DİSK

DİSK: Dayanışmayla ayaktayız, örgütlenerek değiştireceğiz!

DİSK Kadın Komisyonu Beşiktaş İskele Meydanı’nda 8 Mart açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ‘Dayanışma değiştireceğiz’ dedi.

'Artık yeter geçinmek istiyoruz!'

Geçim sıkıntısına, zamlara karşı işçi ve emekçiler DİSK'in çağrısıyla İstanbul Kartal Meydanı'nda yapılan mitingde buluştu.

DİSK’ten İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz!

Türkiye’nin ilk imzacı ülke olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10. yıl dönümünde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı.

DİSK: İstanbul Sözleşmesi için omuz omuza mücadeleye devam!

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Cumhurbaşkanı kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepki gösterdi.

TTB, KESK, DİSK ve TMMOB’den 8 Mart çağrısı

TTB, KESK, DİSK ve TMMOB, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ilişkin yaptığı ortak açıklamada, kadınları haklarına ve hayatlarına sahip çıkmak için 8 Mart alanlarına çağırdı.

DİSK-AR: Kadın işgücü yüzde 8 kadın istihdamı yüzde 6.3 azaldı

TÜİK Ekim 2020 Hanehalkı İşgücü Araştırması’ndaki resmi işsizlik oranının gerçeği yansıtmadığına dair rapor yayımlayan DİSK-AR, salgının en çok kadın istihdamını etkilediğini gözler önüne serdi.

DİSK-AR: Kadınların yarısı asgari ücret ve daha düşük ücretlerle çalışıyor

DİSK-AR’ın hazırladığı ‘Salgın Günlerinde Asgari Ücret Gerçeği Araştırması’nda kadın işçilerin yarısının asgari ücrete ya da asgari ücretten daha düşük bir ücrete çalıştığına dikkat çekildi.

DİSK: Şiddet salgınına karşı yaşasın kadın dayanışması!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü'nde DİSK Genel Merkezi önünde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından bir açıklama yapıldı.

Gıda İş 25 Kasım açıklaması yaptı: Şiddet her yerde, çözüm örgütlü mücadelede

DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak, 25 Kasım kapsamında yaptığı açıklama kadınlara seslenerek, şiddete karşı birlikte mücadele etme ve örgütlenme çağrısı yaptı.

Kadıköy Belediyesi’nde çalışan DİSK’li kadınlar taleplerini dile getirdi

Toplu İş Sözleşmesi öncesi açıklama metni paylaşan Kadıköy Belediyesi çalışanları taleplerini dile getirirken çağrı yaptı: ‘Taleplerimize hak veren herkesi sesimize ortak olmaya davet ediyoruz.’

DİSK, KESK, TTB, TMMOB: Çalışma hayatında kadına yönelik ayrımcılığı reddediyoruz

DİSK Kadın Komisyonu, KESK Kadın Meclisi, TMMOB Kadın Çalışma Grubu ve TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, 1 Mayıs dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

DİSK Kadın Komisyonundan kadına yönelik şiddete karşı 5 talep

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Kadın Komisyonu koronavirüs salgınıyla birlikte ev içi şiddetin artmasına karşı taleplerini sıraladı.

Kadınların koronavirüse yakalanma riski daha mı fazla?

Mekanlar, virüsün bulaşmış olduğu kişilerle temas ihtimalleri, virüse maruz kalma biçimleri, sıklığı ve yoğunluğu açısından kadınlar salgından daha çok etkileniyor.

Uluslararası sendikalar Arzu Çerkezoğlu’ya dayanışma mesajı gönderdi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı bir konuşma nedeniyle yarın hakim karşısına çıkacak. Uluslararası sendikalar yayımladıkları mesajlarla Arzu Çerkezoğlu’ya destek verdi.

DİSK’in ilk kadın Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu oldu

Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in kurulduğu 1967’den bu yana seçilen ilk kadın Genel Başkanı oldu.

Türkiye’de kadın işçi gerçeği: Ayrımcılık ve güvencesizlik

DİSK’in ‘Türkiye’de Kadın İşçi Gerçeği’ raporuna göre Türkiye’de her 10 kadınlar 3’ü çalışıyor. Çalışan kadınların yarısı da kayıt dışı, düşük ücretle ve kötü koşullarda çalışıyor.

23 Nisan'a çocuklar yine acı bir tabloyla giriyor

Türkiye'de 2 milyon çocuk işçi var ve çocukların büyük bir kısmı kayıt dışı olarak çalışıyor. Çırak olarak çalışan çocuklarsa 'çocuk işçi' olarak görülmüyor ancak bir işçi kadar ağır işlere koşturuyor