Finlandiya

Finlandiya’da kadın ve erkek çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliği artıyor

Tammerfors Üniversitesi bünyesinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, cinsler arasındaki ücret farkının alarm verici boyuta ulaştığını ve yılda 7 ila 10 bin avroya kadar yükseldiğini ortaya koydu.

Danimarka’da kadın ve gençlik örgütleri ‘Rıza Yasası’ istiyor

‘Rıza yasası’ taraflardan birinin rıza göstermediği cinsel eylemi ‘tecavüz’ sayıyor, ancak bu yasa Danimarka’da hala yürürlükte değil.

Finlandiya’da koronavirüs salgını nedeniyle kadın işsizliği iki kat arttı

Finlandiya’da yayımlanan istatistiklere göre, pandemiden en fazla kadın emekçiler zarar gördü ve kadın işsizliği 3 ay içinde iki kat arttı.

Fransa’dan Güney Afrika’ya: Dünya‘da koronavirüs kadınları nasıl etkiledi?

Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Güney Afrika, Finlandiya,İsrail… Dünya ülkelerinde kadınlar pandemi sürecinden nasıl etkilendi?

Kuzeyden Doğuya Avrupa’da şiddet

Avrupa’da şiddet ne durumda? Her şey gerçekten de muhteşem mi? Peki ya göçmen kadınların durumu? Gerçekler gösteriyor ki ‘umut’ diyarı Avrupa’da kadınlar o kadar da mutlu değil aslında!

Finlandiya’da ırkçılar feminizme savaş açtı

Yabancı düşmanı ve popülist parti Gerçek Finlandiyalılar’ın gençlik örgütü Finlandiya Gençliği, “feminizmin kadınlara ayrıcalık tanıdığını öne sürerek feminizme karşı mücadele” etme kararı aldı.

GÜNÜN DİKKATİ: Dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya’da kadınlar mutsuz

Finlandiya’da her iki kadından biri fiziki ve cinsel şiddete uğruyor, erkeklerden çok daha az gelirleri olan kadınların geçim sıkıntısı içinde olmaları da kadınları mutsuzluğa itiyor.

Finlandiya’da kadın sünneti riski iltica nedeni sayılacak

Finlandiya Mahkemesi, sünnet riski ile karşı karşıya bırakılmanın kadınlar için iltica nedeni sayılabilmesinin yolunu açabilecek bir karar imza attı.

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Bakanlık tacizi görmezden geliyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, bakanlıktaki uygunsuz davranışlar ve cinsel tacizlere göz yummakla suçlanıyor.

Pembe kurdele takınca işten atıldı, arkadaşları destek için iş bıraktı

Finlandiya’da, meme kanserine dikkat çekmek için üniformasına taktığı pembe kurdele gerekçesiyle işten atılan havalimanı çalışanı için arkadaşları iş bıraktı.

#METOO EYLEMLERİ: Şimdi sözden eyleme geçme zamanı

Birçok ülkede #Metoo (bende) etiketiyle cinsel tacize karşı kadınların eylemleri sürerken, Finlandiya'da kadınlarla birlikte parlamento ve kiliselerin de dahil olduğu tartışmalar sürdürüldü.

Finlandiya’da saldırıya uğrayanların 8’i kadın

Finlandiya’nın Turku ilinde gerçekleşen bıçaklı saldırının hedefinde kadınların olduğu açıklandı.