ekonomik kriz

Kadın kadına ekonomi sohbetleri

İzmir Balçova’da yan yana gelen kadınlar dertlerini döktüler, ekonominin gidişatının kendilerine etkilerini anlattılar…

Tarım işçileri yevmiyelerde artış istiyor

Fahiş zamlar emekçilerin yaşamını zorlaştırıyor. Günlük 150 lira yevmiyeyle çalışan tarım işçilerinin durumu ise daha zor.

Çocuğumun üniversiteyi kazanmasına sevinemedim!

Bize 3 çocuk doğurun diyenler hani nerede? 3 çocuğum var ve çocuklarımı temiz, düzenli yetiştirmekte zorlanıyorum. Üstelik babasız büyütüyorum, bazen yokluğa yoksulluğa isyan ediyorlar baş edemiyorum.

Kiralar artıyor, nasıl ödeyeceğimizi kimse düşünmüyor!

Dersim’de yaşayan bir üniversite öğrencisi ve bir yeni mezun genç kadın ile yaşadıkları barınma sorununu anlattı.

Zengine hazineden para, emekliye zırnık!

Cumhurbaşkanı’na sefalet içinde yaşam savaşı veren emeklilerin tepkisi büyük. Emekli olabilmek için büyük savaş vermiş Ayşe* ve Sadife Utku anlatıyor…

‘Okullarda bir öğün ücretsiz yemek’ kampanyası kapsamında Gebze’de stant

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinin, öğrencilerin okullarda bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek hakkının devlet tarafından karşılanması için başlattığı kampanya sürüyor.

Yeniden inşa edemeyeceğim duvar yok…

Okumak için çalışmak zorunda kalan kadın öğrenciler sadece yoğun temponun altında değil, aynı zamanda giyimlerine karışılması gibi baskıların da altında eziliyorlar.

Ne yapacaksınız seneye ev işini?

Yan yana gelmiş beş altı kadın sohbet ederken bir soru atılıyor ortaya, suratlarda belli belirsiz bir mimik, herkes birbirine bakıyor…

Her şeye zam gelirken ücretler yerinde sayamaz! Ek zam… İnsanca yaşam… Hakkımız!

Emekçiler sadece ücretlerine zam talebiyle yetinemez, bu talebin iktidarın ekonomi politikalarına karşı mücadeleyle birleşmesi gerekir.

Edilecek şükür mükür kalmadı!

Kendi halimize, alım gücümüzün yerlerde sürünmesine mi üzülelim, küçük esnafın gözümüzün önünde yok olup gitmesine mi, bilemedim. Demek ki bir şeyleri hep beraber değiştirmenin zamanı gelmiş…

Ücretini alamayan yemekhane işçisi bir kadın: Şiddet mağduruyum, tehdit alıyorum, bu ücrete ihtiyacım var

Eyüp Devlet Hastanesi yemekhanesinde çalışan taşerona işçiler ‘para yok’ gerekçesiyle ücretlerini alamıyor. Şiddet mağduru olup bu ücrete ihtiyacı olan kadınlar ‘Yaşamımızı nasıl sürdüreceğiz’ diyor.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformundan ‘Geçinemiyoruz’ eylemi

‘Yoksulluk derinleşiyor, yükü yine en çok kadınların omuzlarına yükleniyor. Krizi biz çıkarmadık faturasını da biz ödemeyeceğiz!’ Diyen Eskişehir Demokratik Kadın Platformu sokağa çıkıyor.

‘Ayakta kalabilmek için her şeyden kıstık,  daha ne kadar kısabiliriz?’

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yaşayan 2 esnaf biri emekli 3 kadın, geçinebilmek, dükkanlarını döndürebilmek için her şeyden kıstıklarını söylerken, geleceklerinden de endişeli.

İzmir'de kadınlar zamları protesto etti: Krizi biz yaratmadık, bedelini de ödemeyeceğiz

İzmir Kadın Platformu, gelen zamlara karşı ‘Geçinemiyoruz. Krizi biz yaratmadık, bedelini de ödemeyeceğiz’ diyerek basın açıklaması yaptı.

Pazardaki kadınlar isyanda: Bir maydanoz bir dereotu 5 lira olursa ne yapacağız

Ankara Yenimahalle semt pazarında hayat pahalılığına, zamlara dair mikrofon uzattığımız kadınlardan bir dokunduk bin ah işittik. Pazar boşken, esnaf satış olmadığından yakınıyordu.

‘Halk ekmek kuyruğunda kirpiklerim dondu’

Asgari ücret hatta daha altında ücretlerle ev geçindirmeye çalışanların yoğun yaşadığı Tuzluçayır gibi mahallelerde geçinmek büyük sorun. Her sohbet faturalara, geçim derdine bağlanıyor.

Karşıyaka’da zamları konuştuğumuz kadınlar: Bir araya geleceğiz ki birlikte ayağa kalkalım

Zamların hayatlarına nasıl yansıdığını konuştuğumuz Karşıyaka’da kadınlar, her şeyden kısarak yaşamaya çalıştıklarını söylerken, birlikte mücadele edilirse ayağa kalkılabileceğini dile getiriyor.

BORKAD: Krizin tüm yükünün üzerimize yıkılmasını kabul etmiyoruz

İzmir Bornova'da kadınlar, zamlara karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. ‘Zamlar geri alınsın’ diyen kadınlar, ‘Krizin yükü patronlara’ diye seslendi.

‘Sen annesiyle yaşayan yazılı çevirmen değildin 3 gün öncesine kadar’

Serbest çevirmen olacak çalışan Zeynep’in yaşamı pandemi ile birlikte tepetaklak olmuş. Şimdi geleceğe dair ciddi kaygılar taşıyan Zeynep bunun da dayanışma ile aşılacağını düşünüyor.

Bu çadırın altında çok hikaye var

Çiğli Flamingo Kadın Kooperatifinin düzenlemiş olduğu Kadın Üretici Pazarı yan yana geldikçe çoğaldıkları, az bir soluklanıp nefes aldıkları yer kadınlar için.