çevre

Aydın Adnan Menderes Mahalle sakinleri: Yeşil alan park olsun

Aydın Efeler ilçesi Adnan Menderes Mahallesi sakinleri, daha önceden pazar yeri için planlanmış yeşil alanın park yapılması talep etti.

Felaketler zincirini kırmak için yapacaklarımız var

Sermaye, pastasından bir dilimi vahşice sömürdüğü doğaya yedirmek istemiyor; ceremesini ise en çok kadınlar ve çocuklar çekiyor.

Madene verecek bir damla suyumuz yok!

Çanakkale Çan’da madene su taşımak için yapılmak istenen baraj kadınları isyan ettirdi. ‘Madene verecek bir damla suyumuz yok’ diyen Kumarlar köyünden kadınlar Çanakkaleli kadınlarla buluştu.

Çanakkale’den Ankara’ya ulaşan kadınlar imzaları Meclise iletti

Çanakkale’den ‘3 İnsan, 3 Kadın, 3 Anne’ sloganıyla yola çıkan 3 kadın topladıkları imzaları Meclise sundu.

‘3 kadın 40 milyon ses’ diyen kadınlar Ankara’da

Çanakkale’den ‘3 İnsan, 3 Kadın, 3 Anne’ sloganıyla yola çıkan 3 kadın, son durakları olan Ankara’ya ulaştı. Kadınlar, Ankaralı kadınlar tarafından karşılandı.

‘Bir çığlık bizim hareketimiz’

Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet ve doğa katliamlarına dikkat çekmek için Çanakkale’den Ankara’ya yürüyen kadınlar Eskişehir’e ulaştı. 3 kadın Eskişehir’de kadınlar tarafından karşılandı.

GÜNÜN TEPKİSİ: Taş ocağına karşı yine kadınlar en önde

Köylerindeki taş ocağına karşı ellerinde dövizler, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kapısına dayanan kadınlar “Taş ocakları köyümüzü rehin aldı” dedi.

GÜNÜN İSYANI: Aşımıza, ekmeğimize göz dikmeyin

Balıkesir’in Çamcı Köyünden kadınlar meclis gündemine gelen ve zeytinlikleri bir gecede yok edebilecek yasaya tepki gösterdi. Kadınlar, “Zeytin bizim aşımız, ekmeğin, zeytine göz dikmeyin” dedi.

GÜNÜN UYARISI: Zeytine dokunmayın!

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Nusratlı köyünden zeytin üreticisi kadınlar uyarıyor: Zeytin bizim her şeyimiz, zeytine dokunmayın!

Musluca’da kadınlar jeotermalcilere karşı

Aydın’ın Musluca köyüne yapılmak istenen jeotermal santral kadınları öfkelendirdi. “Bizim karnımız zeytinden, incirden doyuyor” diyen kadınlar topraklarında santral şirketi istemiyor.

Zeytinime dokunma!

Zeytinlikleri bir gecede yok edebilecek yasa mecliste görüşülüyor. Bölgenin en önemli geçim kaynağı zeytin için kadınlar isyanda: “Zeytinden, yaşamdan, gelecekten vazgeçmeyiz.”

150 yıldır buradayız, bir yere gitmiyoruz

Çayırdere köyü kadınların termik santrale karşı mücadelelerini anlatıyor...

GÜNÜN ANLAMI: Çevre Gününde Melahat Teyze'ye kulak verin

5 Haziran Dünya Çevre Günü. Kadınlar çevre mücadelesinde de tabii ki en önde. Peki neden? Melahat teyze anlatsın size...

GÜNÜN FOTOĞRAFI: Tırmıklı kadınlar

Kütahya’nın İnköy Mahallesi’nde kadınlar hayvanlarını otlattıkları meraya müze yapılmasını istemiyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, kadınlar müzeye değil yapılacak yere karşı çıkıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Lafun Aykirisi

HES’lerin hikayesini Ayşenur Kolivar ve Karadenizli kadınlardan dinleyelim... “Dereyi kurutanlar sopalıktur, sopalık!”

Sarılıyor ve asla kıpırdamıyorlar. Ta ki ağaçları kesmek isteyenler vazgeçene kadar...

Hindistan’da kadınlar ormanlarına nasıl sahip çıktı? Kadınların egemen olduğu bu hareket su başlarında, köy yollarında ve pazarlarda yürütülen tartışmalarla can buldu.

9 yaşındaki Ridhima geleceğini koruyor

Büyüklerin gösteremediği hassasiyeti bir çocuk gösteriyor. Ridhima çevreci tutumuyla ülkesini, insanlarını, iklimini koruyor. Çocuklar hükümetlerden daha fazla kâr değil sağlıklı bir gelecek istiyor.