anneler günü

Anneler Günü’m oğlumun ‘Ana aç kapıyı ben geldim’ dediği gündür

‘Yıllardır kaybedilen oğlumun acısı ile ne yaşar ne yaşamaz haldeyim. Anneler artık ‘Yavrum nerede’ diye ağlamasın, haykırmasın. Ben bu özel günleri 28 yıldır yavrumdan habersiz yaşıyorum.’

Adalet arayan anneler: Hiçbir anne gözyaşı dökmesin istiyoruz

Katliamlarda evlatlarını kaybeden aileler, annelerin gözyaşı dökmediği günler için mücadele çağrısı yapıyor.

Soma katliamının 9.yılında : Bize annler günü yok, canımız acıyor

Oğlu Uğur Çolak’ı 13 Mayıs 2014 Soma Katliamı’nda kaybeden Manisa milletvekili adayı Gülsüm Çolak, Soma'nın yıl dönümünde Ekmek ve Gül'e konuştu.

Kutsal annelik falan değil devletin ikiyüzlülüğü

Ziya Selçuk'un Anneler Günü'nü kutladığı tweetteki video çocuğun eğitiminin, bakımının, ev işlerinin tümünün kadının üzerine devlet eliyle ve teşvikiyle yıkıldığının da bir itirafı!

Emine Şenyaşar: Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar

Çocukları gözleri önünde öldürülen Emine Şenyaşar, “Anneler Günü’mü kutlayacak kimse bırakmadılar. Celal’im, Adil’im günümü kutlardı, onları da benden aldılar. Fadıl’ımı da cezaevine attılar” dedi.

Soluksuz sevdiğim anneme…

“Azmış çilesi annemin daha on üçünde oğlanların oynadıkları o misketler mermi sanılıp düştüler karakola. Sonrası onlarca kez basılan evimiz, mahpuslar…”

Anneler günün kutlu olsun Jones Ana...

Jones Ana nezdinde çocuklarına adaleti, dayanışmayı tembihleyen, sınıf bilincini öğreten tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun!

Cumartesi Anneleri: Hiçbir anne evlat acısı yaşamasın

Anneler Günü öncesi Cumartesi Anneleri, ‘Kutuplaştırıcı siyasetin anneliği de makbul ve sözde olarak ayrıştırdığı bir iklimde hiçbir anneye evlat acısı yaşatılmaması temennisinde bulunuyoruz’ dedi.

Çocukları açlık grevinde olan anneler: Çocuklarımız açlıktan ölürken Anneler Günü neyimize

Çocukları açlık grevindeki anneler, açlık grevlerine ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için eylemlerine anneler gününde de devam etti.

GÜNÜN BELLEĞİ: Annelik pastasından Anneler Gününe

Bugün Anneler Günü. Ne oldu da birden annelerin önemi hatırlandı da annelere özel gün ilan edildi, hiç düşündünüz mü? Meğer bir pastadan çıkmış her şey...

Annelik politiktir

‘İyi anne söylemi altında eşit hak taleplerimizin, ‘minnet’in, ‘kutsallığın’ gölgesinde gaspedilmesini reddediyoruz.’

Somalı anneler, Anneler Gününde evlatlarının mezarı başında

Somalı anneler, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın 4’üncü yıl dönümünde evlatlarının mezarı başındaydı.

Anne olunca ne anladım?

Elektrikli süpürge ile mutlu olan anne reklamlarına bakmayın, unutmadığımız şeyler var. Ankara, Diyarbakır, Antep, Suruç Katliamlarında çocukları öldürüldü annelerin ya da annesiz kaldı çocuklar...

Kutsanma-lanetlenme cenderesinde KADIN VE ANNE

‘Doğurmak işi, yaratmak fiilini de üretendir. Peki analık kutsal mıdır? İşte bu kutsallık mevzusunda bir tuzak var…’

Gece

Şöhret Baltaş ‘Annemle Konuşmalar’ kitabından bir bölümü Anneler Günü öncesi Ekmek ve Gül okurlarıyla paylaşıyor: ‘Korkma anne korkacak bir şey yok, erkeğin yok ama ben varım...’

‘Annelere verilecek en güzel hediye barıştır’

Barış Anneleri Anneler Günü’nde sokağa çıktı, “Biz annelerin ve çocuklarımızın savaşın gölgesinde yaşamasını istemiyoruz” diyerek barış istediler...

'Biz anneyiz, adaletin peşindeyiz'

Gezi direnişinde öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Ahmet Atakan'ın annesi açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya destek için Anneler Gününde açlık grevine başladı.

Çalışan anneler anlatıyor

Günde 10-12 saat çalışıp kalan zamanı da ev işine ayıran, çocuklarıyla ilgilenemeyen, yaşam koşullarının ağırlığı altında ezilen iki işçi kadın, Anneler Gününden beklentilerini yazdı.

Anneliğin alternatifi

Anneler Günü’nde anne olmanın, anneliğin, anne olmayı tercih etmemenin ne anlama geldiğini, annelik duygusunun hayatımıza nasıl girdiğini hatırlayalım mı?