Ekmek ve Gül dergisi mayıs 2023 sayısı

Ekmek ve Gül dergisi Mayıs 2023 sayısı

Bir sarmaşık gibi ince ince, büyüttüğümüz mücadelemizi daha da ileriye taşıma, barışı, kardeşliği, beraberliği her bir yana sarmaya devam ediyoruz...

Yeni bir yaşam başlasın diye…

Ne tek adama, ne de tek adamlara tahammülümüz kalmadı. Çalışma yaşamından toplumsal yaşama kadar her alanda söz sahibi olmaya, eşitliğin, demokrasinin hayata geçirilmesine ihtiyacımız var.

Umut var değiştirmeye, yenilenmeye, birlikteliğe…

Bir tarafta bizler, bir tarafta karanlık. Önümüzde sandık var. Biz seçimimizi hangisinden yana kullanacağımızı biliyoruz. Mücadelenin yeni başladığını da...

‘Kazanmanın yolunu 1 Mayıs alanında gördüm’

‘Üreten bizlerin değeri ne zaman anlaşılacak? Hakkımızı ne zaman alacağız? Bence sesimizin daha yüksek çıkması gerekiyor. Bence hakkımızı alana kadar her gün 1 Mayıs gibi olmalı.’

1 Mayıs 2023: ‘Patates soğan, güle güle Erdoğan’

Bu seçim kapitalist düzene karşı mücadelede nihai bir son değil, o sona giden yolda yolumuza çıkan engeli kaldırmak için önemli bir adım sadece.

Yan yanayken değiştirecek gücümüz var

Tek adam rejiminden kurtulmak ilk hedefimiz. Seçim günü ve sonrasında da birlikteliklerimizi sürdürmek, yan yana gelmeye devam etmek bir o kadar önemli.

‘Tenceremizi kim doldurursa oyumuz ona’

Ankara Batıkent’te kimi işinden şikayetçi, kimi ücretinden, kimi işsizlikten. Görünen o ki birçok kişide biriken şey hoşnutsuzluk.

Fabrikadan fabrikaya, komşudan komşuya: Tek adam gidecek, biz kazanacağız

İstanbul’da işçi ve emekçilerin yoğun yaşadığı Esenyurt’ta kadınların seçim tartışmaları sürüyor. Kadınlar tek adamı göndermeye kararlı ama “Ya gitmezse?” diye de kaygılılar.

Antepli kadınlar yoksulluktan, ayrımcılıktan bıkkın adalet ve eşitlik istiyorlar

Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Sevda Karaca ile Antep’in pek çok mahallesinde kadınlarla yan yana geldik. Kadınlar içerisinde öfkeyle birlikte değişim isteği, heyecan ve umut da büyüyor.

‘Sınava hazırlanırken takı yapıp satıyorum’

Akdere Mahallesi’nde açılan kadın seçim bürosunda tanıştığımız Ayşe’nin, söyleyecek sözü var ve Ekmek ve Gül aracılığıyla ülkenin her yanından kadınlara duyurmak istiyor.

AKP’li yıllarda gasbedilen yasal haklar

AKP’li yıllarda kadınların haklarını gasp etmeye dönük yapılmak istenen pek çok yasal değişikliklerden en öne çıkanlarına bakalım.

AKP’nin 21 yılında emek sömürüsü, hak gaspları ve mücadele tablosu

AKP'li yıllarda neler yaşadık gelin birlikte hatırlayalım...

AKP’li yıllarda kadına yönelik şiddet

Bu iktidar döneminde kadınlar en çok, şiddet gördüğü için ayrılmak ya da boşanmak üzere harekete geçtiğinde mağdur edildi. 2022 yılında 334 kadın uzaklaştırma kararı olmasına rağmen öldürüldü.

Tek adamlaşan dünyada illüzyonu bozan kadınlar

Tüm dünyada sağcı hükümetler, halkın yaşadığı ekonomik sorunlardan, bu sistemin temsilcisi olarak kendileri sorumlu değil de kıskanç dış güçler, göçmenler sorumluymuş gibi konuşuyorlar.

İstanbul üniversitesinden genç kadınlar: YÖK, YÜK değil, demokratik, güvenli bir yaşam istiyoruz

İstanbul Üniversitesinde kadınlar birçok kampüste olduğu gibi seçimi tartışıyor. Kadınlar yaşadıklarının bilincinde, değiştirmeye hazır ve kararlı.

Gençler değişim istiyor ama nasıl olacak?

Lise öğrencisi ya da ilk oyunu kullanacak üniversite öğrencileri ile buluştuğumuzda fikirler farklılaşsa da ortaklaşan tek şey değişim isteğiydi.

Bandırma Hafsa Sultan Kız Meslek Lisesinden notlar: Eğitim eşitsiz, çalışmak zorunlu

Meslek lisesinde öğrenim gören bir arkadaşımız, 10.sınıfta alkollü mekanlarda staj görürken öğrencilerin uğradıkları türlü tacizleri, eğitimde bariz eşitsizliği anlatıyor…

Haklarımızın tartışmaya açılması kabul edilemez

İlk defa oy kullanacak üniversite öğrencisi genç bir kadın düşüncelerini yazdı.

Tek adama oy yok çünkü…

İstanbul’un emekçi semti Esenyalı’dan daha önceden AKP’ye oy veren kadınlar neden bu seçimlerde tek adama oy vermeyeceklerini anlatıyorlar…

Uyku bozukluğu üzerine notlar: Depremin sebep olduğu uykusuzlukla ne yapalım?

Yaşanan deprem sonrasında stres, kaygı ve korkunun, bölgede ve dolaylı olarak etkilenmiş kişilerde uyku problemlerine yol açtığını söyleyebilmek mümkün. Peki ya buna karşın ne yapabiliriz?