diyarbakır

İpek Gülşen: Tahliye kararı ‘arkamda devlet var’ sözünü doğruladı, hayattayken sesimi duyun

‘Arkamda devlet var’ diyerek tecavüz girişiminde bulunan Baran Kızıl’ın tahliyesine tepki gösteren İpek Gülşen, ‘Tahliye kararı ‘arkamda devlet var’ sözlerini doğruladı. Hayattayken sesimi duyun’ dedi

Diyarbakır’da asgari ücretle çalışan kadın işçiler: Hiçbir şey alamıyoruz

Son 5 yılda yaklaşık 30 fabrikanın faaliyete geçtiği, 40 fabrikanın da 2023 yılına kadar faaliyete geçmesi beklenen Diyarbakır’da tekstil işçisi kadınlar anlatıyor…

Bizi biz yapan şey masallar

Bir masal derleyicisi ve anlatıcısı olan Suna Çelebi, masal dinletisinin çıkış noktasının birçok kadının gerçekliği olduğunu gösteriyor bize.

Jiyan Semt Pazarından kayyıma tepki: Kadınları eve göndermek istiyorlar

Kayyumun verdiği sözlere rağmen, Jiyan Semt Pazarına erkek pazarcılar hâlâ geliyor ve kadın pazarcıları ‘Kan dökeceğiz’ diyerek tehdit ediyor. Kadın pazarcılar ise ‘Mücadeleye devam edeceğiz’ dedi.

Dicle Ekmek ve Gül buluşmasının gösterdikleri: Umudumuz birlikteliğimizde

8 Mart öncesi Dicle Ekmek ve Gül Grubu olarak yaptığımız buluşma bize yalnız olmadığımızı bir kere daha hatırlattı.

İş yok, veresiye defterleri kabarık, kadınlar yardıma muhtaç!

Diyarbakır Suriçi’nde görüştüğümüz kadınların yoksulluk hikayeleri iktidarın söylemlerini yalanlıyor. Anzele’nin yoksul kadınları, "Ne ekonomisi, ekonomi mi kalmış?" diyor.

Remziye Yoldaş’ı katleden sanığa müebbet hapis istemi

Remziye Yoldaş’ı katleden sanık Veysi Yoldaş’ın yargılandığı davada mahkeme sanığa, ‘kasten öldürmekten’ müebbet hapis cezası istedi.

'Nöbet tutamaz raporu' olduğu halde nöbet tutturulan hemşire bebeğini kaybetti

Diyarbakır’da riskli gebelik geçirdiği için nöbet tutamaz raporu verilen hemşire, zorla nöbet tutturulunca bebeğini kaybetti.

‘Kumalığa’ zorladığı 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı öldüren Arslan Karakaş 161 gün sonra teslim oldu

Evlilik dayatmasını kabul etmediği bahanesiyle 16 yaşındaki Emine Karakaş’ı katleden Aslan Karakaş, 161 gün sonra jandarmaya teslim oldu.

Diyarbakır'da kadınların yürüyüşüne polis barikatı engeli!

İstanbul Sözleşmesi için yürüyüş yapmak isteyen Diyarbakırlı kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz’ pankartı açarak engellemeleri protesto etti.

Kuzeninin ‘kumalığı reddettiği için’ vurduğu çocuk 138 gün sonra yaşamını yitirdi

Diyarbakır’da 37 yaşındaki kuzeni Aslan Karakaş tarafından ‘kuma alınmak istenen’ ve reddedince vurulan 16 yaşındaki kız çocuğu, 138 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Yıllardır şiddet gören Kaplan: Sesimiz öldükten sonra duyulmasın

Boşanma aşamasında olduğu Tarık Kaplan’ın saldırısı sonucu ağır yaralanan Nurcan Kaplan, ‘Kadınların sesi öldükten sonra duyulmasın’ diyerek, failin tutuklanmasını istedi.

Jiyan Semt Pazarı’na 400 erkek pazarcı alımı tepkiler üzerine iptal edildi

Kadın pazarcılara özel olan, 258 kadın esnafın çalıştığı Jiyan Semt Pazarı'nın 400 erkek pazarcıya da açılması kararından tepkiler üzerine vazgeçildi.

Diyarbakırlı kadın pazarcılar: Bırakın da kadınlar evine ekmek götürsün

BDP’li Belediye döneminde kurulan Jiyan Kadın Pazarı, kayyum sonrası erkeklere de açıldı. İhtiyaç sahibi kadınların sırada beklediğini söyleyen kadın pazarcılar, ‘Kadınlar yok sayılıyor’ dedi.

Yasaklar köylü üreticiyi vurdu: Sultan’ın yoğurt ve peyniri elinde kaldı!

Koronavirüs salgına yönelik yasaklardan dolayı izin alamayan Diyarbakır’ın Kuyuluhöyük köyündeki Sultan, ürettiği yoğurt ve peyniri kent merkezine getirip satamıyor.

Evli bir erkeğin evlilik dayatmasını reddeden 16 yaşındaki E.K. yaşam savaşı veriyor

15 yaşındaki E.K., evlilik dayatmasını kabul etmediği akrabası Aslan Karakaş tarafından vuruldu. E. 16 yaşına hastane yoğun bakımında girerken, anne Nurcan Karakaş adalet istedi.

Kadın çalışmalarında yer alan Birsen Güneş: İstanbul Sözleşmesi’nde vazgeçmeyeceğiz

Belediyelere kayyum atanmasıyla kapatılan kadın merkezlerinden biri olan Amîda Jîn Kadın Danışmanlık Merkezinin çalışmalarında yer alan Birsen Güneş, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’ dedi.

Handan, zorlu bir yaşama karşı mücadele etmeyi seçmiş

2 çocuk annesi 28 yaşındaki Handan Volkan, okumayı çok istemesine rağmen üniversiteyi bırakmak zorunda kalmış. Örgü, dantel işleri ile yapan Volkan, ‘Biz kadınlar her şeyi başarabiliriz’ diyor.

Mutlu Kaya: Hayatımı geri istiyorum

Mutlu Kaya, 5 yıl önce Veysi Ercan tarafından öldürülmek istendi, felç kaldı. Ablası ve avukatı da katledildi. Hayata tutunan Mutlu Kaya, tedavisi ve ablasının davası için dayanışma çağrısı yapıyor.

Zorla evlendirilmeye karşı çıkan Sariye’nin faillerine 11 yıl sonra ağırlaştırılmış müebbet

Hakkari’de 11 yıl önce zorla evlendirilmeye karşı çıkması üzerine kendisinden bir daha haber alınamayan Sariye Çetin davasında 7 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.