doğum borçlanması

Türkiye’nin kadınlara doğum borçlanması hakkı borcu var!

Doğum borçlanmasında aranan ‘önce sigorta’ koşulunun kaldırılması, Anayasa ile güvence altına alınmış ‘eşitlik ilkesi’ gereği, Türkiye’nin kadınlara borcudur.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin: Kadınlara koşulsuz doğum borçlanması yapabilsin

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, kadınların sigorta girişlerinden önceki doğumlar için de borçlanma yapabilmelerine olanak sağlayan bir yasa değişikliği teklifinde bulundu.

Staj sonrası sigorta öncesi doğumlar emekliliği öne çekebilir

Staj girişi sonrası, normal sigorta girişi öncesi doğumu olan kadınlar, doğum borçlanması yaparsa, sigorta başlangıç tarihi borçlanma süresi kadar öne çekilir.

Kadın işçilerin emeklilik koşulları

Kadın işçilerin emeklilik koşulları, sigorta başlangıç tarihine göre değişir. Kadın işçilerin emeklilik koşulları ile ilgili detaylar yanıtımızda.

Emeklilikte yaşa ve AKP’ye takılan kadınlar

Türkiye’de bugün 50’li yaşlardaki birçok kadın emeklilik için gereken yaşı doldursa bile primleri eksik olduğu için emekli olamıyor. Acilen düzenleme gerek.

Emeklilikte prime takılan kadınlar!

Geç yaşta sigorta girişi yapılan kadın işçiler, emeklilik yaşını doldursa bile prime takılabiliyor. Ancak bazı koşullarda emekliliği öne çekmek mümkün olabilir.

Sigortadan önceki doğumlara borçlanma yok

Sigorta girişi öncesinde doğan çocuklar için doğum borçlanması yapma hakkı yok. Bu konuda yeni bir çalışma da yok. Oysa çok sayıda kadın bu hakkı istiyor ve bekliyor!

İsteğe bağlı iştirakçilikte doğum borçlanması dikkate alınmaz

1 Ekim 2008’den önce ilk kez memur olup sonra memuriyetten ayrılanlar 10 yıl hizmetleri varsa isteğe bağlı iştirakçi olabilir. Ancak borçlanılan süreler dikkate alınmaz.

Doğum borçlanması ile emekli olmak mümkün

Her gün bu köşede işçi kadınlar soracak, Ekmek ve Gül yanıtlayacak. Siz de sorularınızı gönderin, uzmanımız Onur Bakır yanıtlasın.

Doğum Borçlanması ile nasıl emekli oluruz?

Emeklilik hakkının ne kadar hayati olduğunu 61 yaşındaki Hava, üç kuruş para için inşaatta tuğla taşırken canından olduğunda bir kere daha anladık. İşte tüm ayrıntılarıyla doğum borçlanması...

GÜNÜN SORUSU: Var mı doğum borçlanması için dava açacak?

Kadınlara da sigorta girişinden önceki doğumlar için borçlanma hakkı tanınmalı; kadınların emeklilik hakkı önündeki tüm engeller kaldırılmalı diyorsan...

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlanması (3)

Erkekler, sigorta girişinden önce yaptıkları askerlik için borçlanma hakkına sahip. Kadınlar ise sigorta girişinden önce yaptıkları doğum için borçlanamıyor. Bu, adaletsizlik değil de ne?

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlanması (2)

Doğum borçlanmasının koşulları ne? Doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır? Doğum borçlanması için yapılacak ödeme tutarı nedir? Emekli aylığı hemen bağlanır mı?

DOSYA: Kadınların emeklilik hakkı ve doğum borçlanması (1)

Doğum borçlanması yine gündemde... Emekli olmak için gereken yaşı doldurdunuz. Ama prim gün sayısını dolduramadığınız için emekli olamıyorsunuz! Peki doğum borçlanması yapabilir misiniz?