emeklilik hakkı

73 yaşındayım, hâlâ çalışıyorum…

‘Bu ekonomik kriz hayatımızdan hiç gitmedi ama hayata bir şekilde tutundum. Hâlâ merdiven temizliğine gidiyorum, çocuklarıma ben bakıyorum.’

Emeklilik kalbimizde bir yaradır!

Ankara’dan Filiz ve Serpil, Adana’dan Şenay, Aydan ve Ayşe’nin anlattıkları, kadınlar için emeklilik hakkının nasıl ‘hayal’ haline getirildiğinin somut örnekleri…

‘Emeklilik hakkımız yok, susarsak çocuklarımızın da olmayacak!’

15 yıldır ev işçiliği yapan Elif, kendi gibi yüzlerce kadın tanımış, sadece bir ev işçisi biliyor emekli olabilen. Emeklilik hakkını gasbedecek istihdam paketine tepkisi büyük, bir de çağrısı var.

Yeni İstihdam Paketi ve kadın işçilere yansıması

İstihdam paketinde kadın işçileri ne bekliyor? Demokrasi İçin Hukukçulardan Avukat Elif Yetigin’le konuşuyoruz.

TYP’liler 81 ilde örgütlenmeye başladı: ‘Güvenceli bir iş için birleşiyoruz’

TYP’li kadınlar anlatıyor: ‘TYP’de çalışıp 9 ay sonra işten çıkarılıyoruz. Kızlarım harçlık istediğinde veremiyorum bu da beni çok üzüyor. Kadroya geçerek bu sıkıntılarımızın bitmesini istiyoruz.’

Emeklilikte farklı hizmetler birleştirilir

İşçinin birden fazla SGK numarası ve farklı hizmetleri olsa bile, emeklilik işlemlerinde farklı hizmetler ve kayıtlar birleştirilir.

İstihdam paketi kadın işçiler için daha çok hak kaybı demek!

Gerek yaş grubu itibarıyla gerekse de belirli süreli iş sözleşmesinin kadın işçilerde daha yaygın kullanılması ile bu kez kadın emekçilerin kıdem tazminatı hakları gasbedilmek isteniyor!

İstihdam Kalkanı Paketi: Kadınların emeklilik hakkını tümden gasbetme planı

İstihdam paketiyle birlikte; kadınların 25 yaşından önce çalışmaları emeklilik hakları için bir anlam ifade etmiyor olacak. Paket kadınlar için emeklilik hakkını iyice erişilemez hale getiriyor.

Emekli işçiler ile mevsimlik işçiler de kıdem tazminatı alabilir

Emekli işçiler ile mevsimlik işçiler de yasal koşullarını sağlıyorlarsa kıdem tazminatı alabilirler.

Eksik günlerin yaşa yakın tamamlanmasında yarar var

Emeklilik için eksik günleri tamamlamak üzere borçlanma ya da isteğe bağlı sigorta yapacakların yaşın dolacağı tarihi dikkate alarak adım atmasında yarar var.

Emekli aylığı başvuru olmadan bağlanmaz

İşçi emeklilik koşullarını sağlamış olsa bile, başvuru yapmadıkça işçiye emekli aylığı bağlanmaz. Emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi 1 yılı dolmuşsa kıdem tazminatı alabilir.

Çalışma yaşamı boyunca iki kere yıpranan Raziye Tibile emeklilik hakkını istiyor

Emeklilikte yaşa takılan Raziye Tibile: ‘Her birinin aylığı 15-20 bin liradan aşağı değil. İnsan gibi yaşamak istiyoruz. Ben 48 yaşımda o koca koca tencereleri kaldırıp indiremiyorum artık.’

Kıdem tazminatı son ücret üzerinden ödenir

Kıdem tazminatı son ücret üzerinden ödenir. 2019 Ocak ayında 2019 Ocak ayı ücreti dikkate alınır. Eksik ödeme varsa, işçi ihbarname imzalamış olsa bile yasal yollara başvurabilir.

58 yaşındaki Tekstil İşçisi Sultan: Emekli olabilmek için yeniden çalışmaya başladım

Sultangazi’deki bir tekstil firmasında çalışan Sultan 3 yıl sonra emekli olmanın hayalini kuruyor. Aynı işyerinde çalışan Ayten de yaşlı pek çok insanın artık tekstilde çalıştığını anlatıyor.

Emeklilikte yaşa ve AKP’ye takılanlar

Emeklilikte yaşa takılanlar için AKP dışındaki partilerin Meclise sunduğu çok sayıda yasa teklifi var. Ancak AKP konuya sıcak bakmıyor.

Emeklilikte prime takılan kadınlar!

Geç yaşta sigorta girişi yapılan kadın işçiler, emeklilik yaşını doldursa bile prime takılabiliyor. Ancak bazı koşullarda emekliliği öne çekmek mümkün olabilir.

BAĞ-KUR’lu kadınlar için emeklilik koşulları

Bağ-Kur’lu kadınların emeklilik koşulları nelerdir? SSK’ya geçip daha kolay emekli olmak mümkün mü? İhya ve borçlanma nasıl yapılır? Tüm detaylar yanıtımızda.

Biz ‘adamsız’ yaşayamaz mıyız?

Kadınlar için verilen her hakkın ‘gereksizliği, fazlalığı’ bir biçimde ifade ediliyor ve kadınlara ‘adamsız’ bir yaşam da çok görülüyor... Ama artık yeter!

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı almak için dikkat edilmesi gerekenler

Emekliye ayrılan işçi –en az bir yıllık kıdemi de varsa- kıdem tazminatına hak kazanır. İşçinin işverene sunacağı belgeler ve fesih dilekçesi örneği yanıtımızda…

Emeklilik yaşı yaklaşmışsa doğum borçlanması avantajlı

Emeklilik yaşı yaklaşan ancak primi eksik olan kadınlar için doğum borçlanması avantajlı bir seçenek. Emeklilik yaşına çok varsa, borçlanma yerine çalışma düşünülmeli.