cinsiyet eşitsizliği

Türkiye cinsiyet eşitliğinde 156 ülke arasından 133. sıraya geriledi

Dünya Ekonomik Forumunun yayımladığı Cinsiyet Eşitliği 2021 Raporu’na göre Türkiye, cinsiyet eşitliğinde dünyada 156 ülke arasından 133. sıraya geriledi.

Berlinale’nin cinsiyet ayrımını kaldırma kararına tepki

Berlinale’nin, oyunculuk ödüllerinde cinsiyeti kaldırma kararına tepki gösteren Pro Quote Film, festival yönetiminin kadınlarla erkekler arasında eşitlik sağlayacak önlemler almadığını söyledi.

Çalışanların yüzde 22’si, işsizlerin yüzde 38’i kadın

KONDA 2018 Hayat Tarzları / Toplumsal Cinsiyet raporunu açıkladı. Rapor, toplumda kadınlarla erkekler arasındaki farkları, kadının toplumdaki rolüne bakışı ve on yıldaki değişimi verilerle açıklıyor.

Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği raporu: AB’nin katedecek uzun bir yolu var

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü raporuna göre Avrupa Birliği cinsiyet eşitliğini sağlamada ‘kaplumbağa hızı ile’ hareket ediyor. Cinsiyet eşitliğine en yakın alan ise sağlık.

Kamuda kadınlara mülakat engeli

CHP’li KEFEK üyesi Candan Yüceer, kamuda personel istihdamında kadın erkek eşitliğinin sağlanmadığını ve kayırmacılığın olduğunu söyledi.

Sosyal adalet kadınlar ve kız çocukları için yok!

Türkiye kadınlar ve kız çocukları için sosyal adaletin olmadığı bir ülke. Eğitimden siyasete, internet kullanımından istihdama kadar birçok alanda kadınlar koca bir eşitsizliğe mahkum ediliyor.