anayasa mahkemesi

İstanbul Sözleşmesinin feshini onaylayan hakim AYM üyeliği adayı

Danıştay'da AYM üyeliği için yapılan seçimde en yüksek oyu alan 3 isimden Yılmaz Akçil, İstanbul Sözleşmesinin feshi kararını onaylayan Danıştay 10. Dairesi Başkanı.

AYM ‘kadının soyadı’ hükmünü iptal etti: Eşitliğe aykırı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Medeni Kanunu’nda yer alan ve kadının tek evlenmeden önceki soyadını kullanmasını engelleyen Türk Medeni Kanunu hükmünü iptal etti.

AYM kadın cinayetinde ihmali olan devlet görevlilerinin yargılanmasına karar verdi

AYM, Serpil Erfındık’ın boşandığı Vedat Atik tarafından katledilmesini önlemeyen ve yeterli koruyucu tedbir almayan devlet görevlileri hakkında yargılanmaları yönünde karar verdi.

AYM’den 6284 sayılı kanun ile ilgili karar: Ailenin korunmasına zarar vermiyor

Anayasa Mahkemesi, 6284 sayılı Kanun'un bir maddesi ile eşe ve kardeşe karşı basit yaralama suçları ile ilgili TCK’nin maddelerinin iptali için yapılan başvuruyu reddetti.

Anayasa Mahkemesi müftülere ne diyecek?

Müftülere nikah yetkisi veren yasayı CHP, Anayasa Mahkemesine taşıdı. CHP’li Şenal Sarıhan kadınların taleplerini AYM’ye taşıdıklarını, AYM’nin de hukuka uygun karar vermesini beklediklerini söyledi.

5 Maddede Müftülere Nikâh yetkisine neden ‘hayır’ diyoruz...

Meclis’e sunulan Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı kadınların medeni haklarının tırpanlanmasının önünü açacak pek çok madde içeriyor. Tasarıyı kabul etmiyoruz çünkü;

Müftülere resmi nikâh yetkisi... Bu daha başlangıç!

Müftülüklere resmi nikâh yetkisi medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin önemli bir adımı, toplumsal yaşamın dini kurallarla şekillendirilmesinin önünü açmanın yollarından biri...