Bursa

Bursalı kadınlar: Umutsuzluğa karşı çare mücadele

Bursa’da 25 Kasım öncesi kadınlarla taleplerini konuştuk. Kadınlar umutsuzluğa karşı yan yana gelmenin ve mücadele içinde olmanın önemini vurguladı.

Bursa | Ellerin ellerimizle buluşsun!

Şiddete, yoksulluğa, eşitsizliğe karşı bu etkinlikte tüm Bursalı kadınları buluşmaya çağırıyoruz!

Bursa’da kadınlar Çilem Doğan için sokağa çıktı

Yargıtayın, ölmemek için şiddet gördüğü kocasını öldürmesinin ardından Çilem Doğan'a verdiği 15 yıl ceza hükmüne kadınlar Bursa'dan da tepki gösterdi: ‘Çilem’e verilen cezayı kabul etmiyoruz’

25 Kasım'da Bursalı kadınlar bir arada

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Bursa'da 6 Kasım'dan 25 Kasım'a kadınlar etkinliklerle bir araya geliyor.

‘Hobiler rafa kalktı, sağlıklı beslenme imkânımız kalmadı’

Bursa’da işçi kadınlar ile yapılan anketen ortaya çıkanlar yoksulluğun boyutlarını gözler önüne seriyor.

Destek Otomotiv işçileri polis şiddetini anlattı: İşçiye verilen değeri gördük

Destek Otomotiv fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişe başlayan 100’e yakın işçiye polis şiddet uygulamış, 7 işçi hastaneye kaldırılmıştı. Kadın işçiler yaşadıklarını anlattı.

Bursa'da kadınlar buluştu: İstanbul Sözleşmesi uygulansın

Bursa'da Fomara Meydanı’nda 12 Haziran Cumartesi 18.00’de bir araya gelen Bursa Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘Yaktığımız meşale diğer fabrikaları da aydınlatacak’

Bursa’daki Atılım Tekstilde daha iyi koşullarda çalışmak için sendikalaşan 27 işçi işten atıldı. Direnişteki işçilerden Serap, ‘Yaktığımız meşale diğer fabrikaları da aydınlatacak’ diyor.

Bursalı kadınlar 'şiddeti tolere etmiyoruz' diyor

Bursa'lı kadınlar Çarşamba günü "Kadına yönelik her türlü şiddeti tolere etmiyoruz" diyerek Fomara Meydanı'nda buluşuyor!

Bizim ilmek ilmek dokuduğumuz hayatı onlar çalıyor!

Bursa'dan dokuma işçisi bir kadın fabrikalarındaki İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını aktarıyor ve sesleniyor tüm kadınlara: İstanbul Sözleşmesi hem bizim hem çocuklarımızın güvencesidir!

Pandemide mobbing arttı: Tuvalete gitmek bile azar işitmek demek!

Bursa’dan hizmet sektöründe çalışan Ayşe ve Ferda pandemiyle birlikte artan iş yüküyle beraber mobbingin ve baskının nasıl daha da arttığını anlattı.

Tanık ifade değiştirdi, Elif Aydın davası ertelendi

Elif Aydın’ı öldüren Hüseyin Ömer Aydın’ın yargılandığı davada olayın tek tanığı taksi şoförü ifade değiştirerek, Elif Aydın’ın sanık tarafından taksiden atıldığını söyledi.

Bursa'da tekstil fabrikasında 20 kadın işçi boyadan zehirlendi

Bursa, İnegöl Organize Sanayi bölgesindeki bir tekstil fabrikasında çalışan 20 kadın işçi boyadaki kimyasal gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Asgari ücret zammı derdimize derman değil

Asgari ücret zammı karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyleyen kadın işçi: ‘İşveren, devlet desteğiyle cebini doldurdu. Biz ise geçinebilmek için sürekli bir şeylerden kısma çabasındayız.’

Bursa’dan işçi kadınlar anlatıyor: Harcanan para artarken poşet sayısı azalıyor

Bursa’dan kadın işçiler hayatları boyunca geçim zorluğundan kurtulamadıklarını belirtiyor: “Patronlara ve hükümete güvenmiyoruz ama güvenmediklerimizin de kaderimizi belirlemesini bekliyoruz.”

‘Sendika patronun değil işçinin yanında olmalı’

Bursa'dan bir metal fabrikasından bir kadın işçi Bursa Valiliğinin koronavirüs tedbiri kararını değerlendiriyor.

Asgari ücret işçilerin geçimi için değil patronların kârı için belirleniyor

Bursa’da farklı fabrikalarda çalışan kadınların asgari ücret düzeyine dair fikri 3 bin 500 ile 5 bin TL arasında değişiyor. Gerekçeleri de çok açık: Geçinemiyoruz!

Bursa’da işçi kadın buluşması: Nefes alacak zaman bulamıyoruz!

Bursa’da Ekmek ve Gül grubundan kadınların buluşmasında bir araya gelen kadın işçiler, kovid-19 sürecinde yaşadıkları sorunları konuşarak birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Vakaların artmasından kadınları sorumlu tutan kaymakama tepki

Bursa’da Kaymakam Şükrü Görücü’nün ‘vakaları ‘hanımlarımız’ artırıyor’ sözlerine kadınlar tepki gösterdi: ‘Virüsün yayılma nedeni evine ekmek götürmek zorunda olan işçilerin çalıştığı fabrikalar!’

Üniversiteli Edanur’un emlakçı mağduriyeti

Uludağ Üniversitesi öğrencisi Edanur, emlakçıdan ev tuttu, eve yerleştikten 15 gün sonra ‘ev satıldı’ diyerek kiraya zam yapıldı. Evin satılmadığını gittikleri emlakçıdan tesadüfen öğrendi.