engelli kadınlar

'Bağımsız yaşamak istiyorum'

İktidar, Engelliler Haftası'nı verdiği 'lütufları' ilan etme gününe çevirmiş, çelenkler eşliğinde kutlamalara dönüştürmüş. Bu sırada engellilerin temel hakları göz ardı edilmeye devam ediliyor.

Engelli kadına cinsel saldırıda tutuksuz yargılama sürdürülüyor

Yüzde 50 engelli S.Y.'yi kaçırarak cinsel saldırıda bulmalarına rağmen 2,5 senedir tutuklanmayan Ergün Sevinç ve Deniz Halisdemir'in davası eksik hususların giderilmesi için 4 Temmuz'a ertelendi.

Bir ilk, bir güzellik

'Bazen insanların hayatında yapacağımız küçük bir dokunuş büyük mutluluklara vesile oluyor.'

Türkiye’de engelli kadın olmak: ‘Tek işim anneliğim oysa ben çok daha fazlasıyım’

‘Biz kadınlara bu toplumda “güçsüz” dayatması yapılırken engelli kadın olmak daha da zor. Benim bugün tek işim anneliğim. Oysa ben çok daha fazlasıyım’

Hayattan soyutlanmak değil, hayatı beraber yaşamak istiyoruz

Engelli kadınlar olarak şiddeti, tacizi, soyutlanmayı, ayrımcılığı sonuna kadar yaşarken sesimize ses olacağını düşündüğümüz yerlerde de kendimize yer bulamıyoruz.

Engellilerin ihtiyaçları net, çözümde kapsamlı bir bakış açısına ihtiyaç var

SES Malatya Eş Başkanı Cansu Kaplan, Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engellilerin yaşadıkları sorunları, ihtiyaçları yazdı.

Hasta alt bezi yardımı azaldı: ‘Bezleri bölerek kullanıyorum’

Hasta alt bezi kullanması gereken hastalar günde ortalama 4 bez kullanıyor. Devletin raporlu hastalara destek sunduğu bez yardımı ihtiyacı karşılıyor mu? Hasta bezi kullanan Zeynep yanıtlıyor.

Maluliyet aylığı ve yetim aylığı ancak bir koşulda birlikte alınır

Maluliyet aylığı alan kadının vefat eden anne ya da babasından yetim aylığı alabilmesi için, kadının SSK ya da Bağ-Kur’lu, anne ya da babanın ise Emekli Sandığı mensubu olması gerekir.

Engelli kadınlar sağlığa erişemiyor

Türkiye’de 1 milyon 109 bin 566 kadın engelli. Pandemi ile birlikte var olan sorunları daha da katmerleşen engelli kadınların durumunu HDP milletvekili Nuran İmir Meclis gündemine taşıdı.

Özel gereksinimli bireyler için eşit ve bağımsız bir yaşam

Toplu alanlarda vakit geçiremiyor, eğitimden yoksun bırakılıyorlar, istihdam olanağı neredeyse yok, kamusal politikalar eksik. Özel gereksinimli bireylere toplumun bakışı sorunları kat kat artırıyor.

HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit engelli kadınları Meclis gündemine taşıdı

HDP’li milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, engelli kadınların maruz kaldıkları ayrımcılığa dair verdiği önergede Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, engelli kadınlara yönelik çalışmaları sordu.

Pandeminin engelli kadınlara faturası: İşsizlik, şiddet, hak ihlali…

‘COVID-19 Pandemisinde Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri’ raporu, engelli kadınların salgın sürecinde yaşadığı sorunlara, şiddet ve işsizliğe dair çarpıcı veriler sunuyor.

GÜNÜN ANKETİ: Kovid-19 pandemisinde engelli kadınların sorunları

Türkiye Körler Federasyonu, tüm engelli gruplardaki kadınların sorunlarını belirlemek için ‘Kovid-19 pandemisinde engelli kadınların sorunları’ isimli bir anket çalışması başlattı.

Engelli kadına polis tacizi!

Antep’te bir polis işitme ve konuşma engelli bir kadını taciz etti. Kadın polisten şikayetçi oldu.

Ezgi Polen’in heyecanını paylaşmaya var mısınız?

Antalya’da yaşayan MPS hastası Ezgi Polen Çelik’in, Mühür isimli kitabı raflarda yerini aldı. Ezgi, 29 Şubat’ta düzenlenecek etkinlikle kitabını okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor.

GÜNÜN DİKKATİ: Engelli kadınlara ilişkin haber yaparken medya diline dikkat!

Engelli bireyleri güçsüzleştiren değil güçlendiren haberler yapmak kadar engelliliği bir sorun olarak görmeyen haber diline dikkat etmekte de yarar var.

Biz engelli kadınlar şiddet ve istismar tehdidiyle karşı karşıyayız

Antalya’da 25 Kasım öncesi bir araya gelen görme engelli kadınlar sorunlarını dile getirdi: Şiddet ve istismara, mobbinge ve aile baskısına daha fazla maruz kalıyoruz. Bizi güçlendirecek kurumlar yok.

Değişen bir şey yok, yine engellenenleriz!

Zannediliyor ki bizlerin sadece hastane ve ev arasında gidip gelmekten başka bir şey yapmamıza gerek yok. İşte bu algı birçok engelden en korkunç olanı ve ne yazık ki bu aşılması en güç unsur.

ENGELLİ KADINLAR: Eksik değil, farklıyız!

10-16 Mayıs Engelliler Haftası... Yaşadıkları sorunları ve taleplerini anlatan engelli kadınlar ayrımcılıkla mücadele ederken devlet ise üzerine düşen görevi yapmıyor...

Yüzde 92 engelli Meryem Nazlı: ‘Eve gireni hesap ediyorlar da evden çıkanı hesap etmiyorlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Engelli maaşlarını artırdık’ derken gerçekte olanın Erdoğan’ın söylediği gibi olmadığını yüzde 92 engeli Meryem Nazlı anlatıyor.