çocuk evlilikleri

DOSYA | Çocuk istismarı politiktir! Karanlık ağları birlikte yırtalım

Çocuk istismarını daima gündemde tutmak, sorunu doğru tarif etmek, anlamak ve anlatmak gerekiyor. Sorunun ortadan kalkması için hukuki, sosyal ve politik yönleriyle bütüncül bir mücadele yürütülmeli.

GÜNÜN DİKKATİ: 2019’da 17 bin kız çocuğu zorla evlendirildi, yaklaşık 10 bin çocuk doğum yaptı

TÜİK’in raporuna göre, Türkiye’de 2019 yılında 16-17 yaş arasında 17 bin kız çocuğu evlendirildi. 15-17 yaş arasında doğum yapan çocukların sayısı ise 9 bin 714 oldu.

Çocuk istismarına evlilikle affa karşı Didim’de kadınlar sokakta!

Didim Kadın Platformu çocuk istismarına evlilikle af getirecek olan yasa tasarısını protesto etti.

Türkiye hak temelli çocuk politikası geliştirmeli

‘Çocuk yaşta evliliklere af’ öngören yasa tasarısı yeniden gündemde. Gündem Çocuk Derneğinden Esin Koman’la Türkiye’nin çocuk istismarına karşı mücadelesini ve çocuk haklarında durumunu konuşuyoruz.

Eğilip yıkılmayan Mahmure

Mahmure bir gün okula gelmedi. Bir hafta sonra, okul yolunda karşılaştım Mahmure’yle. Yanında kocaman bıyığı, kırlaşmış saçı, ütüsüz gri takımıyla adeta duman yığınını andıran bir adam oturmaktaydı.

Çocuk istismarını aklayanlara karşı hastane önünde eylem

EMEP, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde çocuk istismarı, erken yaşta evliliğe ve gebeliğe karşı basın açıklaması düzenleyecek.

GÜNÜN DİKKATİ: Gelinlik giydirilmiş oyuncak bebekler

Gelinlik giydirilmiş oyuncak bebeklerin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin konuşan Psikolog Aran bu tarz oyuncakların çocuk yaşta evliliklerin normalleştirilmesine sebep olduğunu söyledi.

GÜNÜN PROJESİ: “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor”

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi’nin “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesi başladı.

GÜNÜN KADINI: Theresa Kachindamoto

Yaşamını çocuk yaşta evliliği bitirmeye adamış bir kadını tanıyalım. Malavi lideri Theresa Kachindamoto, sahip olduğu yetkileri toplumundaki kadınların hayatlarını iyileştirmek için kullanıyor.

Kız çocuklarının hayatını karartmaya kimsenin hakkı yok!

13 yaşında zorla, kendinden çok büyük biriyle evlendirilen Gülseren Bahadır, müftülere nikah yetkisi veren tasarıya çok öfkeli: “Düşün kız çocuklarının yakasından” diye isyan ediyor.

Benim için her şey 15 yaşında başladı

Azerbaycan’dan gelen Nurgül, henüz 15 yaşındayken evlenmiş, 17 yaşında doğum yapmış... Yaşı tutmadığı için resmi nikahı yok. Bu yüzden hep kayıt dışı çalışmak zorunda...

İzmirli kadınlar ayakta!

İzmir’de kadınlar müftülere nikah yetkisi verilmesini kapsayan yasa tasarısını protesto etmek için bir araya geldi.

Küçük yaşta evlilik sömürü değil, kültürmüş!

Suriyeli kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesine Bezmiâlem Üniversitesi’nde hazırlanan bir raporda "kültürün bir öğesi" deniyor.