cinsiyet ayrımcılığı

Kadınlar cinsiyetçilik yüzünden spordan uzaklaşıyor

Kadın sporcular, antrenmanlar sırasında ve spor salonlarında cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldığını ifade ediyor. Bu tür tutumlar, kadınların sporda var olma haklarını sorgulamalarına neden oluyor

Tekstil işçilerinin ücret raporunda cinsiyete dayalı ücret farkı dikkat çekti

Tekstil ve hazır giyim atölyelerinde cinsel taciz, cinsel istismar, fiziksel ve psikolojik şiddet gibi durumların kadın işçilerin karşılaştığı sorunlardan bazıları.

Şiddet, İşsizlik, Eğitimsizlik: Toplum kadınların sorunlarının farkında

Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın 2022 sonuçları açıklandı. Şiddet halen kadınların en büyük sorunu, eşitsizliğin derinleştiğine ilişkin fikir de yaygın.

5 maddede sporda cinsiyetçilik

‘Sen ne anlarsın futboldan, kız gibi atma şu topu’ gibi sözlerden bıkanlara; kız gibi oynayanların cinsiyetçi yargıları ters düz ettiği örnek çok. Gelin yakından bakalım!

Lego, oyuncaklarda cinsiyet ayrımlarını kaldıracağını duyurdu

Oyuncak markası Lego, gerçekleştirdikleri küresel bir anketin sonuçlarına dayanarak oyuncaklarından cinsiyet kalıplarının kaldırılacağını açıkladı.

13 yaşındaki Hentbolcu Merve Akpınar: Sen kızsın şort giyemezsin dediler

Urfa’da yaşayan 13 yaşındaki Merve Akpınar, hentbola başlamak istediğinde çevresinin, ‘Sen kızsın şort giyemezsin’ diyerek engel olmak istediğini ama kendisinin yılmadığını ve başardığını anlattı.

Kadın mühendisin iş görüşmesi notları: Mesleğim ‘etiket’ maaşım asgari ücret mi olacak?

Bir iş görüşmesi anısı, hâlâ ‘erkek mesleği’ diye düşünülen mesleklerde kadınların ayakta kalma çabasını, önlerin konana engelleri, dayatılan düşük ücretleri ortaya seriyor.

ODTÜ’de, dünyada ve Türkiye’de kadın hareketinin durumu tartışıldı

ODTÜ’de düzenlenen ‘Uluslararası Kadın Hareketi ve Türkiye’ panelinde tacizin önlenmesi için yapılabilecek çalışmaların önemine dikkat çekti.

GÜNÜN DİKKATİ: Erkek profesör sayısı kadınların iki katı

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) verilerine göre, öğretim elemanlarının sayısı cinsiyete göre ‘93 bin 893’ü erkek, 76 bin 668’i kadın’ oldu.

GÜNÜN DİKKATİ: Çalışan anneler ayrımcılığa uğruyor

Çalışan anneler işyerlerinde haklarını kullanamıyor; terfi, yükselme durumunda ayrımcılığa uğruyor. Ayrıca çalışan anneler daha sütten daha erken kesiliyor ve kendilerini suçlu hissediyor.

Kilise kadınları grevde: Artık susmayacağız!

Almanya’da ‘Maria 2.0’ sloganıyla bir haftalık grev başlattan kilise görevlisi kadınlar, kilisede cinsiyet ayrımcılığına, eşitsizliğe, cinsel taciz ve tecavüze son verilmesini istiyor.

Türkiye, cinsiyet eşitsizliğinde 149 ülke arasında 130. sırada

Türkiye’de cinsiyet eşitsizliği gittikçe derinleşiyor. Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu sıralamasında 2006’da 105. sırada yer alan Türkiye 2018’de 130. sıraya geriledi.

GÜNÜN UYGULAMASI: Sözü kesilen kadın

Bir konuşmada kadının sözünün erkek tarafından kaç kez kesildiğini gösteren telefon uygulaması: Woman Interrupted

GÜNÜN RAKAMI: Kadınlar üretiyor erkekler yönetiyor

Kadınların çalışma yaşamında maruz kaldığı cinsiyetçi ayrım üniversitede de değişmiyor. Üniversite yönetimlerinde yok denecek kadar az kadın yer alabiliyor.

‘Aile, fedakarlık ve vatan’ siyaseti kadınların taleplerinin önünde

Erdoğan’ın bol ‘aile’, ‘vatan’, ‘fedakarlık’ vurgulu konuşmasından anlaşılan Başkanlık Sisteminde de kadınların için acil sorunları ve taleplerinin çözümü için bir program görünmüyor.

GÜNÜN ÇAĞRISI: Erkek egemen fotoğrafçılık dünyasına son!

‘Kadın fotoğrafçılar üretiyorlar, fakat karar verici konumda, sergilerde, yayınlarda yok denecek kadar azlar veya hiç yoklar’ diyen kadın fotoğrafçılar bu ayrımcılığa karşı mücadeleye çağırıyor.

‘Bayan hastaya bayan sağlıkçı’ uygulamasına tepki: Tıpta cinsiyet ayrımı yoktur

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın kadın hastalara kadın sağlık görevlisi ‘müjde’sine SES’ten yanıt geldi: Bu uygulama AKP’nin kadınları her yerde ayrıştıran politikalarının devamıdır, izin vermeyeceğiz.

İkincilliğin dünü bugünü: Cinsiyet eşitsizliği ‘kaderimiz’ mi?

Toplumsal cinsiyet rolleri nasıl ortaya çıktı, kadın erkek eşitsizliğinin tarihi nereye uzanıyor?.. Özgül Kahraman yanıtlıyor...

‘İş ilanlarında cinsiyet ayrımcılığı suçtur’

TMMOB Kariyer.Net firmasına, cinsiyet ayrımcılığı içeren ilanlarına ilişkin bir yazı göndererek iş ilanlarındaki ayrımcılığın suç olduğunu hatırlattı ve buna son verilmesini istedi.

GÜNÜN AYRIMCILIĞI: Kadınların kalbini kırmayın beyler!

İngiliz ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre kalp krizi geçiren kadınlar erkeklerle aynı tedaviyi görebilseydi, kalp krizinden ölen kadınların sayısı daha az olurdu.