cinsiyet eşitliği

Vaaz veren imam düğün davetiyesine kadınların isminin yazılmasını hedef aldı

İmam Abdurrahman Büyükkörükçü bir vaazda yaptığı konuşmada düğün davetiyesinde kadın ismine ‘Ne lüzum var’ diyerek cinsiyet eşitliğini hedef aldı.

5 maddede sporda cinsiyetçilik

‘Sen ne anlarsın futboldan, kız gibi atma şu topu’ gibi sözlerden bıkanlara; kız gibi oynayanların cinsiyetçi yargıları ters düz ettiği örnek çok. Gelin yakından bakalım!

TÜSİAD ve TÜRKONFED’den ‘salgının kadın çalışanlara etkisi’ araştırması: Veriler gerçek, peki sorumlusu kim?

TÜSİAD’ın ve TÜRKONFED cinsiyet eşitliği projelerindeki eşitlikle fabrikalarda neler yaşandığını anlatan, yazılarıyla, mektuplarıyla tek tek belgeleyen kadınların istediği eşitlik aynı eşitlik değil!

‘Ayten, ben bunu yer miyim!’

‘Ayten ben bunu yer miyim’in belki çok basit bir hikayesi var, ama bunun bir altyapısı var. Birlikte olduğumuz erkeklerin her şeyinden sorumlu tutulan biz kadınların bu durumdan çok rahatsızız.

Cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye ilerlemiyor, geriliyor!

Cinsiyet Eşitliği Raporuna göre Türkiye 153 ülke arasında 130. oldu. Geçen yıla göre kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 5 sıra, eğitime erişimde 7 sıra birden geriledik.

TGS: Cinsiyetçiliği yok sayma, yapmadığını varsayma!

Türkiye Gazeteciler Sendikası “Cinsiyetçiliği yok sayma, yapmadığını varsayma” diyerek “Etik gazetecilik için cinsiyet eşitliği rehberi” hazırladı.

GÜNÜN SORUSU: Cinsiyetin bize kattıklarını biz de benimseyip hareket etmedik mi?

Cinsiyetin bize kattıklarını biz de benimseyip hareket etmedik mi? Sen erkeksin al mavi senin olsun demedik mi? Sen kızsın ayıp! Demedik mi?

Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği raporu: AB’nin katedecek uzun bir yolu var

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü raporuna göre Avrupa Birliği cinsiyet eşitliğini sağlamada ‘kaplumbağa hızı ile’ hareket ediyor. Cinsiyet eşitliğine en yakın alan ise sağlık.

‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ sağlandı da haberimiz mi yok?

Niyet açık; kazanılmış hakları gasbetmek ve her türlü şiddete karşı “kutsal aile” söylemiyle kadını mutsuz evliliklerin içine hapsetmek.

GÜNÜN DİKKATİ: Hiçbir ülke BM’nin 2030 hedefi olan kadın erkek eşitliğine ulaşamayacak

Uluslararası STK Equal Measures 2030’un raporuna göre, gerekli düzenlemeler yapılmadıkça 2030 yılı için hiçbir ülkede cinsiyet eşitliği sağlanamayacak. Türkiye eşitlikte 129 ülke içinde 70’nci sırada.

Afganistan’da kadınlar eşit haklar için koştu

Afganistan’ın Kabil kentinde, kız ve erkek çocuklarının ortak katıldığı tek spor etkinliğinde genç kızlar eşit haklar için koştu.

Kadınların kazanımı olan laik, bilimsel eğitim yok edilmek isteniyor

Mersin Kadın Platformu uyum haftası başlayan eğitim-öğretim müfredatına dair açıklama yaptı. Kadınlar müfredata tepki göstererek kadınların kazınımlarının yok edilmek istendiğini söyledi.

Kadın ve erkeklerin ev işleri savaşı

Pek çok erkek eşlerini "ev işlerinden sorumlu müdür" gibi görür ve işleri söylenmeden değil, ancak karısı ondan istediğinde yapması gerektiğini düşünür... Sizin evde de durum böyle mi?

Hayır demeyi öğrenmek

Bazen farkında olarak, bazen olmayarak, bazen rızamız kazanılarak, bazen zorla, bazen mücadele ederek, bazen boş vererek, kendimizi unutmak, hayatlarımızı başkalarının isteklerine feda etmek… Hayır!