çocuk

GÜNÜN KİTABI: Çocuk Yasası

Ian McEwan’ın Çocuk Yasası eseriyle yolculuğumuz ne zaman körleştiğini fark edemediğimiz vicdanlarımıza.

Eğitim sistemi karne öncesi iki çocuğun canını aldı

Muş’un Varto ilçesindeki Atatürk Ortaokulu öğrencisi iki kız çocuğu evde yaşamına son vermiş halde bulundu. Konuyla ilgili Çocuk ve Genç Psikiyatrı Prof. Dr. Bengi Semerci Ekmek ve Gül'e konuştu.

Türkiye'de Çocuk Olmanın Bedeli | Çocuklar açlık, yoksulluk ve suç çemberinde

CHP Milletvekili Cevdet Akay, "Türkiye'de Çocuk Olmanın Bedeli Raporu"nu yayımladı. Rapora göre çocuklar açlık, yoksulluk ve suç çemberine sıkıştırıldı.

İngiltere’de mülteci çocuklar cezaevine atılıyor!

İnsan Hakları Ağı, birçok refakatsiz mülteci çocuğun, “yaşı tartışmalı” denilerek yetişkin cezaevine kapatıldığını tespit etti. Bu cezaevinde çocuk istismarından hükümlü cinsel suçlular da bulunuyor.

Uyuşturucu hattına 2023’te de başvuru patlaması yaşandı

CHP Milletvekili Murat Emir, uyuşturucu madde kullanmak veya satmak suçlarından güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısında da bir yılda yüzde 10’luk artış yaşandığını vurguladı.

Hatay’da çocuklara izletilen kukla oyununa tepki: ‘Çocuklara depremi tekrar yaşattı’

SHUDER Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çavdar, deprem bölgesinde oynanan ve tartışma yaratan kukla oyununun çocuklar üzerindeki etkisine, yapılması gerekenlere dair konuştu

İstismar davasında tutuksuz yargılama kararı verildi

Türk Kızılayı Kartal Anadolu Lisesi’nde öğrencisini cinsel taciz eden öğretmen H.Ç. 21 Haziran'da mahkemenin ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Menzil Cemaatinin çiftliğinde iki çocuğun ölümünün üzerinin kan parasıyla örtüldüğü iddiası

Menzil Cemaatinin çiftliğinde 2 ve 3 yaşındaki iki çocuğun yem karma makinesine kapılarak yaşamını yitirdiği olayın üzerinin kapatıldığı öne sürüldü.

Depremzede Çocukların 23 Nisan’ı raporu: Eğitim yok, koruma sistemi yok, çocuklar yoksulluk ve risk içinde

Depremzede çocuklar 23 Nisan’ı yoksulluk içinde, risk altında karşıladı. Depremzede çocukların yaşadıkları ve çocuklar için yapılması en acil yapılması gerekenler Ekmek ve Gül’ün 23 Nisan raporunda.

Almanya'da cezai sorumluluk yaşı gündemde: ‘Çocuklar ne olacak?’

Almanya'da tecavüz gibi bazıları cezai sorumluluk yaşının düşürülmesini yeniden talep etmeye başladı. Ancak bu bir çözüm olabilir mi?

EMEP: #DepremdeKadınlar için özel çözümler üretilmelidir!

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada deprem bölgelerinde kadınların güvenliğine ilişkin alınması gereken önlemleri hatırlatıldı.

BM: 2021’de her 4,4 saniyede bir çocuk veya genç hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler Çocuk Ölümleri Tahminleri Kuruluşlar Arası Grubunun 2021 raporuna göre her 4,4 saniyede bir çocuk ölüyor.

"Türkiye'de çocuk olmak" raporu: Yoksulluk beşikte başlıyor

Rapora göre, Türkiye’de 2 milyon 939 bin çocuk örgün eğitimin dışında, çocuk işçi sayısı 720 bin, 616 çocuk çalışırken hayatını kaybetti, 7 milyon 378 bin çocuk yoksulluk çekiyor.

Eskişehir'de 6 yaşındaki kız çocuğunun ölümüyle ilgili hala ve amca tutuklandı

Eskişehir'de 6 yaşındaki kız çocuğunun ölümünün şüpheli bulunması üzerine gözaltına alınana hala ve amca tutuklandı.

Artan işsizlik, güvencesizlik ve yoksulluk, çocuklarda artan diş çürükleri demek

Yoksulluk çocukların sağlığını ve gelişimini pek çok şekillerde etkilerken yoksulluğun çocuklara dayattığı beslenme biçimi de diş sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Nasıl mı?

Bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S.’ye 5 ay hapis cezası verildi

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S.’nin bebeğini terk suçundan yargılandığı davada 5 ay hapis cezası aldı.

2 yaşındaki bebeğin Adli Tıp raporunda ‘istismar bulgusu yok’ dendi

‘Balkondan düştü’ denilerek hastaneye getirilen, doktorların ön otopsi raporunda istismar bulgularına rastladığı 2 yaşındaki bebeğin Adli Tıp raporunda istismar bulgusu olmadığı iddia edildi.

3 aylık bebeğini terk etmek zorunda kalan E.S. tahliye edildi

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S.’nin bebeğini terk suçundan yargılandığı dava görüldü. E.S. 2. duruşmada tahliye edildi.

Çaresi olmayan kadınlar bebeklerini terk ediyor medya kadınları canileştiriyor: Suçlu kim?

Sığınma evinde kalırken bebeğini dünyaya getiren 20 yaşındaki E.S. çaresizlik sebebiyle bebeğini sokağa terk etti. Anne medyada cani olarak suçlanırken, devletin sorumluluğu ise es geçildi!

Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi kitabının düşündürdükleri…

Gülcan Kılıç, Alfie Kohn’un Şımarık Çocuk - Bir Şehir Efsanesi üzerine yazdı. Kitap, çocukların nasıl yetiştirilmesi gerektiği üzerine hiç değişmeyen bazı tutucu varsayımları düşünmemizi sağlıyor.