çocuk bakımı

2024 Kadın ve İstihdam Araştırması: Kadın eğitimi ve istihdamına bakış değişiyor

2024 Kadın ve İstihdam Araştırması bulgularına göre toplumun yarıdan fazlasında kadınların eğitimi ve istihdamına yönelik algılar olumlu. Çocuk bakımı konusunda ise bakış farklılaşıyor.

‘Sübyan mektebine giden çocuğuma göre çalışmam haram!’

Her şey ateş pahası artık devlet okullarında okumak bile çok pahalı. Böyle aileleri gözüne kestiren cemaatçiler, ilk önce laik eğitimin günah olduğunu söylüyor…

Yaz tatilinde çocuk bakımı: Çocuklar ya çocuğa ya tarikatlara emanet!

Yeterli kamusal hizmet bulunmaması nedeniyle kadınlar ya çocuklarını birbirine emanet ediyor ya tarikatlara bağlı sübyan mekteplerine mahkum oluyor.

Çocuklarımızın ‘Bana kim bakacak?’ sorusu

Özellikle yaz aylarında çalışan ebeveynler için çocuk bakımı ciddi bir soruna dönüşüyor. 7/24 ücretsiz kreş talebi çok yakıcıyken, sağlık emekçisi kadınlar bunu nasıl yaşıyor, bir mercek tutalım…

Çocuğuma bakabilecek birini bulsam neden çalışmayayım?

Türkiye’de sadece ev işleri ile uğraşmak zorunda kaldığı için çalışma hayatının dışında kalan 9 milyon 770 bin kadından biri olan İkitelli'den Leyla anlatıyor...

‘Çalışan bir anne olarak ücretsiz, nitelikli kreşler istiyorum’

Özel sektörde çalışan ve çocuğuna bakacak kimseyi bulamayan pek çok kadın işten ayrılmaya mecbur bırakılıyor. Çayan da bu kadınlardan biri. Talebi ise açık: Ücretsiz, nitelikli kreşler.

Kim bakacak bu çocuklara?

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hemşire Özge Dülüstan Şahin kreş talebini dile getiriyor: Çalışmasak geçim sıkıntısı, çalışsak çocuğa kim bakacak?

Dönüşümlü çocuk bakımı!

Dönüşümlü çalışmanın uygulandığı İŞKUR’da çalışan kadınlar, çocuklarını bırakacakları bir yer olmadığı için çocuklarına da dönüşümlü bakmak zorunda kaldıklarını söyleyerek isyan etti.

Borcu borçla kapattık, tükenen psikolojimizi ne yapacağız?

Dört kadın, birçok ortak noktayla dört farklı hikaye: İşsiz kalma korkusu, çocukların bakım sorunu, eğitime ve sağlığa erişememe…

Bebek bakımı harcamaları yüzde 61 arttı

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer bebek bakımına ilişkin harcamaların 6 ayda ortalama yüzde 12, bir buçuk yılda ise yüzde 61 oranında arttığını açıkladı.

Koronanın gösterdiği: Yalnız bırakıldık

Çalıştıkları için çocuklarını şehir dışındaki akrabalarına göndermek zorunda kalan sağlık çalışanı Deniz, koronavirüs sürecindeki deneyimlerini yazdı.

Öğretmen çiftin canlı ders verdiği sırada balkondan düşen bebek yaşamını yitirdi

Konya’da bir öğretmen çiftin bebekleri, canlı ders verdikleri sırada balkondan düşerek yaşamını yitirdi.

CHP’den kanun teklifi: Kreş için sadece kadın çalışan sayısına bakılmamalı

Milletvekili Gamze Taşcıer, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerleri yerine, kadın erkek fark etmeksizin 150’den fazla çalışanı olan işyerlerinde kreş açmanın zorunlu olması için kanun teklifi sundu.

Anne ve bebeğin masrafı bir yılda yüzde 35 arttı

Son 1 yılda bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği yüzde 35 arttı. Bebeğin giyimden, bebek arabasına, mobilyadan, yakılan doğal gaza birçok ek masraf ise bu orana dahil değil.

Koronanın yan etkisi: Çocuk bakımında cinsiyetler arasındaki makas daha da açılıyor

Korona sürecinde dar ve orta gelirli ailelerde kadınlar çalışmaya devam ederken, evde çocuk bakımını da daha fazla üstlenmek zorunda kalıyorlar.

Dr. Deniz Arzuk: ‘İyi ebeveynlik’ bireysel değil toplumsal bir mesele

Karantina günleriyle birlikte daha da artan bakım yükü ‘iyi ebeveynlik’ tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Dr. Deniz Arzuk’la korona günlerinde bakım yükünü konuştuk.

Psikolog Emel İzgi Demir: Salgınla ilgili çocuğa yaşına uygun bilgi verilmeli

Koronavirüs nedeniyle eve kapanan çocukların ruh sağlığı konusunda bilgi veren Psikolog Emel İzgi Demir, çocuklara kuralların dayatılması yerine yaşlarına uygun bilgiler verilmesi gerektiğini söyledi.

Her kriz durumu gibi korona da en çok kadınları vurdu!

Hastanede bir şekilde korkularla çalıştıktan sonra evde bekleyen çocuklar, yaşlılar… Ve yine karşımızda kadının bakım görevi, az parayla geçim sağlamak... Yük yine kadınların sırtında.

Okullar kapandı, bu çocuklara kim bakacak?

Virüse karşı okulların tatil edilmesi alınması gereken önlemlerin başındaydı. Ancak çocuklara kimin bakacağı sorusu hâlâ muallak.

GÜNÜN DİKKATİ: Çocuklar kitap okumak neden önemli?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, günde sadece bir kitap okunan çocuklar bile beş yaşına kadar okunmayanlara göre fazladan yaklaşık 290 bin kelime duymuş oluyor.