dul ve yetim maaşı

Dul aylığı alan emekli aylığı da alabilir

Sigortalı çalıştığı sırada dul aylığı alan kadın işçi emekliye ayrıldıktan sonra da hem dul aylığı hem emekli aylığı alabilir. Dul aylığı emekli olunca değil evlenince kesilir.

SSK’lı baba ve eşten çift aylık alınamaz

Vefat eden eş ile anne-baba aynı sigorta statüsüne sahipse, çift aylık olanaklı değil. Eğer farklı sigorta statüsü söz konusuysa, ölüm tarihlerine bakılır ve çift aylık bağlanabilir.

KESK’li kadınlardan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına tepki

KESK’li kadınlar, Binali Yıldırım’ın yaşlı ‘erkekler evlenemiyor, sosyal yardımlarda ayarı tutturmalıyız’ sözlerine tepki gösterdi.

Sosyal devletin ölçüsü ne ola ki!

Devlet sosyal yardım için ‘çok mu abarttık’ demeye, kadınlara verdiği üç kuruşa göz dikerek başladı, şaşırmadık. Yıllarca kocanın kahrını çekmiş, sonra kocası ölmüş kadına ‘git evlen’ demek ne demek!

Dul ve yetim aylığı kadar başınıza taş düşsün!

Ekonomik krize karşı dul ve yetim aylıklarının kaldırılmasını öneren Prof. Dr. Ergün Yıldırım’a iki çift lafımız var. Cinsiyetçiliğiniz ve cehaletiniz yarışıyor!

SSK emeklisi kadın SSK’lı babasından yetim aylığı alamaz

SSK emeklisi kadın, SSK emeklisi babasından yetim aylığı alamaz. Yetim aylığı ancak babanın Emekli Sandığı emeklisi olması halinde bağlanır.

Emekli kadının babasından yetim aylığı alması ancak bir koşulda mümkündür

Emekli aylığı alan kız çocuğu, babasından yetim aylığı alamaz. Tek istisna, kız çocuğunun SSK ya da Bağ-Kur’lu, babanın Emekli Sandığı emeklisi olmasıdır.

Biz ‘adamsız’ yaşayamaz mıyız?

Kadınlar için verilen her hakkın ‘gereksizliği, fazlalığı’ bir biçimde ifade ediliyor ve kadınlara ‘adamsız’ bir yaşam da çok görülüyor... Ama artık yeter!

GÜNÜN CİNSİYETÇİSİ: ‘Dul aylığı kesilsin, kadınlar emeklilerle evlenmek zorunda kalsın’

Kadınların nafakasından, doğum iznine, çalışma hakkına her şeyin tırpanlandığı memlekette, sıradan bir adamın ‘dul aylığına’ göz dikmesinden “olağan” bir şey var mı? Onlar ister, Ak Parti yapar!

Dul ve yetim, aylık oranı kadar ikramiye alıyor

İktidar, dul ve yetime de bayram ikramiyesi verileceğini söylemişti. Ancak söylenmeyen bir gerçek var: Dul ve yetimler, aylık oranı kadar ikramiye alıyor.

Emekli aylığı dul aylığına engel değil

Kendi sigortalı çalışan ya da emekli olmaya hak kazananlar da, dul aylığı alabilir. Dul aylığı için prim ödenme koşulu aranır. Bu koşul, eşini kaybeden kadınları mağdur etmektedir.

Gıdım gıdım gasp: Dul ve yetim maaşları

Birçok kadının tek güvencesi olan dul ve yetim aylığı ile ilgili neler biliyoruz? Örneğin bu maaş devlet tarafından zamanla nasıl tırpalandı bir bakalım mı?