asgari ücret

Kadın işçiler belirlenen asgari ücrete tepkili: İktidar zammı bizi düşündüğü için yapmadı!

Yılın ikinci yarısı için belirlenen asgari ücrete açlık sınırının altında kalırken, kadın işçiler tepkili. Esentyurt ve İkitelli’de kadınlar, iktidarın kendini düşündüğü için zam yaptığını söylüyor.

Asgari ücretle ne alınır, neler alınmaz? Esenyalı’dan Fatoş ve Adile hesaplıyor...

İstanbul’un Esenyalı mahallesinde asgari ücretle bu ay nasıl geçineceğini düşünen Fatoş İşin içinden çıkamıyor.

Kadınlar ‘Asgari ücretin arttırılması şart’ diyor

Çalışma Bakanı asgari ücrete zam yapılmasını anlamlı bulmadığını söylerken, asgari ücretliler bunun acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi: Bıçak kemikte.

‘Ocak ayında gelecek zamlarla asgari ücretin anlamı kalmayacak’

Emekli aylığıyla geçinen Ayla da işçi Ayşe’de belirlenen asgari ücretten memnun değil, çünkü zaten gelen zamlarla asgari ücret zammının eriyip gideceğini biliyorlar…

Ne Var Ne Yok? | 23 Aralık 2021

Kadınların gündeminden yansıyanlar Sevda Karaca'nın sunumuyla Ne Var Ne Yok'ta

Asgari ücret arttı, bir önceki yıla göre değeri azaldı

Yeni belirlenen asgari ücretin biz kadınların asgariye mahkum edilen hayatlarımıza çare olup olamayacağını gelin Batıkent Kardelen Mahallesi’nde kadınlardan dinleyelim.

‘Erdoğan başta dursun ekonomi düzelsin’ diyecekler sanıyor

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneğinde bir araya gelen kadınların asgari ücret tepkileri: ‘İşten çıkarmalar artacak’, ‘7 bin lira verseler hiçbir şeye yetmez’, ‘Hep yoksulluk konuşuyoruz’.

“Asgari ücreti ‘müjde’ diye açıklayanların oyununu birlikte bozalım”

‘Asgari ücret diye açıklanan miktar ihtiyaçlarımıza cevap vermezken neyin müjdesinden bahsediliyor. Bu düpedüz halkın aklıyla dalga geçmektir.’

Yeni asgari ücrete kadınlardan yanıt: Nasıl geçineceğiz?

Kadın işçiler 4 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücretin temel ihtiyaçlar karşısında yetersiz olduğunu ve eriyeceğini ifade ederken yine patronlara vergi teşviki yapılmasına da tepki gösterdiler.

Zamlanan etiketleri değiştirirken gözlerim doluyor

Asgari ücretin 4 bin 250 lira olarak açıklanmasının ardından Migros market işçisi bir kadın 'hayatın ucuzlaması lazım' diyerek tepkisini dile getiriyor.

Asgari ücretli sesleniyor: Ek iş yapıyorum yine de geçinemiyorum

Asgari ücret görüşmelerinde işçinin sesini duyan yok. Ancak temizlik işçisi asgari ücretli Gülcan ek işe rağmen geçinemediğini söylüyor ve ekliyor: Asgari ücretin en az 5 bin olması lazım!

'En azından doktora gidebilmek, sağlıklı beslenebilmek istiyoruz'

Çocukluğundan beri yoksulluğun, şiddetin en ağır yüzünü yaşamış Cennet, çocuklarıyla daha iyi bir hayat yaşamak istediğini anlatıyor; asgari ücretin en az 5 bin lira olması gerektiğini söylüyor.

Asgari ücreti kadınlara lüks haline getirenler

Kadın işçilerin dörtte biri asgari ücret bile alamıyor. Kayıt dışı istihdam kadın istihdamının yüzde 38.2’siyken, özel sektördeki kadın işçilerin yüzde 13’ü ise bin 500 liranın da altında ücretle çalı

Yüz bin lira alıp ‘Geçinilebiliyor’ demesinler

'Ekmek olmuş iki buçuk lira. Ben çocuklarıma meyve, sebze yedirebilecek miyim?'

Ne Var Ne Yok? | 2 Aralık 2021

Karnabahar olmak isteyen asgari ücretliden ekmek kuyruklarını podyum sananlara...Dilek kutusundan çıkan kurtuluştan İtalyan kadınların 100 binlik yürüyüşüne memleket ve dünya halleri Ne Var Ne Yok’ta

2022’de işten çıkarılan asgari ücretlinin tazminatı yeni asgari ücrete göre hesaplanır

2 Ocak 2022’de işten çıkarılacak asgari ücretli işçinin kıdem tazminatının 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak yeni asgari ücrete göre ödenmesi gerekir.

Tekstil işçisi Sultan: Borcu, kirayı, faturaları çık bana kalan zıkkımın kökü

Geçinemeyen Tekstil işçisi Sultan zorunlu giderleri çıkınca kendine kalan ücrete ‘zıkkımın kökü’ benzetmesi yapıyor. İşçi Ayten, Gülsüm ve Sultan ‘asgari ücret en az 4 bin lira olmalı’ diyor.

‘Karnımız, gecelere kadar fazla mesai yaparsak doyuyor’

Asgari ücrete gelen zammı konuştuğumuz işçi kadınlar, zammın fatura ve harcamalara gelen zamlarla hemen geri alındığını düşünüyor.

‘Erdoğan ben sizin hizmetkârınızım dedi, bizi hizmetçi yaptı’

Bağda, pandemide yaşamını kredilerle sürdürmek zorunda kalan bir temizlik işçisi. İktidara tepkili: Çiller, 'Ananızım' dedi, anamızı ağlattı. Erdoğan 'Hizmetkarınızım' dedi, bizi hizmetçi yaptı.

Yeni asgari ücret kadınlar için ne kadar çare olacak?

CHP’li vekiller Gülizar Biçer Karaca, Gamze Taşcıer ve Sevda Erdan Kılıç’a yeni asgari ücreti sorduk. Asgari ücretin kadınlara nasıl yansıdığını anlatan vekiller hükümetin politikalarına tepkili.