ensest

‘Cinsel suçlar gücünü sessizlikten alır!’

İstanbul Bilgi Üniversitesinden Doç. Dr. Ayten Zara ile Müslüme’nin cansız bedenine ulaşıldıktan sonra yeniden gündeme gelen istismar ve ensest meselelerine ilişkin konuştuk.

Kız kardeşlerini istismar eden abi serbest: Abi ve çocuklar aynı evde yaşıyor!

Mardin’de 3 kız çocuğu abileri tarafından istismara uğradı. Yargılama boyunca abi serbestti ve çocuklarla aynı evde kalıyordu. Görülen son duruşmada çocuklar şikayetlerinden vazgeçti.

GÜNÜN DİKKATİ: Derin devleti çağrıştıran bir derin aile var

‘Derin aile’ başta ensest saldırı olmak aile içi şiddeti, çok sayıda mekanizmanın aileyi kollama refleksi sayesinde rahatlıkla gizleyebiliyor.

Adana Kadın Platformu: Gamze’nin çığlığı adliye duvarlarına takılmasın

Adana Kadın Platformu ağabeyinin istismarına maruz kalan Gamze’nin beyanı sonrası açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmesine tepki gösterdi.

Ailenin Karanlık Yüzü: Ensest

Kamusal erişimi olan erkeğin tasarrufuna terk edilen kadın ve çocuğun aile içinde yaşadığı problemler, böylelikle mahrem sayılan aile içinde saklı kalıyor.

Öz baba 4 çocuğunu 8 yıl istismar etti, anne şikayeti çekmesi için tehdit ediliyor

8 yıl boyunca 4 çocuğunu istismar eden Hüseyin N, 14 yaşındaki çocuğun hastaneye kaldırılması üzerine sonrası 27 Temmuz’da tutuklandı. Anne şikayetinden vazgeçmesi için tehdit ediliyor.

GÜNÜN KİTABI: Ailenin karanlık yüzü: Ensest

Alanur Çavlin, Filiz Kardam, Hanife Aliefendioğlu’nun hazırladığı ‘Ailenin karanlık yüzü: Ensest’ raflarda…

GÜNÜN KİTABI: Şşşşt!

Her gün haberlerde birkaç cümleyi aşmayan gerçekleri bir roman haline getiriyor Leyla Serpil ‘Şşşşt’ ile... Ensest, şiddet, sığınmaevi hikayelerindeki sessizliği bir çığlığa dönüştürüyor.

Acı bir Türkiye tablosu: Kardeşini doğuran çocuklar

Büşra Sanay’ın oldukça başarılı bir gazetecilik çalışmasıyla Türkiye’de ensest gerçeğini tüm yönleriyle gözler önüne serdiği “Kardeşini Doğurmak” kitabına birkaç not...

GÜNÜN KİTABI: Yıkanmak istiyorum

Yıkanmak istemek, tecavüze uğrayanların gösterdiği ilk tepki. Suna Aras 12 yıl süren röportajlarının toplamının başlığında bu gerçeği dile getiriyor.

Çocuğun üstün yararını gözeterek hareket edilsin!

Uzmanlardan çocuk istismarı suçlarında yasal düzenleme önerilerini sunan bir rapor yayımlandı. Raporda atılacak adımların çocuğun üstün yararını gözetilerek yapılmasına dikkat çekildi.

Çocuk tecavüzleri: Münferit mi yoksa kolektif suç mu?

Çocuklar iki yüzlü bir ahlak anlayışının, eşitsiz bir aile düzeninin ve onları baştan sessiz kılmak isteyen bir kamu politikasının hedefindeler...

Yoksulluk, şiddet, istismar üçgeninde kadınlar ve çocuklar (2)

Esenyalı’da eczacı ve terzi anlatıyor: Dayak artık kanıksanmış, enseste değil gebeliğe çözüm arıyorlar, kadınlar bedenleriyle para kazanmaya çalışıyor. Kadınların yüzünde mutluluğun izi bile yok!

Enseste ceza öngören düzenleme çocukları teğet geçti

AKP’nin rızayla ensest ilişkiye ceza öngören yasa teklifi, sadece 18 yaşın üstündekileri kapsadığı, ana sorun olan çocuk istismarına değinilmediği için kadınlardan tepki gördü.

Olay yeri: Aile

Failler ve onların eylemine tanıklık edenlerin bu sırrı saklamaya dair motivasyonu kutsal aile mitini sarsmamak. Enseste maruz kalanlarınki ise suçlanmaktan korkmak.

Kadınlar, arabalar, ensest

Bir hakimin, kadını ve arabayı bir satış sözleşmesinin çerçevesinde tanımlaması ile bir kadının kızını ‘alacak adama’ sapasağlam ‘teslim etme’ kaygısı, iki farklı sınıf; aynı egemen kültür...

TKDF’den Ahmet Hakan’a açık mektup

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu 2015 tarihli Türkiye Ensest Atlası haritasındaki ‘yüzde 40’ oranıyla başlayan tartışmalar sonrası TKDF Başkanı Canan Güllü konuya ilişkin mektup yayımladı.

BAĞIRSA DUYULUR MU?: Türkiye’de ensest sorununu anlamak

Türkiye'nin son günlerdeki en önemli tartışmalarından biri ensest. Rakamların ne olduğu elbette önemli, ama daha da önemlisi 'bilmezden gelinen' bu gerçekle nasıl yüzleşileceği...