Esenyalı

Devlet, çocuğu şiddet dolu aileye terk etti

14 yaşındaki Merve’nin hikayesini okuyacağız bugün. Polisin, okulun ve devletin her kademesinin ihmalleri sonucunda şiddet dolu bir aileye sıkıştırılmış, buradan kurtulmaya çalışan bir çocuk Merve.

Devlet kurşunuyla altüst oluş

Zeynep’in eşi Yüksekova’ da zırhlı araçtan çıkan kurşunla ölen o 4 kişiden biriydi. 'Yaralıdır siz yanlış anlamışsınızdır dedim. Bana da yaralandı dediler başta. Morg kapısında öğrendim öldürüldüğünü'

Bu dava tüm kadınların davası | 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek

Dergimizin çağrısıyla örgütlenen 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek kampanyası için kadınlar mücadeleye devam ediyor. 1 öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek için dava açan Necla Göçer ile konuşuyoruz.

Şiddetin karşısında kadınlar yoksulluğa terk

İsimleri aynı, yaşamları benzer üç kadının Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğine başvuruyor, Türkiye’de binlerce aynı yaşamı paylaşan kadının hikayesini dinliyoruz.

Bir kuru ekmekle okula gidiyorlar

Türkiye’de artan enflasyon ve zamlar çocukları da vuruyor. Esenyalı’da kadınlar, çocuklarını bir kuru ekmekle okula göndermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Bu broşür nasıl çıktı ortaya derseniz…

Tuzla’da genç kadınlar yan yana geliyor. Birinin elinde kağıt, diğerinin elinde kalem, diğeri ise bilgisayar başında... Biri resim çizdi. Bir diğeri slogan buldu. Diğeri ise tasarımını yaptı…

‘Çocuklar marketten görüp de bir şey isterler diye bir yıldır dışarıya çıkarmıyorum’

Derin yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren Fatma anlatıyor: Marketten görüp de bir şey isterler diye çocukları bir yıldır dışarıya çıkarmıyorum.

23 Mart 2021| İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz

Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı protestolar sürüyor. Kadınlar İstanbul ve İzmir’in ilçelerinde sokağa çıkarak seslerini yükseltti.

Henüz 15 yaşında bir işçi, hayal kurmayı dahi unutan bir çocuk: Nazlı…

Esenyalı Mahallesi’nde bir ailenin üç çocuğu çalışıyor. Evin abisi tersanede, ablası gıda fabrikasında, 15 yaşındaki Nazlı ise tekstilde, yine de yetmiyor gelir, giderleri karşılamaya...

Acı reçetenin maddi manevi yükü kadınların omzunda

Pandemi süreci işçileri işten atma, ücretsiz izin, yoksullaşma gibi tehlikelere daha da yaklaştırırken kadınlar da bu ihtimaller üzerine evde B planları yapıyor, tasarruf tedbirleri uyguluyor.

İndirime giren üç tencere için 150 kişi kuyruğa giriyor

‘Faturanı ödemediğinde elektriğin, suyun kesiliyor arkasından kapına icra da geliyor. Faturadan kısamıyorsun. Ama et yiyeceğime makarna pişireyim diye düşünüyorsun. Ne yedin diye kimse sormuyor sana.’

İstanbul Sözleşmesi için Pendik’te yerel kurumlar bir araya geldi

İstanbul Pendik'te bulunan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmak üzere Esenyalı'nın yerel kurumlarının kadın yöneticilerine ve temsilcilerine çağrıda bulundu.

Korona sürecinde çocuklarımızın sınava girmesi biz velilere ne yaşattı?

Esenyalı’dan Çilem Tekalmaz, koronaya rağmen sınavlara girmek zorunda kalan çocuğuyla birlikte yaşadıklarını anlattı: ‘Kızım sınava girdi ama böyle bir ortamda yapılan sınavın sonuçları nasıl olur?’

‘Evde kal’ diyorlar, kalınca işten atıyorlar

Eşi dağıtımcı olarak çalışan bir okurumuz: ‘Eşim hiçbir önlem olmadan gün içinde onlarca kişiyle temas ediyor, işverene destek veren hükümet işçilerin koşullarını görmüyor.’

‘Böyle gitmez’ diyor, her yerde buluşuyoruz!

Tek tek değil birlikte yürüyeceğimiz yol bizi güçlendirecek, öfkemizin hakkını verecek olanaklara ancak birlikte olursak kavuşabileceğiz.

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinden 8 Mart etkinliği

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü dolayısıyla Esenyalı’da kadınlar Esenyalı Kadın Dayanışma Derneğinin çağrısıyla bir araya gelerek 8 Mart’ı kutlayacak.

GÜNÜN DİLEĞİ: 2020 eşit ve özgür bir yıl olsun

2020 eşit, özgür, mücadele ve kazanım dolu; şiddetin, istismarın olmadığı; yoksulluğun son bulduğu bir yıl olsun...

‘Bu kadını ben yarattım, baştan tırnağa mücadeleyle!’

Bu hayatta kendi ayaklarının üstünde durmakla övünen bir kadın Jale. Yoksulluk çekmiş, boşanması engellenmiş ama kimseye eyvallah etmemiş. Kendini mücadeleyle var eden bir kadının hikayesi bu…

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nden 25 Kasım etkinliği

Kadına yönelik şiddeti farklı açılardan sorgulamak, namus kavramı üzerinde konuşmak için Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği 10 Kasım’da etkinlik gerçekleştiriyor.

Esenyalı’da kadınlar ‘Politik Süreçlere Katılım Çalıştayı’ düzenledi

‘Yerelden Ulusala Kadınlar Yönetime’ projesi kapsamında Esenyalı’da kadınlar, kadınların politik süreçlere katılımlarının güçlenmesi için düzenlenen çalıştayda bir araya geldi.