eşitlik

Etrafımızı saran ‘Çember’

Çalışan bir kadın olduğumuz için her an gelecek bir lafa karşı zırhını kuşanıp daha da yorulup efor sarf ettiğinizi biliyorum…

AYM ‘kadının soyadı’ hükmünü iptal etti: Eşitliğe aykırı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Medeni Kanunu’nda yer alan ve kadının tek evlenmeden önceki soyadını kullanmasını engelleyen Türk Medeni Kanunu hükmünü iptal etti.

Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliğinde sondan birinci

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin 2021-2022 Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini İzleme Raporunda, OECD ülkeleri arasında Türkiye her kategori sıralamasında gerilerde.

1052 kadın hukukçu ‘Şekli değil gerçek eşitlik’ istiyor

TBB’nin 36’ncı Olağan Genel Kuruluna ilişkin çağrı yapan 1052 kadın hukukçu, yeni seçilecek yönetimin toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı somut adımlar atmasını talep etti.

Çocuklar için daha eşitlikçi bir hayatı yaratmak mümkün

‘Dar gelirli ailelerin olanaklarını genellikle erkek çocuk lehine kullanmaları ve olanaksızlıklar aileleri bazı gerici kurumlara yönlendirmekte.

Anayasa'dan Medeni Kanuna haklar tehdit altında

Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı ne anlama geliyor? Kadınların hangi hakları tehlike altında? Editörlerimizden Elif Turgut soruyor, Sevda Karaca değerlendiriyor.

Adana Kadın Platformu: Eşitliğin olmadığı bir dünyada aşk da yok!

Adana’da Heykelli Park’ta bir araya gelen kadınlar Adana Valiliğinin eylem yasağına tepki göstererek Sevgililer Günü açıklaması yaptı. Kadınlar ‘Eşitlik olmadan, aşk olmaz’ dedi.

Sömürü neydi?

Patronların bir sınıf olduğu kolay anlaşılıyor. Oysa işçilerin de bir sınıf olduğunu anlatmaya gelince iş o kadar basit olmuyor. ‘Keşke’ ifadelerine takılı kalıyor cümleler. ‘Keşke herkes birleşse…’

İki Almanya'nın birleşmesinin 30. yılında Doğulu kadınlar…

3 Ekim’de Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi kutlanacak. Ancak iki Almanya’nın birleşmesi Doğulu kadınlar için bir şölen olmadı. Doğulu kadınlar neler yaşadı, kısaca bir göz atalım mı?

AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı kadınla erkeğin eşit olmadığını savundu

Cinsiyet eşitliğini yok sayan AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, ‘Kadın ve erkeği eşitliğe zorlayanlar en büyük kötülüğü yapanlardır’ iddiasında bulundu.

Clara Zetkin: Kadın dergisinin dili ve içeriği üzerine…

Uzun yıllar Eşitlik dergisinin baş editörlüğünü yapan Clara Zetkin derginin diline dair ‘popülerlik’ eleştirisine verdiği cevapta derginin mücadeledeki yerine de dikkat çekiyordu.

Bakanlığın ‘Azaldı’ dediği şiddete bir de tanık olduklarımızdan bakın!

Korona günleri ve uygulanan karantina ile birlikte hayatlarımızı daha da karartan şiddet ve cinayetler devlete göre azalırken, yaşadıklarımız ve şahit olduklarımız böyle bir tablo ortaya koymuyor.

Eşitsizlikle çizilen yeri yerle bir ettik, KADEM’e dert ettik, oh olsun!

Sosyal medyada, kadınların kendilerine söylenen ayrımcı, cinsiyetçi, aşağılayıcı sözleri yerle bir ettiği #erkekyerinibilsin mesajları çoğaldıkça çoğaldı. Bu tersine çevirme KADEM’e dert oldu.

393 kadından ortak metin: İnfaz yasasında eşitlik istiyoruz!

393 kadın, ortak bir metin yayımlayarak İnfaz Yasası’ndaki eşitsizliğin giderilmesini, hükümlü ve tutukluların yaşam ve sağlık hakkının korunması çağrısında bulundu.

GÜNÜN ARAŞTIRMASI: Kadın-erkek eşitliği yok

Kadir Has Üniversitesi’nin araştırmasına göre kadın ve erkekler toplumdaki en önemli sorunu şiddet olarak görüyor, yüzde 90 toplumda eşitlik olmadığını düşünüyor.

İsviçre’de Unia Sendikasından kampanya: Kadınlar daha fazla istiyor

İsviçre’de 14 Haziran 2019’da eşitlik talebiyle düzenlenen kadın grevinin ardından Unia Sendikası ‘Kadınlar daha fazla istiyor’ başlığıyla kampanya başlattı. Kadınlar, saygı, zaman, eşit ücret istiyor

Cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye ilerlemiyor, geriliyor!

Cinsiyet Eşitliği Raporuna göre Türkiye 153 ülke arasında 130. oldu. Geçen yıla göre kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 5 sıra, eğitime erişimde 7 sıra birden geriledik.

Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği raporu: AB’nin katedecek uzun bir yolu var

Avrupa Cinsiyet Eşitliği Enstitüsü raporuna göre Avrupa Birliği cinsiyet eşitliğini sağlamada ‘kaplumbağa hızı ile’ hareket ediyor. Cinsiyet eşitliğine en yakın alan ise sağlık.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEDEFTE: ‘Kadınların yükselen mücadelesinden korkuyorlar’

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etkin bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, yandaş medyaya kadar kadın düşmanı politikaları savunanların hedefinde!

Kim demiş ‘KADEM kadın örgütüdür’ diye!

KADEM’in işi zor, Allah kolaylık versin, kimseye yaranamayacakları bir süreç olacak muhtemelen yaşayacakları. Ama bizim için önemli olan şu ki bir kadın örgütü değilsiniz ve asla olmayacaksınız...