çocuk işçi

GÜNÜN ŞARKISI: Makina Yiyor Beni

Bugün 70’lerde seslendirdiği politik şarkılar ile tanınan Melike Demirağ’a kulak veriyoruz.

Çocuk işçi Harun’un hayali: ‘Para biriktirip okuyacağım’

Harun okula gidemeyen 1 milyon 495 bin çocuktan biri. Çalışıyor ve hayali okumak...

14 yaşındaki kız çocuğu çalışırken paketleme makinesine kapıldı

Çalıştığı fabrikada paketleme makinesine kıyafetini kaptıran Dicle Nur Selçuk (14), yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Sağlıkçı olma hayali, overlok makinesi hayatı: Çocuk işçi Medine

İstanbul’da İkitelli Mahallesi onlarca çocuğun bodrum katlarında çalışmak zorunda kaldığı mahallelerden biri. Medine de temiz hava, park ve okuldan mahrum olan çocuk işçilerden biri.

'En azından doktora gidebilmek, sağlıklı beslenebilmek istiyoruz'

Çocukluğundan beri yoksulluğun, şiddetin en ağır yüzünü yaşamış Cennet, çocuklarıyla daha iyi bir hayat yaşamak istediğini anlatıyor; asgari ücretin en az 5 bin lira olması gerektiğini söylüyor.

Kadınlar iş cinayetine kurban giden 13 yaşındaki Ula Kerem için sokağa çıktı

Tarsus Kadın Platformu paketleme işçisi olarak çalışan 13 yaşındaki Ula Kerem’in eşarbının iş makinesine takılması sonucu yaşamını yitirmesinin ardından eylem yaptı: Devlet çocuk işçiliğine son versin

Eşarbı makineye takılan 13 yaşındaki çocuk işçi hayatını kaybetti

Pandemide eğitime uzaklık, mültecilerin güvencesizliği, artan yoksulluk... Veriler çocuk işçiliğin en çok bu sebeplerle arttığını ortaya koyarken Mersin'de bir çocuk işçi daha hayatını kaybetti.

Çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa ve zayıf

İstanbul’da yapılan bir araştırmaya göre; çırak olarak çalıştırılan kız çocukları, yaşıtlarına göre daha kısa boylu ve düşük kilolu.

Henüz 15 yaşında bir işçi, hayal kurmayı dahi unutan bir çocuk: Nazlı…

Esenyalı Mahallesi’nde bir ailenin üç çocuğu çalışıyor. Evin abisi tersanede, ablası gıda fabrikasında, 15 yaşındaki Nazlı ise tekstilde, yine de yetmiyor gelir, giderleri karşılamaya...

Hak kağıt üstünde yük çocukların omuzunda!

Bugün Dünya Çocuk Hakları günü. Dünyadaki bütün çocukların eğitim, sağlık, yaşama, barınma hakkı var ancak Sinan bu haklardan yararlanamayan, eğitimden mahrum kalan milyonlarca çocuk işçiden biri.

Çocuk işçiler, salgınına rağmen sokaklarda çalışmak zorunda bırakılıyor

Batman’da Kovid-19 salgınına rağmen çalışmak zorunda bırakılan çocuklar, sokaklarda katı atık toplamayı sürdürüyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Çocuk işçiler günlük 20 liraya çalışıyor...

Mülteciler genelde haftalık usulü ve sigortasız çalışıyor. İşçilerin ücretleri yaşları, tecrübeleri ve ustalıklarına göre haftalık 200 TL’den başlıyor. Günlük 20 liraya çalışan çocuklar da var.

Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı 2018 Değerlendirme Buluşması

İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’de Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı 2018 Değerlendirme Buluşması’na ev sahipliği yapıyor.

AKP döneminde çocuk işçiliği yüzde 20 arttı

2018 yılının iktidar tarafından “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” ilan edilmesine rağmen çocuk işçiliğini önlemek bir yana daha da yaygınlaştı. AKP döneminde çocuk işçiliğinin yüzde 20 arttı.

GÜNÜN UTANCI: Haiti’nin unutulan köle çocukları

Haiti’de yoksul aileler, çocuklarını zenginlerin evlerine çalışmaları için veriyor. 300 bin çocuk kölelik koşullarında çalışıyor ve yaşıyor.

Sindirella’nın değil Suriyeli Sindra’nın hikayesi

16 yaşındaki Suriyeli Sindra okumak ve resim yapmak istiyor. Ama onun, sihirli değneğiyle balkabağını faytona, fareleri ata çeviren bir perisi yok..

Kayısı fabrikasında çocuk işçilerin ‘çocuk istismarı’ tartışması

Malatya’da bir kayısı fabrikasının paketleme bölümünde 16-20 yaş arası işçilerin makine gürültüsü arasında birbirine sesini duyurmaya çalışarak tartıştığı konu: İstismar!

GÜNÜN ÖYKÜSÜ: Kan

‘Makineler ilk defa Suna için durmuştu. Oysa Suna ne çok isterdi makinelerin kendisi için durmasını. Ayakta durmaktan uyuşan bacaklarını uzatıp biraz dinlenebilseydim diye ne çok düşünürdü…’

GÜNÜN RAKAMI: 5 yılda en az 319 çocuk işçi yaşamını yitirdi

Bugün Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. Türkiye’de ‘çocuk işçiliği ile mücadele’ planları gündeme geldiği 5 yıldan bu yana 319 çocuk iş cinayetlerine kurban edildi.

Çağlayan atölyelerinde büyüyen işçiler: Geleceğe dair hiçbir hayalimiz yok

Çocuk, genç, yaşlı, göçmen, mülteci... Sömürünün alabildiğine yoğunlaştığı Çağlayan’daki atölyelerde en çok duyulan söz ‘Yorgunum’. O yorgunluk işçileri hayal bile kuramaz hale getirmiş.