direniş

‘Kadın dostu’ sermayeden eşitlik çıkar mı?

Parıltılı ışıkların ardındaki kadın emeği sömürüsünde sermaye ‘kadın dostu’ postuna sarılırken, İşçi Naime’nin talepleriyle Patron Arzu’nun istekleri aynı mücadele potasında eritilebilir mi?

Özak Tekstil direnişi 5. gününde: Yasak da olsa direnişimiz sürecek

İnsanca çalışma koşulları için iş durdurarak direnişe başlayan Özak Tekstil işçilerinin mücadelesi 5. günde sürüyor. Jandarma fabrikaya giden yola barikat kurdu. İşçiler ‘Vazgeçmeyeceğiz’ dedi.

Sendika hakları için direnen Maya Mekanik işçileri: İşimizin başına sendikalı olarak dönmek istiyoruz

Birleşik Metal-İş üyesi Maya Mekanik işçileri, sendika haklarının tanınması talebiyle iş bırakmıştı. İşten atılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Mücadele eden işçiler kazanacak, örgütlü mücadele kazanacak

Adana’da MarBit Konfeksiyon’da patronun fabrikayı kapatarak alacaklarını gasbetme girişimine karşı mücadele eden ve direnişleri kazanımla sonuçlanan kadın işçilerden biri yazdı.

Hakları için direnen MarBit işçileri kazandı

Adana’da MarBit Konfeksiyon’da patronun fabrikayı kapatarak alacaklarını gasbetme girişimine karşı mücadele eden işçiler kazandı.

Mar&Bit işçileri LC Waikili’yi boykota çağırdı: Patron iflas diyor, 2 milyonluk arabaya biniyor

Adana’da tazminat hakları gasbedilmek istenen depremzede Mar&Bit işçileri, firmanın iş yaptığı LC Waikiki önünde eylem yaptı.

Depremzede, işçi, öğrenci kadınların 8 mart talebi: İnsanca yaşamak, insanca çalışmak…

Depremzede, öğrenci ve işçi kadınlar 8 Mart’a giderken yaşadıkları sorunları ve ortaklaşan taleplerini anlattı.

MATA işçileri direnişlerini sürdürüyor: İnsanca muamele görmek istiyoruz!

Yıllık cirosu 650 milyon dolara çıkan Mata fabrikasının işçileri insanca yaşamak ve insanca koşullarda çalışmak talebiyle direnişte. İşçiler yok sayılmaya karşı onur mücadelesi verdiklerini söylüyor.

Zehirlenmek istenen işçi kadınlar Barutçu patronu hakkında suç duyurusunda bulundu

Barutçu Tekstil’de sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan işçilerin bulunduğu yere patronun amonyak dolu tankları ağzı açık şekilde bırakmasına karşı suç duyurusunda bulunuldu.

Borbet kadınları: Solingen Borbet’te işten atılan işçilerin eşlerinin dayanışması

600 işçinin çalıştığı yani 600 ailenin geçim sağladığı jant firması Solingen Borbet şaibeli biçimde iflas kararı vermişti. İşçiler ve aileleri 18 gündür direnişte.

Nazlı: Göçle değişen yaşam, direnişle güçlenen direnç

Bir taraftan işçi direnişi içinde gelişen bilinci, diğer taraftan hayatın getirdiği çeşitli yükleri omuzlamanın olgunluğu ile daha güçlü bir kadın haline gelmiş Nazlı.

ETF Tekstil işçileri: Zafer direnen emekçinin oldu!

Direnişlerini 79’uncu günde kazanımla sonlandıran ETF Tekstil işçileri, bu mücadelenin Türkiye işçi sınıfı açısından da önemli bir adım olduğunun altını çiziyor.

Davullarla, halaylarla işimize geri döneceğiz…

‘Biz suç işlemiyoruz, işimizi geri istiyoruz, daha iyi şartlarda çalışmak, insan gibi yaşamak istiyoruz... Biz üreten, emek veren değil miyiz? Neden sesimiz duyulmuyor?’

Technomix işçisi kadınlar çocuklarının dünyayı düzeltecek ellerini işliyor bir dantel gibi

Technomix işçisi kadınlara dayanışma ziyaretinde bulunan Bursa Ekmek ve Gül’den Ezgi Cansel direnişten izlenimlerini ve kadın işçilerle sohbetini yazdı: ‘Bitmedi daha sürüyor o kavga ve bitmeyecek…’

ETF Tekstil patronu mal kaçırmaya devam ediyor

Alacakları için 56 gündür direnen ve fabrika önünden ayrılmayan ETF Tekstil işçileri yine polis engeliyle karşılaştı.

Technomix grevinden kadın işçiler: Emeğimizi küçük görenler, direnişimizin büyüklüğüne baksınlar!

TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 5 Ağustos’tan beri grevde olan Technomix fabrikasında çalışan işçiler emeklerinin karşılığını istiyor.

ETF direnişi 27. gününde: Borçlarımız artıyor, haklarımızı istiyoruz

ETF Direnişinin 27. gününde işçiler direniş alanından seslendi: Bu mücadeleyi birlikte büyütelim, dayanışmaya ihtiyacımız var.

Son dönem işçi direnişlerinde kadınlar daha görünür| Tüm engellere rağmen, tüm engellere karşı

Farplas, ETF Tekstil, Asen Alüminyum, Acarsoy Tekstil... Kadınlar pek çok engellere rağmen ama bir yandan da bu engellere karşı direnişlerde dümene geçiyor.

Ekmek ve Gül’den ETF işçilerine dayanışma ziyareti: Bu mücadeleyi her yerde büyüteceğiz

Ekmek ve Gül direnişlerinin 6. gününde olan ETF işçilerini ziyaret etti: ETF direnişinin kazanması için mahalle mahalle, fabrika fabrika, işyeri işyeri anlatacağız burada yaşananları…

Asen Alüminyum işçisi kadınlar: Haklı bir direnişteyiz, hakkımızı istiyoruz

Asen Alüminyum’da Birleşik Metal-İş’e üye olan ve işten atılan 70 işçi direnişlerini sürdürüyor. İşten atılan kadın işçiler de sendikalı çalışmak ve insanca yaşayabilecek bir ücret almak istiyor.