cemaat

Martta 259 laiklik karşıtı uygulama ve söylem gerçekleşti

Laiklik Meclisi İzleme Merkezi raporunda mart ayında 259 laiklik karşıtı eylem ve uygulama yaşandığını belirtilerek ihlallerin tespit edilebilenden çok daha fazla sayıda olduğu ifade edildi.

Kamu malları tarikatlara peşkeş çekilecek

Eğitim faaliyetleri için kamuya ait okullara tahsis edilen kamu arazileri, yönetmelik değişikliği ile tarikat ve cemaatlere peşkeş çekilecek. Tarikatlar eğitimde neyi isterse almaya devam ediyor.

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen bir vakıf okullarda yarışma düzenleyecek

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Peygamber Sevdalıları Vakfı, MEB ile yaptığı protokolle 11 okulda 'Siyer Yarışması' düzenleyecek.

Esenyurt'ta boş derslere cemaat 'öğreticileri' girecek

Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Muavenet İlim ve Kültür Vakfı ile protokol yaptı. Vakıf 'değerler eğitimi' adı altında 59 okulda seminer düzenleyecek, boş derslere vakıf öğreticileri girebilecek

Laiklik nasıl hedefe oturtuluyor?

AKP’den önceki iktidarların tarif ettiğinden öteye, sermayenin, iktidarların ihtiyaçlarına göre şekillenmeyen, gerçek bir laiklik, gerçek bir din ve vicdan özgürlüğü emekçilerin ihtiyacı olan.

MEB yetim’ protokolüne imza attı: Çocuklar İHH’ye ‘emanet’(!)

Milli Eğitim Bakanlığı, yetim çocuklara ‘değerler eğitimi’ verilmesi için İHH ile protokol imzaladı. İHH protokol imzalanan dinci vakıflardan ne ilk ne de tek.

12 yaşında bir çocuğun yaşamına son vermesi ne kadar mümkün?

Tarikat evinde intihar ettiği öne sürülen 12 yaşındaki Dakak’ın ölümünün arkasında çokça soru var…

Depremin tarikat yüzü: Afet bölgelerinde devlet tarikatlara alan açtı

‘Cemaat ve tarikat mensupları alanda çok rahat bir şekilde dolaşıyorlar, fakat gazeteciler ve dışarıdan yardıma gelen diğer gönüllüler için bu mümkün olmuyor. Aslında OHAL cemaatçilere yaradı’

Medeni hakların tasfiyesinde tarikat ve cemaatler

Gizli koalisyon ortağı olarak kanatlarının altına alan, her birini okul, yurt, kuran kursu açmaya yönlendiren iktidar bunları sürekli olarak yüreklendirdi.

Yaşamak için dergahtan ‘icazet’ almak…

Kadınların nasıl ve kime ibadet edeceklerini nasıl, koşullarda çalışacaklarına kadar karar veriyorlar. ‘Azla yetin patrona itaat et’ diyorlar.

Ben çocuğumu niye sıbyan mektebine verdim?

İkitelli’den Zehra çocuğunu sıbyan mektebine gönderiyor. Çünkü kreşler çok pahalı. Kaygıları çok, ama bir yandan da bu kararının doğru olduğunu düşünmek de istiyor…

Patronlardan kadın işçilere ‘din sorgusu’

İşe alınırken işçilere kadere inanıp inanmadığı, alınyazısına göre mi hareket edeceği, sendika hakkında ne düşündüğü soruluyor, örgütlenme olursa haber vermek için yemin ettiriliyorlar.

Üniversitelerde tarikat-cemaat gerçeği: YTÜ Örneği

Çünkü bugün açısından gençliğin ihtiyaçları, gelecek planları, hedefleri, hayal ettiği yaşam AKP iktidarının çizgisiyle uyuşmuyor.

‘Yeni Akit’ yeni bir rezilliğe imza attı, çocuk istismarını savundu

Yeni Akit gazetesi 6 yaşından itibaren istismara maruz bırakılan H.K.G.’nin adını ve fotoğrafını yayımladı

Tuzla Belediye Meclisinde çocuk istismarı gündem oldu, ‘ahlaksız’ tartışması yaşandı

6 yaşındaki çocuğun yaşadığı istismarı Tuzla Belediye Meclisi toplantısında gündem eden CHP Meclis Üyesi Halil Kütük’e AKP’liler ahlaksız dedi.

Çocuklarımızı bu karanlıktan kurtaracağız

‘Kopkoyu bir karanlık, zifiri karanlık bu. Bir çocuğu içine çekip almış, çıkmaması için her yeri kapatmış, nefes almasını olanaksız hale bırakmış bir karanlık.’

Tarikat kıskacı genç kadınlara hayatı zehrediyor

Tarikat yurtlarında kalan ya da aileleri tarikat ile ilişkili olan genç kadınlar yaşadıkları baskıları, sorunları, çıkış arayışlarını anlattı.

1924’ten günümüze bütçesi, mevzuatı, kurumları, personeliyle devleşen Diyanet

Dünden bugüne Diyanet İşleri Başkanlığı'nın nasıl değişimlere uğradığına, yetkilerinin nasıl değiştiğine, bugünkü haline nasıl geldiğine tarihsel bir bakış...

Kadın sünneti söylemleriyle tepki toplayan Akşit'in vakfı vergiden muaf!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskenderpaşa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden olan Cevat Akşit’in vakfına vergi muafiyeti hakkı tanıdı. Kadın sünnetini savunan Akşit, skandal açıklamalarıyla biliniyor.

Tarikat, cemaat, AKP ve geleceğimiz

Çocuklarla evlenmenin meşrulaştırılması, taciz ve tecavüzün suç listesinden çıkarılması, kadınların açık pazarlarda meta olarak satıldığı karanlık bir çağ, bu yapılarca el oğuşturarak beklenmektedir.