başörtüsü

Çeyrek yüzyıl önce ve sonra:‘28 Şubat Darbesi’ ve kadınlar

‘28 Şubat Darbesi’ne giden süreci, bugün AKP tarafından 20 yıllık iktidarları boyunca uygulamaya konulan halka ve kadına yönelik saldırılarının “öncü girişimi” olarak değerlendirebiliriz’

İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari serbest bırakıldı

İran’da katıldığı protesto eylemi nedeniyle hakkında hapis kararı verilen mülteci Maryam Shariatmadari Denizli’de gözaltına alındı. Shariatmadari ifade sonrası serbest bırakıldı.

İran’da zorunlu başörtüsüne karşı mücadele sürüyor

Anne-kız başkent sokaklarında başörtülerini çıkararak çektikleri videolarla tanınan kadın aktivistler Saba Kord Afshari ve Raheleh Ahmadi cezaevinde. 2018'den bu yana en az 32 kadın tutuklandı.

Başörtülerini çıkaran kadınların hikayesi: Yalnız yürümeyeceksin

Hayatlarının bir döneminde başörtüsü takmış ve başörtüsü baskısını türlü şekillerde yaşamış, baskılara rağmen başörtülerini çıkarmış kadınların öyküleri bu platformda buluşuyor: Yalnız Yürümeyeceksin

GÜNÜN CESURU: Satranç şampiyonu başörtüsü zorunluluğuna isyan etti

Hintli satranç şampiyonu Soumya Swaminathan, başını örtme zorunluluğunu reddettiği için İran’da düzenlenecek Asya Satranç Şampiyonasından çekildi.

Kadın işçi başörtüsünün makineye sıkışması sonucu yaşamını yitirdi

Başörtüsü, iş cinayeti ile yan yana geldiğinde yıllardır başörtüsü siyaseti yapan iktidarın buna ilişkin söylediği bir şey olmuyor!

AKP, kadınlara başörtüsü dışında bir şey söyleyemiyor

Akademisyen, Antropolog Ayşe Çavdar: Erdoğan kendisini kadınlara kader gibi sunarak ve AKP’yi de yok ederek devam ediyor. Bir tek Erdoğan var ve bir tek kişinin olduğu yerde siyaset yoktur.

Başörtülü bir kadın soruyor

‘Başörtüsü ile yaptığı haksızlıkları örtmeye çalışan, bunu simge olarak kullanan, bir dönemin mağduru şimdi haksızlık yapmaktan çekinmeyen kadınlar da kız kardeşim mi?’