CHP

CHP'den kadınların kendi soyadını kullanabilmesi için kanun teklifi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç kadınların evlendikten sonra soyadlarını tek başına kullanabilmeleri ve kütük kayıtlarını değiştirmemeleri üzerine Meclise kanun teklifi verdi.

CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca: 'Beslenme hakkına erişmeyi bizim ülkemizin çocukları hak ediyor'

TBMM Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca: 'Okullarda bir öğün beslenme programı hayata geçirmeliyiz, Dünya Okul Yemekleri Koalisyonu’na dahil olmalıyız.'

CHP’den Dünya Kız Çocukları Günü açıklamaları

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için açıklamalar yaptı.

Kadınlar Meclis’ten seslendi: Tek bir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz

EŞİK Platformu'nun çağrısıyla 'Kadınlar Meclis'te' sloganıyla TBMM'yi ziyaretti, siyasi partilerin kadın milletvekilleriyle basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının görünmez kıldıkları...

Ne kapitalist sömürü ne de işçi çocuklarının açlık sorunu yeni bir mesele değil! Meclis gündemine getirilmesi konunun tartışılması, yerel yönetimlerin konuya dair adım atması örgütlü çalışmanın ürünü.

Gölge komisyon kuran CHP’li kadın milletvekilleri Danıştay’a çağrı yaptı

Mecliste Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonundan çekilerek ‘gölge komisyon’ olarak çalışmaya başlayan CHP milletvekilleri, Danıştay’ın hukuktan yana tavır almasını istedi.

CHP’li Ağbaba: Sayıları bir milyonu bulan ev işçisi kadınlar yasal olarak yoklar!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Genel Merkezi önünde ev emekçisi kadınların da katıldığı bir basın toplantısı ile ev emekçisi kadınların sorunlarını dile getirdi.

‘Tolere ettiğiniz şiddet kadınları hayattan koparıyor’

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, CHP’li kadın milletvekilleriyle yaptığı açıklamada, ‘Kadınlara ve çocuklara yönelik suçları küçümseyenler, tolere edenler o koltuklarda oturamaz’ dedi.

CHP’nin eski ilçe yöneticisine cinsel saldırı suçundan 15 yıl hapis cezası verildi

Aynı kafede çalıştığı kadına cinsel saldırıda bulunan eski CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

CHP Kadın Kolları Başkanı Nazlıaka: Can simidimiz olan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılı vesilesiyle yaptığı açıklamada, ‘CHP olarak kadına yönelik şiddeti bitireceğiz ve Sözleşme’yi uygulatacağız’ dedi.

Sera Kadıgil: Kod-29 gitmedi, yeni fişleme kategorileri geldi

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Kod-29’a ilişkin yeni düzenlemeyi ve Kod-29’la işten çıkarınlar işçileri Meclis gündemine taşıdı.

Avrupa Kadın Lobisi: Geçen 10 yılda her saniye bir kadın, cinsel tacize maruz kaldı

Avrupa Kadın Lobisi (AKL) tarafından hazırlanan rapora göre; geçtiğimiz 10 yılda, 10 kadından biri en az bir kere cinsel şiddetin herhangi bir türüne maruz bırakıldı.

Şiddet mağdurlarının şikayetleri karakollardan geri döndürülüyor, ne yapacaksınız?

KEFEK CHP Sözcüsü Sera Kadıgil, ‘Şiddet mağdurlarının şikayetlerini karakollardan geri çevriliyor’diyerek kadına yönelik şiddet vakalarını İçişleri, Adalet ve Aile Bakanlarına sordu.

İstanbullu kadınların yüzde 90’ı ‘En büyük sorun şiddet’ diyor

‘İstanbul’da Kadın Gerçekliği Araştırması’ sonuçlarını açıklayan Canan Kaftancıoğlu, ‘Cumhur İttifakına oy veren kadınların yüzde 68,2’si sözleşmeyi olumlu görüyor’ dedi.

‘Erdoğan ben sizin hizmetkârınızım dedi, bizi hizmetçi yaptı’

Bağda, pandemide yaşamını kredilerle sürdürmek zorunda kalan bir temizlik işçisi. İktidara tepkili: Çiller, 'Ananızım' dedi, anamızı ağlattı. Erdoğan 'Hizmetkarınızım' dedi, bizi hizmetçi yaptı.

GÜNÜN DİKKATİ: Sağlıklı eğitim için en az 57 bin derslik lazım

CHP'den “Covid-19 Salgını ve Eğitim” raporu: Pandemi koşullarında öğrencilerin sağlıklı bir şekilde eğitim-öğretime devam edebilmesi için 57 bin dersliğe ihtiyaç var, 34.2 milyar TL bütçe ayrılmalı.

CHP’den 81 ilde ortak açıklama: İstanbul Sözleşmesi kalacak! Siz gideceksiniz!"

CHP Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı açıklama yaptı: ‘İstanbul Sözleşmesi, kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara oturdukları koltukları dar edeceğiz.’

Kadınlar koruma talep ediyor, devlet reddediyor!

İlgezdi’den dikkat çekici rapor: ‘Şiddet artarken koruma talebi reddedilen kadın sayısı da arttı. 2012’de 6 bin 246 kadının koruma talebi reddedildi, 2018’de bu sayı yüzde 74 arttı’

Mecliste, kadın cinayetiyle yaşamını yitiren kadınların öyküleri okundu

CHP üyesi kadın milletvekilleri TBMM Genel kurlunda aldıkları sözlerle, kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren kadınların hikayelerini okudu.

CHP’li kadın vekiller Meclisten ‘Biz varız’ diye seslendi

CHP’li kadın vekilleri Meclisten seslendi: ‘Bilin ki; şiddetsiz, savaşsız, özgür ve eşit bir dünyayı, size rağmen var edecek kadınlar var! BİZ VARIZ!’