Seçim 2023

bütçe

AKP’den savaş bütçesi itirafı: Bir mühimmat 5 milyon dolar

“Savaş bütçesi” tespitlerine karşı çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

Bütçe görüşmeleri | Bakan Özer’e göre okullaşma oranları yüzde 100’e dayanmış!

Eğitim sendikaları öğrencilerin ekonomik sebeplerle eğitimden koptuğunu anlatırken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullaşma oranlarının yüzde 95’in üzerinde olduğunu söyledi.

Bütçe teklifinden kadınların payına bağımlılık, ayrımcılık ve 25 lira düştü

2023 bütçe teklifinde sosyal yardım ödemesi 2.5 kat artırıldı ancak yoksulluk değişmedi. Uzmanlar yorumladı: Yüzde 65’i kadına veriliyor gözüken destekler yoksulluğun yükünü kadının sırtına yıkıyor.

BÜTÇE KANUN TEKLİFİ | Fuat Oktay: ‘En büyük payı eğitime ayırdık’

Bütçe görüşmeleri başlıyor. Halkın büyük bir yoksulluk ve ağır bir ekonomik kriz içinde olduğu dönemde, devletin bütçesinin hangi kalemlere ayrılacağı büyük bir merak konusu.

Aile Bakanlığı bütçesinden kadınların güçlendirilmesi için kadın başına düşen para 22 buçuk lira!

Aile Bakanlığı bütçe görüşmesini değerlendiren kadın milletvekilleri, kadınlar ve çocuklar için yeni bir şey olmadığına, toplumsal cinsiyet sözcüğünün tamamen ortadan kaldırıldığına vurgu yaptı.

Emek ve meslek örgütleri kadın komisyonları: Kadının olmadığı bir bütçe kabul edilemez

Emek ve meslek örgütlerinin kadın komisyonları yaptığı açıklama ile ‘Kadın yoksulluğunun derinleştiği bir süreçte toplumsal cinsiyet eşitliğini hedeflemeyen bütçe kabul edilemez’ dedi.

Aile Bakanlığının bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesi yaşayacak’ dedi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri ‘İstanbul Sözleşmesi yaşayacak’ flamaları açtı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi kadınların derdine derman olacak mı?

Bugün Mecliste görüşülecek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden kadınların payına ne düşecek? CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve HDP Milletvekili Züleyha Gülüm bu soruya yanıt verdi.

Kayıt paraları velilerin belini büküyor: Devlet okulları özellerle yarışıyor

Aldıkları ücretin kayıt parası ve eğitim masraflarını karşılamadığı için kredi çekmek zorunda kaldıklarını söyleyen veliler ‘İstenen paralar devlet okulu mu özel mi belli değil dedirtiyor’ diyor.

EŞİK’ten Meclis izleme raporu: Bütçe soruları havada, İstanbul Sözleşmesi maskelerde kaldı!

Eşitlik İçin Kadın platformu, son bir ayda, kadın hakları ve cinsiyet eşitliği adına TBMM’de yapılanlar ve yapılmayanları sıraladı.

‘Acı Reçete’: Ekonomik Seferberlik’in kadınlara faturası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2021 bütçesinde ne var ne yok, 'aile arabuluculuğu' neden yeniden gündeme getirildi, istihdam paketinde iki maddenin çekilmesi ne anlama geliyor?

Kadınlara kapalı ‘Ben yaptım oldu’ bütçesiyle karşı karşıyayız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm: Kadınların sözü, eylemi, deneyimi ve taleplerinin yer almadığı bir bütçe, “kadın bütçesi” olamaz.

Kendin yap devleti | Kadınların Gündemi

Depremde enkaz altında kalan ne? Meclisteki bütçe görüşmelerinden kadınların payına ne düşüyor? Editörlerimiz Elif Turgut soruyor, Sevda karaca yanıtlıyor...

Sağlık emekçileri, ‘halk için bütçe’ talebini yükseltmeli!

‘Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler’ çünkü bütçe yetersizdi! Sağlık Bakanı tavandan ek ödeme vereceğiz dedi bizim bordrolarımıza maalesef o ek ödeme hiç yansımadı çünkü bütçe yetersizdi...

GÜNÜN DİKKATİ: 2002’de eğitime ayrılan 17.18’lik bütçe payı 2020’de 4.65’e düştü

Türkiye’de geçen yıl bin 115 özel okula karşılık sadece 166 devlet okulu açıldı. Son 6 yılda özel okullarda okuyan öğrenci sayısı yüzde 134 arttı.

Çocuğuna holter çektirmek istedi, hastane ‘pil getir’ dedi

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çocuğuna holter (kalp ritim testi) çektirmek için sıra bekleyen hastaya, görevli ‘İnce pil almanız gerekiyor. Yoksa holter çekemiyoruz’ dedi.

Bakanlığın ajandasında sosyal yardım ve aile var, kadın yok

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığı ve vahşileştiği günlerde Aile Bakanlığı bütçesi görüşüldü. Bakanlığın bütçesi 2020’de de kadınlara değil sosyal yardımlara aktarılacak.

AKP’li Ünal’dan Nadira Kadirova’ya suçlama: Şizofreni belirtileri vardı

HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, AKP'li Şirin Ünal'ın evinde ölen Nadira Kadirova'yı bütçe görüşmeleri gündemine taşıdı. Ünal, kendini ‘Şizofreni belirtileri vardı’ diye savundu.

Kalem kalem bütçe: Kadınlara düşen yüzde 1 bile değil!

2020 bütçesi toplumsal cinsiyet eşitliğine dair bir tercihi yansıtıyor: Türkiye’nin yarısını oluşturan kadınları kendileri olma hakkından alıkoyarak bakım ihtiyacı karşısında adeta evlere hapsediyor.

Bütçeden kadınlara ayrılan pay yalnızca binde 9!

2020 yılı bütçesinde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğüne ayrılan pay binde 9’a düşerken en yüksek artış sosyal yardımlara yapıldı.