asgari ücret

Asgari ücret artışının ardından: İşyerleri işten atılma kaygısıyla ve geçim derdiyle kaynıyor

Geçinmeye yetmeyen asgari ücret artışı, kadın işçilerin işten atılma kaygısını da artırdı. Nedenlerini Dudullu ve Küçükçekmece’den kadın işçiler anlatıyor…

Bebek maması fiyatları bir ayda yüzde 125 arttı

Bebek mamaları bir ayda yüzde 36 ile yüzde 125 arasında zamlandı.

Sendikalı işçiler bile asgari ücretli, ek zam kaçınılmaz!

İnsanca yaşayacak bir ücret için, tüm işyerlerinde kadın-erkek işçilerin ilk yapacağı şey istenecek ek zam talebini belirlemek ve mücadele biçimine de karar vermek...

Biraz çorba biraz sohbet: ‘Asgari ücret bile almıyorum ki’

İstanbul’un İkitelli semtinde Halime ile çay çorba içerken hayatı, geçimi, seçimi konuşuyoruz.

Gel de yaşa: Asgari ücretli aile öğün başına 6.8 TL ayırabilecek!

4 kişilik bir aile geçindiren asgari ücretli öğün başına 6,8 lira, çocuk başına eğitim için 37 lira ayırabiliyor, kasım ayı fiyatları ile ancak 29 metrekarelik ev tutabiliyor.

Kadınlar 8500 liralık asgari ücrete ne dedi?| Yapılan zammın hayatımızda bir karşılığı yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamını 8 bin 500 olarak açıkladı. Yeni belirlenen asgari ücret kadın işçileri memnun etmedi.

Asgari ücret memurun da derdi

‘Asgari ücret başlığını en fazla ilgilendiren belirleyici temel ihtiyaçlarımızı karşılama biçimimiz ve bu üretimde ihtiyaç olan nesnelerin üretimidir.’

Key Teknik işçisi: ‘Asgari ücret masası bize ‘Sus otur’ diyenlerin masası’

Kocasının yıllarca şiddet uyguladığı, Key Teknik işçisi kadın, aile baskısına, tehditlere rağmen ayrıldığını söylerken ‘Asgari ücretle çalışan bekar bir kadının ayakta durması çok zor’ diyor.

Cepler yanıyor, etraf duman, hâlâ 7-8 bin diyorlar

Tuvalete gitmemek için işçilerin su içmediği, derme çatma küçük ısıtıcılar ile soğukta ustabaşının engeline rağmen ısınmaya çalıştıkları bir fabrikadan asgari ücret tartışmalarına dair MEKTUBUMUZ VAR!

İki vardiya arası bir buluşma: ‘Amaann, iş zaten her türlü yorucu’

Metal işçisi kadınlar kırk yılda bir ancak yapabildikleri buluşmayı iki vardiya arasında yaptılar, asgari ücretten fabrikadaki limoncu başına konumuz bol...

Açlık sınırı ile masaya mı oturulur?

‘İmza atmam’ ne demek? ‘Gücümü kullanırım, direnişe geçerim’ dese ‘grev’ çağrısı yaparım dese. Niyet işçi sınıfına kazandırmak mı, egemen sınıfı korumak mı?

Kadın işçilerin ‘Asgari ücret’ beklentileri: Kuru ekmek değil, insanca yaşamaya yetecek ücret!

Asgari ücretli kadın işçiler, asgari ücretin insanca yaşanacak bir seviyeye yükseltilmesinin kadınlar için ‘insan’ olduğunu hissetmenin kriteri haline geldiğini anlatıyorlar.

Bakırköy’de kadınlar cevapladı: Asgari ücret 10 binden aşağı olmamalı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kamuoyunun asgari ücret beklentinin 7 bin 845 lira olduğunu açıkladı. Biz de beklentilerini kadınlara sorduk.

Çağrı merkezinde asgari ücret tartışması

Günleri aralıksız bir telefondan öbürüne bağlanarak, neredeyse hiç dinlenmeden konuşmak zorunda kalarak geçen çağrı merkezi çalışanı kadınlar asgari ücret zammına dair beklentilerini anlatıyor.

Böyle hayat mı geçer?

Ülkenin en zenginlerinin tamamı bizim kadar vergi vermiyor. Üstelik onlara sık sık vergi afları geliyor, yeni yatırımlarla milyarlarca lira teşvik primi alıyorlar.

Asgari ücret, asgari yaşamlar

Bizi bu şartlarda çalıştıran patronlar ve hükümet asgari ücrete karar verecekler. Sendikalar yine ses çıkarmayacaklar ve biz yine sefalet içinde yaşayacağız.

Asgari ücret: Nereden tutsan elinde kalıyor

Ayşe’nin ve arkadaşlarının şimdiki gündemi asgari ücret. Asgari ücret artsın mı artmasın mı tartışmasında Ayşe neler diyor, e buyurun…

DİSK: ILO 190 imzalansın!

DİSK, ILO 190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesinin onaylanması için bakanlık ve siyasi partiler ile görüşecek.

Asgari ücret yoksulluk sınırının altında olmamalı

Her malın fiyatı sürekli artıyor. Her molada sürekli bu artan fiyatlar konuşuluyor. İşçiler o yüzden asgari ücret rakamını önemsemiyor, bir alım gücü tartışması olarak artan fiyatlar konuşuluyor.

Kadın işçiler belirlenen asgari ücrete tepkili: İktidar zammı bizi düşündüğü için yapmadı!

Yılın ikinci yarısı için belirlenen asgari ücrete açlık sınırının altında kalırken, kadın işçiler tepkili. Esentyurt ve İkitelli’de kadınlar, iktidarın kendini düşündüğü için zam yaptığını söylüyor.