dini eğitim

İran’da İslam devriminin ardından eğitimin dincileştirilmesi: ‘Baskı altında itaatkar nesiller yetiştirilmek isteniyor’

İran’da İslam devrimin ardında eğitim sistemi de değişti. Eğitimin dincileşmesi ve çocuklar üzerindeki etkiyi İran'da uzun yıllardır rehber öğretmenlik yapan kadın eğitimci ile konuştuk.

İktidarın ‘kutsal ailesi’ için müfredat hazırlandı

Ortaokullarda ve liselerde 'Türk sosyal hayatında aile' dersi için müfredat hazırlanarak onaylandı. İktidar bu dersle gerici, baskıyı kabullenmiş ve içselleştirmiş bir nesil yaratacak.

Öğretmenlere seminerde din eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ara tatilde öğretmenlere verilen seminerlere din eğitimi ekledi. Eğitim-sen bu süreci " İktidarın eğitim alanına yönelttiği saldırılardan biri" olarak değerlendirdi.

Velilerin birliği dini dayatmayı püskürttü

Eğitimde gerici dayatmalar artarken İstanbul’da bir ortaokulda çocuklarına ‘seçmeli ders’ adı altında din dersi dayatılmasına veliler karşı çıkınca dayatma püskürtüldü.

ÇEDES bize ne söylüyor: Adım adım ‘dindar nesil’ projesi

MEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum İş Birliği Protokolü’ ile eğitim-öğretim Diyanet’in eline teslim.

Yaşamak için dergahtan ‘icazet’ almak…

Kadınların nasıl ve kime ibadet edeceklerini nasıl, koşullarda çalışacaklarına kadar karar veriyorlar. ‘Azla yetin patrona itaat et’ diyorlar.

Devlet okul öncesi eğitimi değil, dini garantiye aldı

Okul öncesi eğitimdeki çocuklara zorunlu din dersi kararını değerlendiren Dr. Tomris Cesuroğlu, dinde bahsedilen temaların 4-6 yaş arası çocukların anlayabilecekleri bir dönem olmadığını vurguladı.

Çocuk kanalında ölümü kutsayan yayın

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, ölümü kutsayan ve çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek olan Sessiz Şehit kamu spotunu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı'na sordu.

GÜNÜN RAKAMI: İmam hatip mezunu kadınların sadece yüzde 15’i Diyanette görevlendiriliyor

Mezun olduklarında Diyanet tarafından görevlendirilme ihtimalleri ancak yüzde 15 olan imam hatip liselerindeki kız öğrenci sayısı son 15 yılda 10 kat artarak 277 bine ulaştı.

Din dersine girmeyi istemeyen kızımın arkasında durduk, kazandık...

Hem ilkokulda hem de ortaokulda din dersine girmek istemeyen kızının dersten muaf olması için mücadele eden Gülbahar, velilere örnek olacak bir kararlılıkla nasıl harekete geçtiklerini anlatıyor.