayasa teklifi Mecliste

AKP'nin başörtüsüne anayasal dayanak getirdiği ve aileyi yeniden tanımladığı anayasa değişikliği teklifi, defalarca ertelendikten sonra bugün AKP, MHP ve BBP'den 336 vekilin imzasıyla Meclise sunuldu.

LGBTİ’lere dönük saldırıların arka planı: Mevzu hepimiziz!

Toplumsal kazanımları, örgütlülüğü, değişim, özgürlük talebini bozguna uğratmaya çalışırken, bir yandan da yükselttikleri nefret söylemleri ve hak gasplarıyla LGBTİ’lerin yaşam haklarını yok ettiler.

GÜNÜN PROTESTOSU: İnek kadar değerimiz yok be !

Kadınların kafasındaki ne öyle, kocaman bir plastik inek maskesi mi? Fotoğrafçı Sujatro Ghosh, çektiği fotoğraflarla Hindistan anayasasında kadınların inekler kadar yer almamasına tepki gösterdi.

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlanması (3)

Erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sigorta girişinden önce yaptıkları doğum için borçlanamıyor. Bu, adaletsizlik değil de ne?

Kreş hakkı ve Anayasa değişikliği

Patronların kreş açma zorunluluğu kağıt üstünde. Gözümüzün arkada kalmayacağı kreşler ateş pahası.